• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: Karayolları, PTT ve TCDD’de binlerce taşeron çalışan var

09 Mart 2021 Salı 12:00
12
14
16
18

Gürer: Karayolları, PTT ve TCDD’de binlerce taşeron çalışan var

   ► Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularına yüzeysel yanıt veren Bakan Karaismailoğlu, Bakanlıklarındaki personel sayısının 110 bin 995 olduğunu belirtti.

           HABER MERKEZİ      
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda halen taşeron firmada çalışanların sayısının açıklanması için soru önergesi verdi.
     Toplam personel sayısının 110 bin 995 olduğunu belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, Bakanlıklarına bağlı birimlerdeki taşeron çalışan sayını açıklayamadı.
 
GÜRER, TAŞERON SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 696 sayılı KHK’nın yayımladığı 2017 yılından bu yana kadro bekleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki taşeron firma çalışanlarının taleplerine dikkat çekmek amacıyla ilgili Bakanlığa yazılı soru önergesi verdi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAKİ TAŞERON İŞÇİLERİN TALEPLERİ
Gürer önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi:
     Bakanlığınızda kadrolu, sözleşmeli, vekâleten, geçici tanımları ile çalıştırılan personel sayısı dağılımlı olarak kaç kişidir?
     Bakanlığa bağlı kurum kuruluş ve bakanlığa bağlı KİT çalışanı kaç kişi, 696 sayılı KHK ile %70 hizmet alım sözleşmesine takılarak (alt yüklenici) taşeron firma çalışanı olarak kalmıştır?
     Bakanlığınız ve varsa bağlı KİT işlerinde kaç alt yüklenici (taşeron ) firma faaliyet göstermektedir? Kaç çalışan alt yüklenicide işçi olarak çalışmaktadır?
     Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışırken statü değişikliği ile memur olabilecek çalışan sayısı kaçtır? Statü değişiklik taleplerinin karşılanması düşünülmekte midir?
     2020 yılında bakanlığın birimleri ile bağlı kuruluşlarda kaç iş kazası meydana gelmiş, kaç kişi yaralanmış, kaç kişi vefat etmiştir? Taşeron firmada çalışıp iş kazası geçiren ve vefat eden sayısı kaçtır?
     2021 yılında personel alımı yapılacak mıdır? Bakanlığa bağlı kurum, kuruluş ve KİT engelli kotasına göre boş kadro var mıdır? Alım engelliler için düşünülmekte midir?


110 BİN 995 PERSONEL
     CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlıkları ile bağlı, ilgili, ilişkili kurum ve kuruluşlarında; memur, işçi, sözleşmeli kadrolar kapsamında toplam 110 bin 995 personelin istihdam edildiğini bildirdi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAKİ ENGELLİ PERSONEL SAYISI 2 BİN 635
     2020 yılsonu itibariyle istihdam edilen engelli personel sayısının toplam 2 bin 635 olduğunu belirten Karaismailoğlu “2021 yılına ait açıktan ve nakil suretiyle yapılabilecek atama sayılarına dair Cumhurbaşkanı Kararı açıklandıktan sonra personel alım planı yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

HANİ TÜM İŞÇİLER KADROLU OLACAKTI?
     Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı değerlendirmede, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamuda çalışan tüm personelin asli kadrolara atanacağının resmi makamlarca açıklandığını anımsattı. “Binlerce İşçi başta KİT ler olmak üzere taşeron firmada çalışmaya devam ediyor” dedi.

VAR OLAN SORUNU GİZMELEKLE SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ
     Buna rağmen başta Karayolları, Demiryolları, PTT  olmak üzere kamuda halen yüzbinlerce işçinin taşeron firma elemanı olarak çalıştırıldığına dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer, “Sayın Bakan önergemizde yer alan taşeron işçi sayısını açıklamaktan itina ile kaçınıyor. Ancak Sayın Bakan’ın bu sayıları açıklamaması, Bakanlıklarına bağlı kurumlarda var olan sorunu çözmez. Yapılması gereken, Karayollarında yıllardır kadro bekleyen taşeron işçilerin beklentilerini karşılayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesidir. Karayollarında 14 bin, PTT’de 17 bin taşeron firma çalışanı olduğu daha önce yazılı sorularımıza verilen bakan yanıtlarında ifade edilmişti. Demiryolları ile bakanlığa bağlı diğer kuruluşlarda ve Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan çalışmalar da dahil sadece Ulaştırma Bakanlığında 100 bine yakın taşeron firma çalışanı var. Bu çalışanlara kadro sözü verildi. Ancak kadro verilmedi. Bakan taşeron çalışan sayısını  belki taşeron bitti dedikleri halde bitmediğini  bildiği için açıklayamamıştır. Taşeron firmada çalışanlarIN mutlaka çalıştıkları kurum asıl kadrosuna alınmalıdır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı azalarak da olsa artmaya devam ediyor
» Dirgine Orman İşletme Müdürlüğü orman yolu yaptıracak
» MB faizi %19’da sabit tuttu
» Konut satışları Mart’ta yüzde 2,4 arttı
» Bütçe Mart’ta 23,8 milyar TL fazla verdi
» Rüzgarda 2021’de %10’luk paya göz diktik
» Türkiye’de e-ticaret 226 milyar TL’lik bir hacme ulaştı
» BESD-BİR: Fiyat değerlendirmeleri gerçekçi değil
» Ekolojik Girişimler Kooperatifi kuruldu
» Ücretli çalışan sayısı yıllık %5,1 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
  Ticaret 14.04.2021
  Ticaret 13.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni