• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: Kooperatifler amaca uygun yapılandırılmalıdır

28 Eylül 2020 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Gürer: Kooperatifler amaca uygun yapılandırılmalıdır

   ► CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli Türkiye’de 9 bin 853 tarımsal amaçlı kooperatifin bulunduğunu açıkladı. Bakan, tarımsal kooperatiflerinin  borç ve alacakları ile ilgili soruyu yanıtsız bıraktı.

           HABER MERKEZİ     
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in tarımsal amaçlı kooperatiflerle ilgili soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılının Ocak ayından bu yana kooperatiflere yönelik 118 denetim yapıldığını açıkladı.
 
KOOPERATİFLERİN NE KADAR BORCU VAR?
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde ülkemizdeki tarımsal üretim kooperatiflerinin sayısı, bunların ne kadarının doğrudan Bakanlığa bağlı olduğunu, borç ve alacaklarının miktarı ile son 2 yılda kooperatiflere yönelik yapılan denetimlerin sayısının açıklanmasını istedi.

TARIM BAKANLIĞININ İZİN VERDİĞİ KOOPERATİFLER
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Sulama Kooperatifleri, Su Ürünleri Kooperatifleri, Pancar Ekicileri Kooperatifleri ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kuruluşlarına izin verildiğini bildirdi

BAKAN PAKDEMİRLİ, BORÇ VE ALACAK MİKTARINI AÇIKLAMADI
     Kooperatiflerin borç ve alacaklarıyla ilgi soruyu yanıtsız bırakan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde 9 bin 853 adet Tarımsal Amaçlı Kooperatif bulunduğunu kaydetti.

45 İNCELEME, 73 SORUŞTURMA
     Pakdemirli, 01.01.2019-31.08.2020 yılları arasında 45 adet inceleme ve 73 adet soruşturma olmak üzere kooperatiflere yönelik toplam 118 adet denetim yapıldığını ifade etti.

GÜRER: “KOOPERATİFÇİLİK AMACA UYGUN YAPILANDIRILMALI”
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal amaçlı kooperatiflerin daha işlevsel hale getirilmesi için kooperatifleri ilgilendiren mevcut yasa ve yönetmeliklerin, günümüzün şartlarına göre revize edilmesi gerektiğini kaydetti. Gürer, “Yapısal olarak bağımsız ve amaca uygun kooperatiflerin çiftçilerin kontrolünde, siyasal baskıdan arındırılmış yapıya ermesi şart” dedi.

KOOPERATİFLER DAHA İŞLEVSEL HALE GETİRİLMELİ
     Türkiye genelindeki 9 bin 853 tarımsal amaçlı kooperatifte 4 milyona yakın üyenin bulunduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarımsal amaçlı kooperatif sayısına bakıldığında, hatırı sayılır bir rakam ortaya çıkmaktadır. Dünyadaki her 10 tarımsal amaçlı kooperatiften 1’inin ülkemizde olduğu ifade edilmektedir. Ancak kooperatiflerimizin işlevine bakıldığında, kooperatiflerden beklenen işlevin tam anlamıyla yerine getiremediği ortaya çıkmaktadır. Dünyanın önemli bir tarımsal potansiyeline sahip olan ülkemizde, kooperatifler amacına uygun olarak faaliyetlerini sürdürebilmiş olsaydı, tarımsal açıdan ülkemiz içinde bulunduğu durumdan çok daha iyi bir noktaya taşınmış olurdu. Kooperatiflerin amaçlarına uygun işlev yapabilmesi için mevcut yasa ve yönetmeliklerde düzenleme yapılması, çağımıza uygun bir yasa çıkartılarak, milyonlarca üyeye sahip olan kooperatiflerimizin, kendilerinden beklenen faaliyetleri yapabilmeleri için önlerinin açılması gerekir” dedi.


+ Benzer Haberler
» HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak
» İzmir iş dünyasından deprem mesajı
» SunExpress’ten İzmir’e destek
» Başkan Soyer depremde son durumu anlattı
» Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
» Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”
» Biyoteknoloji yatırımları yükseliyor
» Arsa fiyatları yüzde 21, arazi fiyatları ise yüzde 25 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni