• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: Öğretmenler arasında statü ayırımı kaldırılsın

13 Şubat 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Gürer: Öğretmenler arasında statü ayırımı kaldırılsın

   ► CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine Bakan Ziya Selçuk’tan yanıt geldi

           HABER MERKEZİ      
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi eğitim kurumlarında 856 bin 279 kadrolu, 118 bin 558 sözleşmeli olmak üzere 974 bin 837 öğretmenin görev yaptığını açıkladı.
     Önerge sahibi Gürer ise okullarda kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin yanı sıra geçici, ücretli ve vekâleten görev yapan öğretmenlerin de bulunduğuna dikkat çekerek, aynı işi yapan öğretmenler arasında bu şekilde ayrım yapılmadan tamamının kadroyu alınması gerektiğini söyledi.
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan öğretmen ve personelin çalışma statüleriyle ilgili rakamsal verilerin açıklanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Gürer önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
     “Bakanlığınızda kadrolu, sözleşmeli, vekâleten, geçici tanımları ile çalıştırılan personel sayısı dağılımlı olarak kaç kişidir?
     Bakanlığa bağlı kurum kuruluş ve bakanlığa bağlı KİT çalışanı kaç kişi, 696 sayılı KHK ile %70 hizmet alım sözleşmesine takılarak (alt yüklenici) taşeron firma çalışanı olarak kalmıştır?
     Bakanlığınız ve varsa bağlı KİT işlerinde kaç alt yüklenici (taşeron ) firma faaliyet göstermektedir? Kaç çalışan alt yüklenicide İşçi olarak çalışmaktadır?
     Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışırken statü değişikliği ile memur olabilecek çalışan sayısı kaçtır? Statü değişiklik taleplerinin karşılanması düşünülmekte midir?
     2020 yılında bakanlığın birimleri ile bağlı kuruluşlarda kaç iş kazası meydana gelmiş, kaç kişi yaralanmış, kaç kişi vefat etmiştir? Taşeron firmada çalışıp iş kazası geçiren ve vefat eden sayısı kaçtır?
     2021 yılında personel alımı yapılacak mıdır? Bakanlığa bağlı kurum, kuruluş ve KİT engelli kotasına göre boş kadro var mıdır? Alım engelliler için düşünülmekte midir?”


974 BİN ÖĞRETMENİN 118 BİNİ SÖZLEŞMELİ
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Ziya Selçuk, resmi eğitim kurumlarında görev yapan; kadrolu öğretmen sayısının 856 bin 279, sözleşmeli öğretmen sayısı 118 bin 558 olduğunu ve 974 bin 837 görev yaptığını açıkladı.

80 BİN ÇALIŞAN VAR
     Bakan Selçuk, Eğitim öğretim hizmetleri sınıfı dışında görev kalan  kadrolu personel sayısının 77 bin 404, sözleşmeli personel sayısının 3 bin 482 olup, toplam personel sayısının ise 80 bin 886 olduğunu belirtti.

ATAMALAR PLANLAMA ÇERÇEVESİNDE YAPILIYOR
     Eğitim kurulularının öğretmen ihtiyacının Bakanlıklarına kullanım izni verilen öğretmen kadroları çerçevesinde karşılanabildiğine dikkat çeken Bakan Ziya Selçuk, 2021 yılı öğretmen atama planlamalarının devam ettiğini atamaların söz konusu planlama çerçevesinde yürütüldüğünü ifade etti.

1082 ENGELLİ PERSONEL
     2021 yılı içerisinde Bakanlığımız taşra teşkilatındaki kadrolarda eğitim öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında görev yapmak üzere 1.082 engelli personel istihdamı planlanmıştır.

İŞÇİLERİN YÜZDE 69’U GEÇİCİ
     Merkez ve taşra teşkilatında 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi 13 bin 993 sürekli işçi (%31), 31 bin 386 geçici işçi (%69) olmak üzere toplam 45 bin 379 işçinin çalıştığını açıklayan Bakan Selçuk, 1.733 engelli, 930 eski hükümlü/terörle mücadelede yaralanan (TMY) personelini çalıştığını da bildirdi.
     Bakanlıklarına bağlı tüm kurumlardaki taşeron firma çalışanlarının 696 sayılı KHK ile kadroya alındığını belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Bakanlıklarında şu an taşeron firma çalışanının bulunmadığını ifade etti.

ÜNİVERSİTELERİ İŞÇİLER
     Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Bakanlığımız MEBBİS kayıtlarının incelenmesinde ön lisans mezunu 1.004, lisans mezunu 674 sürekli/geçici işçi bulunmaktadır.2020 yılında Bakanlığımız birimlerinde ve bağlı kuruluşlarda meydana gelen iş kazalarına ilişkin veriler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilerek kayıt altına alınmaktadır” açıklamasında bulundu.

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER
     Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise resmi eğitim kurumlarında öğretmen açığının son yıllarda giderek arttığını, buna karşın atama bekleyen öğretmen sayısının da her yıl katlandığını ifade etti. 100 bin üzerinde öğretmen açığı olduğuna dikkat çeken Gürer branş öğretmenleri dahil en az 60 öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır” dedi.

ÖĞRETMENLER ARASI AYIRIM ÇALIŞMA BARIŞINI BOZUYOR
     Gürer, Bakanlığın öğretmen açığını karşılamak için sözleşmeli, geçici, vekâleten ve ücretli gibi statülerde öğretmen görevlendirdiğine işaret ederek, “Aynı işi yapan öğretmenler arasında bu şekilde bir ayırım yapılması, çalışma barışını bozmaktadır. Öğretmenler arasında farklı statülerde görev yapanların da kadroya alınması gerekir” ifadelerini kullandı. Gürer, taşerondan devamlı işçi kadrosuna alınan ancak sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyen 32 bin işçinin 10 ay değil 12 ay çalıştırılmalarını ve sürekli işçi kadrosuna alınmalarını da istedi.


+ Benzer Haberler
» Tüketici 2021’de temkinli olmaya devam edecek
» Büyükşehir larva mücadelesine devam ediyor
» Ege Orman Vakfı’ndan 26 yılda 10 milyon fidan
» Gençler, sürdürülebilir bir dünya için “su”yu çalıştı
» Karşıyaka Belediyesi bank ve çöp kovası satın alacak
» Balıkesir OSB yeni yatırımcılar için hazır
» Gürer: Karayolları, PTT ve TCDD’de binlerce taşeron çalışan var
» Piri Reisli miniklere NASA’dan teşekkür belgesi
» Başkan Soyer’e teşekkür ziyareti
» İnternetle ilgili şikayetler yüzde 117 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.03.2021
  Ticaret 08.03.2021
  Ticaret 06.03.2021
  Ticaret 05.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni