• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: Tarım Bakanlığı “Damızlık Skandalı” soruşturmasını 2 yıldır tamamlayamadı

17 Ekim 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Gürer: Tarım Bakanlığı “Damızlık Skandalı” soruşturmasını 2 yıldır tamamlayamadı

   ► CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Pakmedirli, TİGEM’in tedarik ettiği sağlık yönünden aranan şartlara uymadığı belirlenen hayvanlarla ilgili soruşturmanın halen sürdüğünü açıkladı.

           HABER MERKEZİ     
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2016-2018 yıllara arasında uygulanan Genç Çiftçi Projesi kapsamında, sağlık yönünden aranan şartlara uymayan hayvanların TİGEM tarafından alınıp genç çiftçilere dağıtılması olayının akıbetini, soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.
     Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlıklarınca yapılan inceleme ve soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.
     Önerge sahibi Ömer Fethi Gürer ise 2 yıldan fazla bir zamandır devam eden soruşturma ve incelemenin halen tamamlanamamış olmasının, kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden olduğunu söyledi.

DAMIZLIK SKANDALININ AKIBETİ NE OLDU?
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, 2016 yılında başlattığı Genç Çiftçi Projesi kapsamında, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) aldığı hayvanların bazılarının damızlık özelliği olmadığı, bir kısmının şartnamede sayılan hayvan ırklarından olmadığı ve sağlık yönünde aranan şartları taşımadığının Sayıştay Raporlarının denetimi ile ortaya çıktığını hatırlattı.

     CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, bu konuda Bakanlığın açtığı bir soruşturmanın olup olmadığının açıklanmasını istedi.
     Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ayrıca, “Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Programı 2016, 2017, 2018 yıllarında uygulanmıştı. Program kapsamında desteklenen projeler arasında büyükbaş hayvan yetiştiriciliği de yer almakta olup, proje yıllarında her bir genç çiftçiye 30.000,00 TL değerinde büyükbaş hayvan teslim edildiği ifade edilmektedir. Bu destekten yararlanan genç çiftçi sayısı kaçtır? Kaç genç çifti hangi illerde bu destekten yararlanmıştır? Genç çiftçilerin aldığı bu desteğin illere göre dağılımı nedir?” şeklindeki sorularına da yanıt istedi.

BAKANLIĞIN İNCELEMESİ DEVAM EDİYOR
     Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 106 yılında başlayan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi 2018 yılında sona erdiğini hatırlattı. TİGEM tarağından tedarik edilen ve yönetmeliğe uygun olmayan hayvanların reddedildiğini, karantinası tamamlanan hayvanların dağıtımlarının yapıldığını açıkladı.
     Bakan Pakdemirli, “Bakanlığımızca yürütülen inceleme/soruşturma devam etmekte olup, bu güne kadar düzenlenen raporlar adli, disiplin, tazmin ve idari yönden işlemleri tesis edilmek üzere ilgili mercilere intikal ettirilmiştir” dedi.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN DAĞITILDI
     Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı çerçevesinde 2016-2018  arasında Büyükbaş hayvan dağıtımı Yapıldığını belirten Bakan Pakdemirli, “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin 2016/8540 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde projeden yararlanacak olan genç çiftçilerin 18-40 yaş aralığında ve kırsal alanda ikamet etmesi zorunlu koşulmuştur. Proje kapsamında 81 İlimizin tamamında büyükbaş ve küçükbaş damızlık hayvan dağıtımı gerçekleştirilmiştir” dedi.
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Sayıştay’ın denetimlerinde ortaya çıkan olumsuzlukların üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca inceleme ve soruşturmanın halen tamamlanmamış olmasının düşündürücü olduğunu ifade etti. “Bir an önce soruşturma sonuçlandırılmalıdır “dedi.


+ Benzer Haberler
» Aktif hasta sayısı 36 bini geçti
» Dünya kuru üzüm ihracatının %36’sını yapmayı hedefliyoruz
» “Demir İpek Yolu, Türkiye’siz düşünülemez”
» PTT, 180’inci yaşını kutluyor
» Türk Telekom mobil altyapısını yeniledi
» Şekerbank’tan ambalaj sektörüne avantajlı destek paketi
» İzmir’e Botanik Exposu müjdesi
» Türkiye rüzgar sanayisinde Avrupa’da 5. Sırada
» İKMİB, genç kimyacıları ve kadın kimyacıları bekliyor
» Mkolay ile 30 saniyede temassız ödeme


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni