• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürses: Bütçe açığı yüksek olacak

26 Şubat 2020 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

   ► Kemeraltı Perşembe buluşmalarında konuşma yapan Ekonomist Uğur Gürses, ekonomiye ilişkin sunum yaptı.

     Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kemeraltı Perşembe buluşmalarında konuşma yapan Ekonomist Uğur Gürses, toplantı sonrası son zamanlarda Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz indirimlerine ve bütçe açığına ilişkin sorularımızı yanıtladı. Faiz indirimlerinin talep açısından çok büyük bir canlanma yaratmadığını aktaran Ekonomist Gürses, bütçe açığının yine yüksek çıkacağını tahmin ettiğini söyledi.

Faiz indirimi
     ‘Faiz indirimlerinin etkileri olacak mı? Olacaksa eğer ne zaman ortaya çıkar?’ sorularını yanıtlayan Gürses, “Temmuz ayından bu yana faiz indirimi yapılıyor. Faiz indirimlerinin çok büyük bir etkisini görmedik. Sadece şu var; Kamu bankaları kanalı ile piyasaya kredi pompalama durumu var.  Konut kredisi ve taşıt kredisi. Bu durum biraz gayrimenkul ve taşıt alımlarına katkısı oldu. Onun ötesinde çok büyük bir canlanma yok. Yani talep tarafında çok büyük bir canlanma yok; sadece bu iki alanda var. Ama bunun ticari anlamda bir miktar etkisi var ama çok fazla sürdürülebilir olacağını düşünmüyorum. Devamı gelecek mi sorusuna ise yanıtım belirsiz” diye konuştu.

Bütçe açığı
     Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre ocak ayında bütçe gideri 100.7 milyar lira, gelir 122.2 milyar lira ve fazla 21.5 milyar lira oldu. Merkez Bankası’nın geçen ay gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulunda, 35.2 milyar lirası kâr payı avansı, 5.3 milyar lirası da ihtiyat akçesi olmak üzere 40.5 milyar lira Hazine’ye aktarılmıştı. Dolayısı ile  bütçe Merkez Bankası’ndan para aktarması ile ocak ayında fazla verdi. Konuya ilişkin yönelttiğimiz “Bu yıl içinde bütçenin durumu nasıl olacak? Geçen yıl ciddi bir açıkla kapattık. Bu açık daha fazla büyür mü?” sorusunu Uğur Gürses şöyle yanıtladı:
     “Geçen seneyi hatırlayın 124 milyar lira bütçe açığı verildi. Bu bütçe açığının içerisinde Merkez Bankası’ndan aktarılan 80 milyar lira var. Eğer bu 80 milyar lira olmasaydı 200 milyar lira açık verilmiş olacaktı.

     Bu sene 35 milyarlık bir kâr aktarımı var. Ama devamı gelecek mi? Benim tahminim hayır. Başka bir kaynak kalmadı, çünkü rezervleri kullandılar. Dolayısı ile bu sene bütçe açığı yüksek olacak. Hep zaman kazanmaya çalışılıyor. Bütçe, önce Merkez Bankası kaynaklarını alıyor ve devamında da gelir getirici birşey olmayacak. Vergi gelirinde çok büyük bir artış olacağına zannetmiyorum.  Hem ithalat hem iş hacmi zayıf seyrediyor. O yüzden bütçe açığının benzer şekilde yüksek  olacağını tahmin ediyorum. Yani yaklaşık 120, 130, 140 milyar lira civarında bir bütçe açığı gerçekleşecektir diye düşünüyorum.

     Bir de bütçedeki avansları ve emanetleri açıklamıyorlar. Orada ne kadar bekleyen tahsilat var ne kadar peşin ödeme var, bunları bilmiyoruz.  İkincisi de, muhtemelen vergi tahsilatları da düşük olacak. Bilindiği gibi vergi tahsilatları kamu bankalarına kaydırıldı. Yani tahsilat özel bankalardan alındığı için kamu bankaları vergi tahsilatında zorunlu hale geldi. Burada da muhtemelen tahakkuk/tahsilat oranları düşecek. Yani vergi tahsilatının da etkisi olacak. Tabi ilk altı ayda etkisini görürüz diye düşünüyorum, çünkü rakamlar daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar.”


+ Benzer Haberler
» “Turizmde durum iç açıcı değil”
» Dezenfekte üreticileri hammadde sıkıntısı yaşıyor
» “50 milyar $’ın tamamını kaybedebiliriz”
» “Tekstilde rota Türkiye’ye dönüyor”
» Kadın denizciler ön yargıları yıkıyor
» Paket servisi lokantalara ilaç olmadı
» Ekim sezonunu kaçırırsak, bir yıllık mahsulü kaybedeceğiz
» Türkiye mısırda ithalatçı konuma geldi
» “Türk kestanesini katma değerli hale getireceğiz”
» “Fırınların altyapısı ambalajlamaya uygun değil”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni