• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Güvenli Bölge’nin değirmenlerine talibiz

05 Aralık 2019 Perşembe 12:00
12
14
16
18

   ► Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen toplantıya katılan DESMÜD Genel Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, Suriye’de oluşturulan güvenli bölgede fabrikalar kurulacağını belirterek, “3 milyon insanın o bölgede beslenmesi için ihtiyaç duyduğu un ve yem fabrikalarına talibiz”dedi.

     Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen toplantıya katılan DESMÜD Genel Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, Suriye’de oluşturulan güvenli bölgede fabrikalar kurulacağını belirterek, “3 milyon insanın o bölgede beslenmesi için ihtiyaç duyduğu un ve yem fabrikalarına talibiz. Güveli bölgede insanlar ne yapacak? Tarım yapacak.  Değirmen fabrikası kuracaksınız ki ürettiği buğdayı öğütsün. Oradaki insanlar kendi buğdayını kendi üretecek, bizde değirmenleri kurarak kendi ununu üretmesini sağlayacağız.  Böylelikle beslenmelerini sağlayacağız. Hiç kimseye ihtiyaç duymadan rejimin veya diğer ülkelerin kısıtlamasına maruz kalmadan ayakta durmalarını sağlayacağız. Yani balık tutmayı öğreteceğiz. Böyle bir çalışma var. Ön fizibilite çalışmasını yaptık. Biz TİKA’dan bir görüşme talep edeceğiz,  TİKA ile bu işi başlatıp neler yapabiliriz diye önerilerimizi ileteceğiz. Orada kurulacak tüm değirmenlere talibiz.  Bunun dışında hayvancılık da var, yem fabrikaları da kurmak lazım.  Biz o bölgede kurulacak un ve yem fabrikalarına 400 km boyunca talibiz” diye konuştu.

“Kapısını çalmadığımız ülke bırakmayacağız”
     Türkiye’nin değirmencilik konusunda dünyada lider olduğunu belirten Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Genel Başkanı Zeki Demirtaşoğlu,140’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.
     Bu yılı 2 milyar dolarlık ihracat ile kapatacaklarını ifade eden Demirtaşoğlu, 2023 yılında 7 milyar dolarlık bir ihracat kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Türkiye’nin makine ihracatının yüzde 25’ini dernek üyesi firmaların gerçekleştirdiğini vurgulayan Demirtaşoğlu, ürettikleri makinelerin yüzde 97’sini ihraç ettiklerini dile getirdi.
     Bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Demirtaşoğlu, şunları söyledi:  “Türkiye, dünyada değirmencilik konusunda lider. Değirmenciliğin kökeni Göbeklitepe’ye dayanıyor. Değirmen makine ihracatında dünya lideriyiz.  Dernek üyelerimizin tamamı şu anda 140’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın işaret ettiği gibi yeni pazarlara Latin Amerika ve Afrika’da yoğunlaşmış durumdayız.  Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 95’i ile yüzde 97’sini ihraç eden bir sektörüz. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 85 ile yüzde 93’ü yerlilik oranına sahip. Yerli ve milli olarak ürettiğimiz makinelerle dünyanın dört bir yerine akıllı fabrikalar kuruyoruz. Dünya’da kapısı çalınmadık ülke bırakmayacağız. Kapısını çalmadığımız, Türk bayrağını dalgalandırmağımız ülke bırakmayacağız.”

Kiloğram başı ihracat değeri 16 dolar
     İhracatta ürettikleri katma değerin önemini anlatan Demirtaşoğlu, “Bu sektörün ithalat girdisi yok denecek kadar az. Yerlilik oranımız yüzde 85 ile yüzde 93 arasında. Türkiye’de ihracatın kilogram bedeli 1,5 dolar civarındayken sektörümüzün ihracat değeri 16 dolar. Türkiye’nin ihracatının 11 katı katma değer üretiyoruz. Demire, çeliğe hayat veren bir sektörüz. Demir, çelik ile makineler yapan, ‘Endüstri 4.0’ı 15 yıldır kullanan sektörüz” dedi.

Üniversitede değirmencilik bölümü açılmalı
     Değirmen sektöründe dünya liderliğini sürdürmek için kadroya ihtiyaç olduğunu anlatan Demirtaşoğlu, “ Bu kadroları da yetiştirmeniz lazım. Ara eleman ihtiyacını karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol gereği üç ilde ‘Değirmencilik’ bölümlerini açtık. Sayın Bakanımız eğitim konusunda bir devrim yaptı. Bu üç şehirde 50 öğrencimiz eğitim alıyor. Her öğrencimize burs garantisi veriyoruz. Çocuklarımıza staj garantisi veriyoruz, okul bittiği zamanda iş garantisi veriyoruz.  Buradan mezun olanlar gençlerimiz 3 bin lira maaşla işe başlayabilirler. Daha sonra kendini yetiştirmesine bağlı olarak bu rakam 5 bin dolara kadar çıkabiliyor. Tahminen yıllık en az 3 ile 4 bin arasında ara eleman ihtiyacımız var. Diğer taraftan mezun olanlar kendi işletmelerini de kurabilirler. Mavi yaka ihtiyacını bu liselerden karşılıyoruz. Beyaz yaka ihtiyacını da üniversitelerden karşılamak istiyoruz. Üniversitede değirmencilik bölümü açma hedefimiz var. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor, detaylı çalışmalarımızı gerçekleştirdikten sonra Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile görüşüp, talebimizi ileteceğiz” dedi.

Demirmencilik için uluslararası mükemmeliyet merkezi
     Dünyada ilk Uluslararası Mükemmeliyet Merkezi’ni Ankara’da kurmayı planladıklarını anlatan Demirtaşoğlu, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan 20 bin metre karelik bir yer tahsisi talebimiz olacak. Kurmayı amaçladığımız mükemmeliyet merkezinde un fabrikalarında teknik personel olabilecek, makarna fabrikalarındaki teknik işleri yapabilecek ve fırınlarda çalışabilecek insan kaynağı yetiştirilecek. Bu tesislerde hammaddeden yarı mamul ve mamul maddeye kadar tüm proseslerin olduğu tüm işlemlerin şeffaf olduğu tesisler kurmak istiyoruz. Kuracağımız mükemmeliyet merkezi uluslar arası olacak.  Sadece Türkiye’deki kursiyerlerimiz değil, yurt dışından gelecek kursiyerlerimize tam anlamıyla hizmet vermesi için,  yemekhanesinden tutun, misafirhanesine kadar, sosyal alanlarına kadar tam manasıyla bir tesis kurmak istiyoruz. Başlangıçta 200 kişiye kurs vereceğiz. Türkiye’de bulunan mülteci çocuklarla, bizim çocuklarımızın kaynaşmasını sağlamak için bu tesisi kurup çocuklarımızı iş sahibi yapmak istiyoruz. Buradaki çocukların yüzde 30’nun mülteci çocuklara yönelik olmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Krediye ulaşımda ihracatçılarımıza kolaylık sağlanmalı
Sektör olarak özellikle Eximbank kredilerine erişim konusunda sıkıntı yaşadıklarını anlatan Demirtaşoğlu, “Bu konuda en azından bir talimat verilirse ihracat rakamlarını daha da artırırız. Eximbank’tan yeterli miktarda kredi alamıyoruz. İstediğimiz kredilerin limitli olduğunu ya da kalmadığını duyuyoruz. Kredi limitinin bizim sektörümüze özel olarak artırılmasını bekliyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Taksiciler de kullanılıcılar da mağdur olmayacak
» Özel okullar telafi eğitimine hazır
» Koyun sütünde dünya lideriyiz
» Küçükbaş hayvan sayısı 55 milyonu geçti
» Düğün çerezlerine talep azaldı
» Modern İzmir İranlıları cezbediyor
» 2021 toparlanma yılı olacak
» Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni