• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bitkisel yağda tehlike çanları

10 Kasım 2020 Salı 00:00
12
14
16
18

Bitkisel yağda tehlike çanları

   ► Rekolte eksikliği, kur baskısı ve pandeminin de etkisi ile ham yağda artan maliyet yükü rafları tehdit ediyor

           SEDA GÖK      
     Türkiye bitkisel yağ ihtiyacının yüzde 70’ini ithalat yoluyla karşılıyor. Son dönemde bitkisel yağda dünyadaki rekolte eksikliği ve pandeminin küresel etkileri sonucunda çekirdekten başlayan fiyat artışları devam ediyor. 2019 yılında çekirdek fiyatı 2 bin 500 TL iken 2020 yılında bu fiyat 4 bin 400 TL’ye kadar çıktı. Aynı şekilde ham yağın fiyatı ise geçen yıl 5 bin 300- 5 bin 400 civarı iken bu yıl 9 bin 300–9 bin 400 bandına kadar yükseldi. 2019 Ekim ayında yurt dışında 330-340 dolar olan çekirdek fiyatı, 2020 yılında 560 dolara kadar çıktı. Ham yağ yurt dışında geçen yıl fiyatı 700-720 dolar iken, bu yıl rakam 1050-1100 dolara kadar yükseldi. Ayçiçekte ve yağlı tohumlarda ürün yetersizliği ve fiyat artışı sorunu tüm dünyada büyüyor.

     Ticaret Bakanlığı ayçiçek tohumunda vergileri 1 Temmuz 2021 yılına kadar sıfıra indirdi. Ancak ham yağda bir düzenleme yapılmadı. Bu düzenleme ayçiçek tohumu ve ham yağ arasındaki vergi makasının açılmasına yol açtı. Bu durum Türkiye’nin sadece tohum ithalatına mecbur ederken, yurt dışında spekülatif yükselen tohum fiyatlarının ise sektörümüz için daha da büyük sorun teşkil edebileceği gözüküyor.
     Raflarda geçtiğimiz yıl Kasım ayında ortalama da 30 TL olan 5 litrelik ayçiçek yağı bugün ortalamada 58-60 TL’ye satılıyor.
     TİCARET Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği(BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, bitkisel yağ sektöründe üreticiyi ve tüketiciyi derinden etkileyen fiyat artışına dikkat çekti. Rekolte eksikliği, kur baskısı ve pandeminin de etkisi ile ham yağda artan maliyet yükünün raflara yansımak üzere olduğunu kaydeden Büyükhelvacıgil, “Ayçiçeğindeki ürün yetersizliği, rekolte eksikliği ve fiyat artışları artık küresel bir sorun haline geldi. Bitkisel yağda fiyat yükselişi başladı” dedi.

     Kuzey yarımkürede ayçiçek hasat sezonunun tamamlandığını belirten Büyükhelvacıgil, “Hasat sezonunun ardından pandeminin de etkisiyle gelişen bu süreç, hiç alışık olmadığımız bir süreç. Karadeniz Havzası’nda ayçiçek hasadında rekolte eksikliği yaşandı. En büyük üreticilerden biri olan Rusya 2019 yılında 15.5 milyon ton rekolte elde ederken, 2020 yılında 13.2 milyon ton rekoltede kaldı. Ukrayna ise 16.7 milyon tondan 2020 yılında 14.5 milyon tona düştü. Ülkemizde ise, önceki yıllarda 1 milyon 500 bin ton civarında olan rekolte, bu yıl yüzde 10-15’lik bir düşüş yaşayarak 1 milyon 300 bin ton civarına geriledi. Bu yıl soya ve kanola fiyatının, ayçiçeği fiyatına göre daha yüksek kalması nedenşyle Çin ve Hindistan fazladan ayçiçeği alımına geçmiştir. Buna ilaveten dünyadaki rekolte eksikliği ve pandeminin küresel etkileri sonucunda çekirdekten başlayan fiyat artışları bugüne kadar devam etti. 2019 yılında çekirdek fiyatı 2 bin 500 TL iken 2020 yılında bu fiyat 4 bin 400 liraya kadar çıktı. Aynı şekilde ham yağın fiyatı ise geçen yıl 5 bin 300- 5 bin 400 civarı iken bu yıl 9 bin 300 – 9 bin 400 bandına kadar yükseldi. 2019 Ekim ayında yurt dışında 330-340 dolar olan çekirdek fiyatı, 2020 yılında 560 dolara kadar çıktı. Ham yağın yurt dışında geçen yıl fiyatı 700-720 dolar iken, bu yıl rakam 1050-1100 dolara kadar yükseldi. Ayçiçekte ve yağlı tohumlarda ürün yetersizliği, fiyat artışları sadece ülkemizde değil tüm dünyada sorun haline geldi” diye konuştu.

“ÇÖZÜM İÇİN BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM GEREKİYOR”
     Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın piyasaları yakından takip ettiğini belirten BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, dernek olarak sorunların çözümü için bakanlıklarla irtibat halinde olduklarının altını çizdi. Büyükhelvacıgil, şunları söyledi: “Döviz kurlarının seyri dolayısıyla oluşan sektör sorunları küresel hale gelmiştir. Tüm bu sorunlara karşı alınacak tüm tedbirler ve yapılacak düzenlemeler hayati önem taşımaktadır. Ticaret Bakanlığı ayçiçek tohumunda vergileri 1 Temmuz 2021 yılına kadar sıfıra indirmiş durumda. Ancak ham yağda bir düzenleme yapılmadı. Bu düzenleme ayçiçek tohumu ve ham yağ arasındaki vergi makasının açılmasına yol açtı. Bu durum ülkemizi sadece tohum ithalatına mecbur ederken, yurt dışında spekülatif yükselen tohum fiyatlarının ise sektörümüz için daha da büyük sorun teşkil edebileceği gözüküyor. Bu noktada Ticaret Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde uluslararası piyasalarda meydana gelebilecek her türlü piyasa hareketine ülkemizi hazır hale getireceklerine inanıyoruz. Pandemi sürecinin başlarında, yani gıda tedarik zincirinin zora girdiği günlerde tüm dünyada raflar boşalırken, stoklar biterken biz devletimizin erken müdahalesi ile bu sorunları yaşamamıştık. Şimdi aynı bütüncül yaklaşımla, yeni bir stratejiyle, rekolte eksikliğinin etkisiyle normal dışı seyreden fiyat artışlarının düzenlenmesi konusunda hükümetimizle başarılı çözümler üretebileceğimize inanıyoruz. Sektör olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.”

“3 MİLYON TONLUK İHTİYACIMIZI KARŞILAMALIYIZ”
     Türkiye’nin doğru ekim politikaları belirleyerek kendi ihtiyacını karşılayacak düzeyde ürün üretmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Başkan Büyükhelvacıgil şöyle devam etti:
     “İthal ettiğimiz Karadeniz havzası ülkeleri ayçiçek yerine kendi çiftçilerini koruyarak ham yağ ihraç etmeyi tercih ediyor. Kur baskısı ve rekolte düşüşleri ile beraber fiyatlarda artışlar yaşanıyor. Karadeniz havzasının ihracat tercihleri sektörümüzde fiyat artışları yaratmasının yanı sıra kırma sektörümüzü de etkiliyor. Bizim de öncelikli amacımız en azından kendi ihtiyacımız olan 3 milyon ton ürünü üretebilmek olmalıdır.”


+ Benzer Haberler
» Yumurta sektörü yeni pazarlara yoğunlaştı
» Servisçi evine ekmek götüremiyor
» Çam balı üretiminde ciddi düşüş
» “Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”
» Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor
» Aliağa, İzmir limanını 3’e katladı
» Zeytinde desteklemelerle yerli çeşitlerin arttırılması öneriliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni