• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Büyükşehir’in projesinden iki marka doğdu

17 Nisan 2012 Salı 09:02
12
14
16
18

NİHAL ÖZKEN
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir Kalkınma Ajansı Sosyal Kalkınma Mali Destek programı çerçevesinde, İzmir Tarım İl Müdürlüğü, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) ve Ege Üniversitesi işbirliğinde yürütülen “Sosyo-ekonomik kalkınma için sürdürülebilir bir örnek: Yarımada’da Organik Tarım” isimli projeden iki marka doğdu. Proje kapsamında organik tarım çalışmalarını yürüten iki üreticiden biri Urla Hasat, diğeri ise Seferis markasıyla organik zeytinyağı üretimine başladı.

İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde organik zeytinyağı üretimi yapan Fatma Irmak Diker, “Seferis” markalı zeytinyağlarını, Urla’da organik zeytinyağı üretimi yapan Sibel Yazgan ise Urla Hasat markalı zeytinyağlarını ilk kez İzmir’de düzenlenen Ekolojik Fuarı’nda tüketicilerle buluşturdu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Park Bahçeler Daire Başkanlığı Tarımsal Yapı Şube Müdürü Azmi Akbaytürk, projenin 2009 yılında Yarımada Organik Tarım Projesi olarak başladığını, proje ortaklarının İzmir Tarım İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği olduğunu söyledi.

Projeyi Menderes, Seferihisar ve Urla olmak üzere yarımadada organik tarımı yaygınlaştırmak için başlattıklarını dile getiren Akbaytürk, proje hakkında şu bilgileri verdi:
“Bu proje başlangıcında 60 üretici belirlemiştik. Şu anda 100 üreticimiz organik tarıma başladı. Ortaya çıkan organik ürünlerimiz İzmir Bostanlı’da kurulan Ekopazar’da tüketicilerle buluşuyor. Özellikle ağırlıklı olarak zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan üreticilerimiz de ürünlerini ambalajlı ürünler haline getirdi. Bu üreticilerimizden ikisi kendi markasını yarattı ve bu markalarını ilk kez İzmir Ekolojik Fuarı’nda tüketicilerle buluşturdu. Üretim izni alınması, etiketlerinin basılması, şişelerinin temin edilip dolum yapılması, marka süreci zaman aldı.
Ancak fuara yetişti ve ilk kez bu iki markamız bu fuarda görücüye çıktı. Fuar bu iki markanın tanıtımı için iyi bir fırsat oldu. Üstelik bu organik zeytinyağı markalarımız daha düşük fiyatlarla tüketiciye sunulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak başlattığımız bu organizasyonda bu üretimde üreticiyle tüketiciyi buluşturmak, sağlıklı ürünleri uygun fiyatla tüketiciye ulaştırmak amacıyla yola çıktık. Bu amacımıza ulaşmayı başardık. İlk kez fuarda görücüye çıkan bu iki markamız Ekopazar’da satılacağı gibi marketler raflarında da yerlerini almaya başlayacak.”

Akbaytürk, üretimlerinde gördükleri eksiklikleri, yanlışlıkları önlemek adına üreticiye danışmanlık hizmetlerinin devam ettiğini bildirdi. Projenin sona erdiğini hatırlatan Akbaytürk, ancak projenin sürdürülebilirliğinin çok önemli olduğunu İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Yapı Şube  Müdürlüğü ekibinin üretimde desteklemeyi sürdürdüğünü ifade etti. Akbaytürk, bu fuara üreticilerin katılımını sağlayarak hem tüketicilerle hem de büyük alıcılarla buluşturduklarını dile getirdi.
Bu projenin en önemli çıktısının en fazla  ihtiyaç duyulan organik yaş meyve sebze üretiminin küçük üreticiler tarafından karşılanması olduğunu hatırlatan Akbaytürk, ağırlıklı olarak zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan üreticilerin de  ürünlerini markalı ve ambalajlı ürün haline getirmeyi başardıklarını söyledi.  Akbaytürk, bu iki üreticiyi örnek alarak diğer üreticilerin de kendi markalarını yaratacağını ifade etti.

“SEFERİS MARKASI OLARAK ÇİNLİ FİRMALARLA GÖRÜŞECEĞİZ”
Seferis markasını yaratan Fatma Irmak Diker,  tüketiciyle ilk defa Ekoloji Fuarı’nda buluştuklarını söyledi. Ailecek Seferihisarlı olduklarını belirten Diker, “Köklerimiz Seferihisarlı. Markayı da bundan esinlenerek koyduk. Bizim 300 yıllık zeytin ağaçlarımız da var 5 yıllık ağaçlarımız da var. Biz yıllardır zeytinyağı işindeydik. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle organik tarıma geçtik. Elde ettiğimiz organik zeytinyağlarımızı  Seferis markasıyla tescil ettirdik. Artık Seferis markası tüketiciyle buluşmaya hazır hale geldi. Ürünlerimiz organik pazaryerlerinde satılabileceği gibi  "http://www.seferis.org/"www.seferis.org adresinden de temin edilebilir. Ayrıca Seferihisar Belediyesi’nin sanal pazarı olan www.seferipazar.com’dan ürünlerimiz temin edilebilir. 100 dönümlük alanda zeytinlik bahçemiz var. Zeytin dışında şaraplarımız ve mandalina bahçemiz var. Ürünlerimizin hepsi organik.  Seferis markalı organik zeytinyağlarımız için birinci hedefimiz İzmir pazarı, ikinci hedefimiz İstanbul ve Ankara pazarları. Daha sonra da en büyük hedef pazarımız Çin. Mayıs ayında Çinli firmayla görüşmelerimiz olacak” diye konuştu.

URLA HASAT İSTANBUL PAZARINA AÇILMAYI HEDEFLİYOR
Urla Hasat markasını yaratan Sibel Yazgan, Urla’da 100 dönümlük bir arazide organik tarım yaptığını hatırlatarak, “Projeyle birlikte organik üretime geçtim. Organik tarıma geçiş düşüncem yoktu. Bu proje kapsamında verilen eğitimler ve teşvikler beni organik tarıma sürükledi. Sonrasında ürünlerimiz çok beğenilince marka olmaya karar verdik. Urla Hasat markasını tescil ettirdim. Şu anda ürünlerimiz pazara hazır. İlk hedefim İstanbul pazarı. İzmir’de de organik butik satış mağazalarında yerini alacak. İstanbul’da da yine organik butik satış yerlerinde ürünlerimiz satılacak. İleriye dönük hedefim;  zeytinyağında oldukça iddialıyım, kalitemi daha da yukarı taşımak istiyorum” dedi.  


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı 20 binin altına düştü. Aktif vak’a yükseliyor
» “MESS metal işçisinin hakkını korumalı”
» Eylül’de sigortalı çalışan sayısı 802 bin kişi arttı
» “Müteahhittin 15 milyar TL kredi borcu var”
» İMSAD: İç ve dış talep eylül ayında da devam etti
» Havacılıkta motorların hidrojen yakıtları ile uyumluluğu hedefleniyor
» EİB’den Hollanda ve Belçika atağı
» Çevre kirliliğine karşı yönetmelik yürürlüğe girdi
» İzmir’de satış ve kira bedelleri yüzde 20-25 arttı
» Serter: Işılay Saygınlar çoğalsın


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni