• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamukta gelecek yılın hasadı tehlikede

15 Eylül 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Pamukta gelecek yılın hasadı tehlikede


   ► Balçık, desikantlar kullanıldığında yaprak bitki üzerinde kuruyacağı için önümüzdeki yılın hasadında problemle karşılaşılabileceğini söyledi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) 2020 mali ve 2021 seçimli Genel Kurul Toplantısı İzmir Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda 2022 yılı bütçesi 600 bin TL olarak oy birliği ile kabul edildi. Yapılan açık oylama sonucunda Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık yeniden başkanlığa seçildi. Pamukta kaliteyi artırma konusunda engeller olduğunu söyleyen Balçık, “Pamukta yaprak dökücü uygulamalardaki etken maddelerden biri AB tarafından izinlendiriliyor. Dünyada kalite standardını tutturmuş, birçok yönden hasadı başarıyla uygulan ülkelere bakarsak bu etken madde kullanılıyor. Tarım Bakanlığı bazı ilaç firmaları devreye girerek bu etken maddenin engellenmesi yönünde çalışmalar yapıldığını duyduk. Şikayetimizi yapacağız. İlgili genel müdürlüklerin buna engel olmaması lazım. Diğer bildiğimiz desikantlar yaprağı bitki üzerinde kurutma etkisine sahip olduğu için önümüzdeki yılın hasadında büyük problemle karşılaşabiliriz, bu sene için bir problem yok” dedi.

“En büyük sorunlardan biri tohumdaki GDO bulaşıklığı”
     GDO’suz pamuğun elimizdeki değer olduğunu dile getiren Balçık, “Yurt dışının talebi özellikle Türkiye’ye kaydı. Üretim Yunanistan’da da var ama en çok üretim bizde olduğu için ve entegre tekstil sanayisine sahip olduğumuz için revaçtayız. En büyük sorunlarından biri, sene başında üretilen tohumlardaki GDO bulaşıklığı problemi. Kasım-Aralık ayından başlayıp tohumlara pakete girinceye kadar sorunu çözmek için mesai harcadık. Bunun sebebi denetimsizlik. Kaçak tohum Türkiye’de patlamış vaziyette. Bunun birkaç sebebi olabilir. Tohum fiyatları pahalı, üretici bunu ödemek isytemiyor olabilir, bu yüzden ekeceği tohumun bir kısmını faturasız almak istiyor olabilir ucuza mal etmek için. Ne olursa olsun GDO bulaşıklığı Türkiye’nin başına gelebilecek en büyük belalardan biri. Bunu engellemek için kaçak tohumla mücadeleye devam edilecek. İhbarlarımızı 2018 de başlattık. O günden beri Tarım Bakanlığı risk analiz tekniği geliştirdi. Birçok tohumda bulaşıklık çıktı ama firmalar kendilerini düzeltmeye başladı. Bu sorunu kaçak tohumu engelleyerek çözeceğiz” diye konuştu.

“Sanayiciden konteminasyon ile ilgili talep gelmiyor”
     “Ünlü markalar Türkiye’de bütün çiftçilerin aldığı riski karşılamak suretiyle, organik veya GDO’uz pamuk üretimi başlıkları adı altında sürdürülebilirlik projelerine imza atmak istiyorlar” diyen Balçık, “Bunları Türkiye’de gerçekleştirmek ve yaygınlaştırmak istiyorlar. Sürdürülebilirlik projeleri ön plana çıkıca özellikle organik işi fazlalaşınca bir anda kontaminasyon lafı eksildi. Sanayicimizden konteminasyon ile ilgili talep gelmiyor. Rengi, çeperi önemli değilmiş gibi bir şeyin içinde. Konsey olarak hasar edilen ve çırçırlanan pamuğun kalitesini artırmak durumundayız. Bununla ilgili bir proje sunduk. Hasat makineleri alt yapısını kullanarak uzaktan yönetimle verim, kalite gibi ölçümlerin yapılmasını amaçlıyoruz. Bu proje pilot olarak uygulanacak önümüzdeki yıl ise tartım hasat makinelerine takılacak cihazlarla tam ve hızlı ölçümleri hızlıca elde edeceğiz. Layıkıyla yapabilirsek pamuğun değerini daha da artıracağız” dedi.

“Organik pamuk üretimi artmaya başladı”
     Sürdürülebilirlik projelerinin öne çıkmaya başladığını dile getiren Balçık, “Organik pamuk bunların başını çekiyor. Organik pamuk hızlı bir şekilde talep görmeye başladı. Ülkemiz çok uzun yıllar 20-25 bin ton organik pamuk üretimi yapıyordu. Son bir iki senedir bu rakamın artmaya başladığını gördük. Tarım Bakanlığının tr organik uygulamasını terk edip Amerikan mevzuatına göre sertifikalanma sürecine firmaların geçtiğini görüyoruz. ABD uygulamasına geçiş sertifikası verilebiliyor. Buradan da miktar artışı sağlanmış durumda. Birçok suiistimal de kulağımıza geliyor. Bunların hepsini bakanlık yetkilileriyle paylaşıyoruz. İhracat genel müdürlüğünü ziyaret ettik. Devamında bizden yazı talep etti toplantının devam etmesi için. Toplantı sırasında bazı sanayici arkadaşlarımız inşallah sonumuz Hindistan’a dönmez şeklinde mesajlar geldi. O toplantıda ifade edilen şeyler sertifikalandırılma sürecinin şeffaflıktan uzaklaşmaya başladığını gösterdi. Bu bir kanaat olarak değil somut olarak özellikle ticaret bakanlığındaki arkadaşlar tarafından tarım orman bakanlığındaki arkadaşlarımıza iletildi. Biz sürdürebilirlik projelerini yapacağız, organiğe de devam edeceğiz. Bunu hedef doğrultusunda gerçekleştirmemiz lazım. Hindistan’ın durumuna düşüp oyun dışı kalmamamız lazım. Burada ortak aklın devreye girmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Pamuk ithalatı artacak, üretim 750 bin ton civarında kalacak”
     Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçmesiyle pamuk sektörü olarak büyük beklenti içine girdiklerini söyleyen Balçık, “İşlerin daha çabuk çözüleceği, kararların daha çabuk alınacağı yönünde umut doğmuştu sektörümüz adına. Ama farklı bir manzara var. Bakanlık nezdinde sıkı istişarelerde bulunuyoruz, çözüme ulaşmaya çalışıyoruz ancak Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bürokraside külliye ayağı oluşmuş durumda. Bazı kararların alınıp uygulanmasında gecikmeler yaşanıyor. Bazı bürokratlarımızın imza yetkisi olmasına rağmen karar almadan çekindiklerini, çözüme ulaşmak için toplantılar görüşmelerle uzun süreçlerden sonra sonuçlar alınmaya başlandı. Geçen sene bunu aşmak için prim miktarının artırılması yönünde farklı bir yöntem uyguladık. 23 ilde sanayi odaları, ticaret odaları, borsalar, ziraat odaları, birlikler hep birlikte pamuk priminin artırılması ve doğrudan desteklerin artırılması noktasında deklerasyon yayınladık. Bunu direkt Cumhurbaşkanına arz ettik. Pamuk yöresindeki milletvekilleri vasıtasıyla yaptık. Bu yöntem hayırlı oldu. Sayın cumhurbaşkanımız taleplerimizi inceleyip gerekeni yapmaya çalışalım şeklinde ifadede bulunmuş. Önümüzde belli bir süreç var. Pamuk ithalatı artacak, üretim 750 bin ton civarında kalacak. 2 milyon tona yaklaşan tüketime doğru hızla ilerliyoruz yatırımlarımızın da arttığı söyleniyor. Bizim 1 milyon 200 bin ton pamuk üretme imkanımız var. Bu yönde çalışmalarımızı sürdürmek durumdayız” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» EGİKAD ile Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan işbirliği
» İşbir Yatak’tan İzmir’e yeni Uyku Merkezi
» Hitit Üniversitesi bina işleri yaptıracak
» DEÜ, kariyer planlamada lider üniversiteler arasında
» Koç Topluluğu’nun pandemiden önce 97 Bin olan istihdamı bugün 110 binin üzerine çıktı
» Kozmetik sektörü 5 milyar dolara koşuyor
» Balkan rüzgârı devam ediyor
» Çorum İl Sağlık Müdürlüğü patoloji test karşılığı tam otomatik immünohistokimya sistemi satın alacak
» SunExpress’ten kış sezonunda yeni rotalar
» Roman Kültür Merkezi Konak’a ödül getirdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2021
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni