• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turkcell’e Palladium’dan ’Hall of Fame’ ödülü

04 Kasım 2013 Pazartesi 21:00
12
14
16
18

    HABER MERKEZİ    
Turkcell Superonline, Palladium Executing Strategy tarafından stratejileri hayata geçirme konusunda en başarılı şirketlere verilen “Hall of Fame” ödülünü kazanan ilk Türk telekomünikasyon şirketi oldu.
Kusursuz strateji uygulama yöntemi ve elde ettiği çarpıcı sonuçlar ile bu ödüle layık görülen Turkcell Superonline’ın başarı hikayesi, stratejik yönetim alanında referans kaynaklar arasında yer alan Harvard Business Review’de de yer alacak.
Turkcell Superonline’ın, altı yılda, sıfırdan 32 bin km fiber ağa ulaşması; 520 bin fiber aboneye erişmesi ve 1 milyon 570 bin haneye fiber sunması; altı yılda 2 milyar TL doğrudan altyapı yatırımı gerçekleştirmesi mükemmeliyet ödülünün alınmasının anahtarları oldu.

Boston’da düzenlenen törende ödülü alan Turkcell Superonline CFO’su Önder Şenol, “Strateji odaklı organizasyon yaklaşımı” ile hem şirketimiz hem ülkemiz için değer yaratan bir noktaya ulaştık. Şimdi aynı yaklaşımı koruyarak önümüzdeki döneme ilişkin orta ve uzun vadeli planlamalarımızı yapıyoruz. Yeni dönemde başarımızın sürdürülebilirliğini destekleyecek ve bizi ‘iyiden mükemmele’ taşıyacak bir yolculuğa çıkıyoruz” dedi.
Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber çağını başlatan Turkcell Superonline, güçlü fiber optik altyapısı sayesinde bu alanda öncü ve prestijli ülkelerden biri haline getirdiği Türkiye’yi uluslararası organizasyonlardaki başarılarıyla da zirveye taşıyor. Rekabetin yoğun olduğu ve yatırımların getirisinin uzun vadede alındığı bir sektörde kısa sürede elde ettiği başarı ile dikkat çeken Turkcell Superonline, uluslararası düzeyde en prestijli ödüllerden biri olan Hall of Fame ödülünü kazanan ilk Türk telekomünikasyon şirketi oldu.

Dünyanın yönetim ve strateji alanında en önemli danışmanları ve düşünürleri arasında yer alan Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert Kaplan ve David Norton tarafından kurulan Palladium Executing Strategy, strateji odaklı bir organizasyon anlayışını benimseyen ve stratejik planlarını hayata geçirme konusunda en başarılı sonuçları elde eden şirketleri Strateji Yönetim Oscar’ı olarak bilinen Hall of Fame ödülü ile onurlandırıyor.
Turkcell Superonline, 2000 yılından bu yana dünyanın en önde gelen özel ve kamu kurumlarının layık görüldüğü bu ödülü bu sene kazanan 15 şirket arasında Türkiye’den tek temsilci oldu. Strateji yönetiminde en başarılı şirketlerin temsilcilerinin yer aldığı ödül töreni 29 Ekim Salı akşamı Boston’da  gerçekleştirildi. Turkcell Superonline adına ödülü şirketin CFO’su Önder Şenol aldı.

Önder Şenol, ödüle ilişkin değerlendirmesinde kağıt üzerinde başarılı stratejiler oluşturmanın çok önemli fakat yeterli olmadığınıvurgulayarak, organizasyonları başarıya götüren önemli diğer unsurun da stratejinin hayata geçirilmesi olduğunu söyledi.
Şenol, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Araştırmalar da, birçok organizasyonun stratejilerini hayata geçirmede zorluklar yaşadığını ve hatta başarısız olduğunu gösteriyor. Hatta Fortune’da yer alan bir araştırmaya göre stratejilerin yüzde 10’undan daha azı etkin bir şekilde uygulanabiliyor. Turkcell Superonline, kağıt üzerinde planlanan stratejileri etkin şekilde hayata geçirme konusunda yarattığı fark ile Strateji Yönetim Oscar’ına layık görüldü. Biz bundan 5 yıl önce pazarda fark yaratmak ve rekabet avantajı kazanmak üzere agresif stratejik ve finansal hedeflere sahip bir şirket olarak yola çıktık. Strateji odaklı bir yönetim, hedeflerimize ulaşmamız için bize net bir araç ve çerçeve verdi. Bugüne baktığımızda güçlü bir büyüme ve güçlü rekabet için stratejimizi başarılı şekilde yönettiğimizi ve hayata geçirdiğimizi görüyoruz. Hem şirketimiz hem ülkemiz için değer yaratan bir noktaya ulaştık. Şimdi aynı yaklaşımı koruyarak önümüzdeki döneme ilişkin orta vadeli planlamalarımızı yapıyoruz. Yeni dönemde başarımızın sürdürülebilirliğini destekleyecek ve bizi “iyiden mükemmele” taşıyacak bir yolculuğa çıkıyoruz.”

“Çalışanların stratejinin parçası olması şart”
Turkcell Superonline CFO’su Şenol, önce başarıyı sonrasında ödülü getiren strateji uygulama süreçlerine ilişkin de bilgi verdi. Şenol, hedefleri gerçekleştirecek oyun planını net ve görsel olarak ifade eden strateji haritaları, üst yönetimin stratejik göstergeleri sürekli takip edebileceği sistemler ve çalışanların stratejiye dahil edilmesini sağlayan bir yaklaşımın önemini vurguladı.

“Turkcell Superonline dünyaya örnek oldu”
Robert David Kaplan ise ödül törenin ardından "Sizlerle burada tecrübelerini paylaşan Turkcell Superonline bize her zaman sorulan bazı sorulara yanıt vermiş oldu: "Start-up şirketler bu ödülü alabilir mi?" Bundan 10 yıl önce kurulmuş olan Turkcell Superonline, 2008 yılında ortaya koyduğu stratejileri hayata geçirerek dünya çapında bir şirkete dönüştü ve ödülü aldı. Turkcell Superonline'ın gerçekleştirdiği değişim bana göre Türkiye'deki değişimin bir yansımasıdır."

“Hall of Fame” ödülü
Palladium Balanced Scorecard Hall of Fame ödülü, strateji odaklı organizasyon modelini başarıyla uygulayan ve uygulamalarını rekabette fark yaratan performans sonuçlarıyla birleştiren başarılı kuruluşlara veriliyor. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce başvuru uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Son elemeler ise dünyanın yönetim ve strateji alanında en önemli danışmanları arasında yer alan ve Palladium Executive Strategy’nin kurucuları olan Robert Kaplan ve David Norton tarafından gerçekleştiriliyor. Ödül kazanan kuruluşların başarılı uygulamaları, işletme yönetimi ve stratejik yönetim alanında referans kaynaklar arasında yer alan Harvard Business Review’de okuyucularla paylaşılıyor.

“Strateji odaklı organizasyon” nedir?
Strateji Odaklı Organizasyon, stratejik değişimin üst düzey liderler tarafından harekete geçirilmesi, stratejinin operasyonel terimlere ve kavramlara dönüştürülmesi, şirket birimlerinin stratejilerle hizalanması, stratejilerin herkesin günlük işi/görevi haline getirilmesi ve stratejilerin devamlı bir süreç olarak yönetilmesini temel alan bir yaklaşımdır. Robert Kaplan ve David Norton’ın 1996’dan bu yana geliştirdiği bu yöntemler, dünyanın en önde gelen strateji yönetim çerçevesi olarak bilinmektedir.


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni