• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Halkbank’tan Egeli kadın girişimcilere bir milyar TL kredi

15 Eylül 2021 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Halkbank’tan Egeli kadın girişimcilere
bir milyar TL kredi


   ► Halkbank tarafından kadın girişimcilerimi teşvik etmek amacıyla düzenlenen Halkbank Üreten Kadınlar Toplantıları’nın 8’incisi İzmir’de gerçekleştirildi

           DİLAY SARKİLER      
     Kadın girişimcilerle birlikte gerçekleştirilen Halkbank Üreten Kadınlar Toplantısı’nın bu seneki ev sahibi İzmir oldu. Kadın Girişimci Destek Paketi’nden bugüne kadar 50 bini aşkın kadın girişimcinin faydalandığı ve toplam kredi hacminin 5 milyar liraya ulaştığı belirtildi.
     Ege Bölgesi’nden sekiz kadın girişimcinin teşvik ve destek kredilerinin takdim edildiği toplantının moderatörlüğünü Gazeteci ve Ekonomist Meltem Acet üstlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan yaptı.
     Halkbank Kadın Girişimci Kredi Paketi’nin yatırım ve istihdama katkısının paylaşıldığı etkinlikte kadın girişimciler için oluşturulan yeni destek paketi duyuruldu.
     Etkinlikte, Ege Bölgesi’ndeki illerden seçilen ve kredisi onaylanan sekiz girişimci kadına, kredileri sembolik olarak takdim edildi.
     Meltem Acet, programın açılışında yaptığı konuşmasında, kadın girişimcilerin ekonomik kalkınmadaki rolüne değindi. Acet, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın girişimci sayısı giderek artıyor. Ekonomik hayata artı değer katıyor ve kadın emeğinin daha görünür olmasını sağlıyorlar. Özgüveni, beceri, tecrübe ve cesaretleriyle her alanda var, koşullar ne olursa olsun üretmeye devam ediyorlar. Pandemiden en çok etkilenen kesimlerin başında kadınlar da geliyor. Bu noktada kadın girişimcilere verilen destekler önem taşıyor. Kadın girişimcilerin işletmelerini kurma ve sonrasında yaşadıkları sorunların başında finansman araçlarına erişimi geliyor. Bu proje ile kadın girişimcilerin geleceklerine sağlam adımlar atması için destek oluyor ve finansman sağlanıyor” diye konuştu.

Kredi hacmi Ege’de bir milyar liraya ulaştı
     Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, yaptığı açılış konuşmasında, kadın istihdamına verdikleri önemin altını çizdi. Arslan, “Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlattığımız Kadın Girişimci Destek Paketi’mizden yurt çapında bugüne kadar 50 binin üzerinde girişimci kadın faydalanmış ve 5 milyar liraya ulaşan kredi hacmi gerçekleşti. Kredi paketimize ülkemizin tüm bölgelerinden olduğu gibi Ege’den de geniş ilgi gösterildi. İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerimizden 10 bin 600’den fazla kadın girişimcimiz desteğimizden faydalanmış, Ege Bölgesi özelinde toplamda bir milyar liraya ulaşan kredi hacmine ulaşılmıştır. Sağladığımız destek paketi, kadınlarımızın cesaretli yaklaşımlarıyla yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata dönüşmekte ve girişimcilerimizin başarı hikayeleri bizleri gururlandırmaktadır” dedi.

Kadınlar aldıkları destekle işlerini büyüttü
     İzmir’de ve Ege Bölgesi illerindeki kadın müşterilerinin, aldıkları destekle işlerini büyüttüklerini anlatan Osman Arslan, “Örneğin İzmir’de cep telefonu aksesuarları toptan satışını gerçekleştiren bir müşterimiz kadın girişimci desteği paketimizle yurtiçinde çeşitli zincir mağazalarla anlaşma imzalamış ve iş hacmini büyüterek cirosunu dört kat artırdı. Denizli’den başka bir müşterimiz ise küçük bir otogaz satış ofisi işletirken, bankamızdan kullandığı kadın girişimci kredisi ile Türkiye’nin en büyük akaryakıt istasyonlarından birinin bayiliğini aldı.” açıklamasında bulundu.

Sekiz kadına kredileri takdim edildi
     Sekiz ilden sekiz girişimci kadına temsili kredileri ilgili illerin Halkbank Şube Yetkilileri tarafından törenle verildi. Muğla Milas Halkbank Şube Müdürü Şenay Erden, Havadis Medya TV48’in sahibi Zahide Kuş’a, Denizli Pamukkale Şube Müdürü Nesrin Kocayiğit, aromaterapik doğal ürünler imalatçısı Özlem Çınlar Erkuş’a, Uşak Bir Eylül Şubesi KOBİ Müşteri İlişkileri Yetkilisi Nilüfer Akça, Mali Müşavirlik Firması Sahibi Sibel Atahan’a, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Şubesi Bölge Bireysel Bankacılık Bölüm Müdürü Aydan Düzyürek, Minik Atom Karınca Akademi Sahibi Merve Feyzoğlu’na, Kütahya Zafer Meydanı Şubesi KOBİ Müşteri İlişkileri Yetkilisi Zeynep Ağalar Kaya, Çınar Seramik İnşaat Sahibi Tuğçe Ay’a, İzmir Alsancak Şube Müdürü Hatice Seynur Acar, Akyıldız İplik Sahibi Cemre Akyıldız’a, Aydın Kuşadası Liman Şube Müdürü Tülay Özgüneren, gayrimenkul ve tekstil firması sahibi Gülcan Cıbırlar’a, Manisa Mesir Şube Müdürü Sema Tetik, Cansu Eczanesi Sahibi Cansu Arslan’a temsili kredilerini takdim ettiler.

Kadın girişimcilerden ilham veren başarı hikayeleri
     Moderatör Zeynep Türkoğlu’nun üstlendiği İlham Veren Kadınlar Paneli’nde başarıları ile ön plana çıkan dört kadın, yaşadıkları zorlukları, izledikleri yolları ve başarılarını izleyicilere aktardı. Yapımcısı olduğu Recontact İstanbul 2015 yılında Apple tarafından Türkiye’den En İyi Mobil Oyun seçilen, Türkiye’nin ilk yaratıcı girişimcilik köyü olan Small Village Small World Projesi’ni oluşturan Woman in Games Türkiye kurucusu Simay Dinç, teknesini, deri şirketini, evini satarak keçi çiftliği kuran, Türkiye’yi yüzde yüz keçi sütünden yapılan ürünlerle buluşturan Baltalı Süt Ürünleri Kurucusu Funda Özer Baltalı, babası Sıtkı Usta’dan bir sanat atölyesi devralan, geleneksel el sanatlarının modern hatlarında çiniler tasarlayarak aile mesleğini bir adım öteye taşıyan, UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülüne layık görülen Sıtkı Usta Sanat Atölyesi Sahibi Nida Olçar ve genç yaşta ailesinin mermer şirketinin başına geçen, yeni projeler ve katma değeri yüksek ürünlerle aile mirasını büyüten, sektördeki kadın istihdamını artmasını sağlayan, “Madencilik erkek işidir” algısını yıkan Alpay Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Melike Alpay Özmen başarıya giden yolda kadın girişimciler olarak karşılaştıkları güçlükleri ve gelecek  hedeflerini paylaştı.

     Moderatörlüğünü Nilüfer Batur’un yaptığı Gelecek İçin Sıfır Atık Paneli’de ise zeytin ve zeytin ürünlerinde sıfır atık projesinin AnadOlive Kurucusu Aysu Gürman, fiber mercekli esnek güneş paneli üreterek Avrupa’ya ihraç ACS Enerji ve Teknoloji İnşaat Danışmanlık Sahibi Aysun Aktaş Akdoğan, bir okulda temizlik görevlisi olarak çalışırken reçel yapmaya başlayıp kendi işini kuran Nazlı Köy Ürünleri Kurucusu Sevgül Batur, kadın kooperatifleri tarafından üretilen ürünlerin özel günlerde hediye olarak sunulmasını sağladığı projesi ile bu ürünleri 40’tan fazla firma ile buluşturan İyimser Abla Kurucusu Sevgi Şairoğlu Sezginer konuşmacı olarak yer aldı. İş kadınları, üretimden dağıtıma tüm süreçlerde uyguladıkları tasarruf ve sıfır atık politikalarını dinleyenlerle paylaştı.


+ Benzer Haberler
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri
» Toplumsal hassasiyet lafta kalıyor, ekonomik kaygılar tasarrufa itiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni