• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Haller ihracat merkezi olmalı”

11 Temmuz 2020 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

   ► İzmir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Orhan Doğan, meyve sebze toptancı hallerinin ihracat merkezine yönelik düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

     İzmir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (İZKOMDER) Başkanı Orhan Doğan pandemi sürecinde tarımın büyük bir  önem kazandığını anlatarak, Türkiye’de üretim merkezlerindeki Büyükşehir Belediyelerine ait sebze meyve hallerinin ihracata yönelik şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Buna göre İzmir Yaş Meyve Sebze Toptancı Hali’nin yanı sıra Bursa, Antalya ve Mersin hallerinin ihracata yönelik olacak şekilde yeniden yapılandırılması ve düzenlenmesi gerektiğine  dikkat çekti.

     Tarım ülkesi olduğumuzu vurgulayan Başkan Orhan Doğan, “Pandemi sürecinde tarımın ne kadar önemli olduğunu artık herkes görmeye başladı. Bu güne kadar sanayiye dayalı üretim yapanlar süper ülke konumundayken artık tarıma dayalı üretim yapan ülkelerin  bu pandemi sürecinden sonra süper ülke olma yolunda olacağını görmekteyiz. Tarım ülkesi olduğumuz için dünyada süper ülke olma şansımız yüksek. Tarım, ülkemizin büyük bir zenginliği. Şuanda tüketmiş olduğumuz bütün sebze meyvelerin yüzde 99’u yerli üretim. Hatta tamamı için yerli üretim diyebiliriz. Bu açıdan baktığınızda dünyada eşi benzerimiz yok. Dünyada kendi kendimize yetebilecek 7 ülkeden biriyiz. Sebze meyve üretimi tarımda önemli bir yer teşkil etmekte olup, Türkiye olarak yıllık  55 milyon ton  sebze-meyve üretiyoruz. Bu üretimle Avrupa’da ilk sırada yer alırken, dünyada  5. sırada yer almaktayız. Bu üretime karşın ihracat oranımız çok düşük. İhracat oranımız yüzde 7 oranında. İhracat oranını artırmak için neler yapmalıyız, ne gibi olumsuzluklar var bunlar oldukça önemli konular” diye konuştu.
 
“Tüketim fazlası üretim oluyor”
     İhracat oranımızın az olmasının sebeplerinden birisinin ihraç ettiğimiz sebze ve meyvelerde ilaç kalıntısının çıkması olduğuna değinen Orhan Doğan, “Üreticimiz gelişi güzel ilaç kullanılıyor. İlaç kullanımının mutlaka disiplin altına alınarak gelişigüzel ilaç kullanılmasına müsaade edilmemeli. İkincisi de ürün hasatının zamanında yapılması gerekiliyor. Vaktinde hasat yapılmadığı zaman yine üzerinde ilaç kalıntısı kalabiliyor. Bu durumda ürünler gittiği ülkede ya imha ediliyor ya da sınırdan geri dönüyor. Bu konuda kesinlikle önlem alınması lazım” dedi. 
     Üretim planlaması yapılması gerektiğini de kaydeden Doğan, “Zaten ihracat oranlarımız belli. Bazı ürünlerin bir yıl çok iyi getirisi oluyorken diğer bir yıl para kazandırmayabiliyor. Kesinlikle dengeli bir üretim olması lazım. İhracatımız ve tüketeceğimiz miktar belli. O yüzden üretim planlaması yapılmalı. Yapılmadığı için tüketim fazlası üretim oluyor. İnsanlarda tüketmediği için bu ürünlerin hepsi ziyan oluyor” şeklinde konuştu.
 
“Üretimin yüzde 25’i ziyan oluyor”
     Türkiye’de soğuk hava sistemlerinin yetersiz olduğunu aktaran Doğan, “Mesela Rusya soğuk bir ülke olmasına rağmen gelen ürünlerin taze kalabilmesi için halin içi soğuk hava deposu gibidir. Avrupa ülkelerinde de durum aynıdır. Türkiye’de durum aynı değil. Özellikle yaz aylarında ürünler hale geldiği zaman aynı gün satılmalı. Aynı gün satılmayan ürün (özelikle sebze çeşitleri) özelliğini yetirerek  yarı fiyatına satılıyor, bir gün sonrada çöpe gitmekte. Üretilen sebze meyvelerin üretim fazlalığı, hallerdeki buzhane yetersizliği, fire oranlarıyla birlikte yüzde 25’i bu şekilde ziyan oluyor. Bu zararda  yıllık 25-30 milyar liraya tekabül etmekte.. Devletimiz bu konuda kesinlikle önlem almalı” ifadelerini kullandı.
 
“Maliyet düşecek, üreticimiz kazanacak”
     Üretim merkezlerinde bulunan ve Büyükşehir Belediyelerine ait sebze meyve hallerinin ihracata yönelik şekilde düzenlenmesi gerektiğini öneren Başkan Doğan, “Çünkü artık dünya küçüldü. Komşu ülkeler, Balkan ülkeleri gibi yerlerden tırlarla Türkiye’ye gelip sebze meyve alıp gidiyorlar. Gelenler 1 tırı çeşitli ürünlerle doldurabilmek için 4 şehir dolaşıyor. Bu da oldukça maliyetli ve büyük bir zaman kaybı. Ama haller ihracata yönelik yapılırsa, kalite ve ambalajlar da standart olursa buraya gelenler aracını yarım saat bir saat içinde yükleyebilecekler. Bu şekilde maliyet düşecek, ihracatımız artacak hem de üreticimiz kazanacak. Bu işin içindeki her birim kazanmış olacak. İzmir, Antalya, Bursa ve Mersin’deki hallerin ihracata yönelik olarak yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

“Türkiye sebze ve meyvenin ihracat merkezi olmalı”
     Altyapının da buna yönelik oluşturulması gerektiğini aktaran Doğan, “İhracatın köylerden ya da il il dolaşarak değil de mümkün olduğunca bir yerde toplanarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için bahsettiğim 4 il sebze ve meyvenin ihracat merkezi olmalı. Öte yandan sebze meyveye kalite ve ambalaj standardı getirmemiz gerekir. Kalite ve ambalaj standardı getirmemekte çok geç kaldık diyebilirim. Bunlar olması gereken unsurlar. ‘Türkiye üretimde dünyada 5 bir sırada, Avrupa’da ilk sırada’ diyoruz. O halde ülkemiz sebze ve meyvenin ihracat merkezi olmalı. Pandemi sürecinden sonra tarım büyük bir önem kazanmaya başladı. Dolayısıyla gereken önemi vermeliyiz. Diğer sektörler bir yana tarım sektörü hayatımızda büyük öneme sahip. Tarım ülkesi olmamız bizim için büyük bir zenginlik. Bizimde bu zenginliği değerlendirmemiz gerekir. Ayrıca sahada faaliyet gösterenler olarak bu konuda atılacak adımlarda önerilerimiz değerlendirilmeli” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat
» Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı
» Pandemide klima tedbirli kullanılıyor
» “Dünya pazarında rekabetçi konumumuzu kaybetmeyelim”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni