• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hammadde ihracatına sınırlama getirildi

05 Haziran 2021 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Hammadde ihracatına sınırlama getirildi

           HABER MERKEZİ      
     Sunta, mdf ve yonga levha gibi ahşap hammaddeler, Ticaret Bakanlığı tarafından, ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar” listesine dahil edildi; kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
     Bir çok sektörün girdi maliyetlerini etkileyen demir, çimento, sunta ve mdf gibi hammaddelerin son bir yılda % 150’ye varan ölçüde arttığını belirten İZTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED)  Başkanı İsmail Kahraman, alınan kararı desteklediklerini söyledi.

     MÜFED olarak inşaat sektörünün önünü açmak ve girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi için gerekli önerileri bir rapor olarak bakanlığa ilettiklerini ifade eden İsmail Kahraman, “Ülkemizde üretilen hammaddeler doların artması nedeniyle önemli ölçüde yurtdışına ihraç ediliyor. Bu nedenle pek çok sektör hammadde temininde sıkıntı yaşıyor. Kilogramı yaklaşık olarak 1 dolara sunta ve mdf satıyoruz. İşlenmiş olan sunta ve mdf’yi ise kilosu yaklaşık 25-30 dolara kadar ihraç edebiliyoruz. Katma değeri yüksek ürün üreterek ihracat yapan, iç piyasaya ürün tedariği sağlayan kobilerimiz maalesef işleyecek malzeme bulamıyor.

     Dengeleri koruyarak elbette hammadde ihracatı da yapacağız. Dünyada mobilya pazarında önemli  bir yere sahibiz. İstihdama önemli katkı sağlayan yerli üretime sahip çıkmamız da gerekiyor. Ticaret Bakanlığı, yonga levha, lif levha ve kalınlığı 6 mm’yi geçen ağaçları, ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesine dahil etti. Böylece hammadde üreticileri ya üretim kapasitelerini artıracak ya da ürünlerini iç piyasada değerlendirme yoluna gidecek. Bu konuda alınan kararı doğru buluyor ve destekliyoruz. Hammadde ihracatına getirilen kota kararı hem sektörümüz hem üreticilerimiz hem de ekonomimiz için olumlu bir gelişmedir. Sayın Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a da teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

KARARIN KAPSAMI GENİŞLEMELİ
     İnşaat malzemelerindeki aşırı artış nedeniyle sektörün adeta durma noktasına geldiğini de kaydeden MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, özellikle demir ve çimento üretimi konusunda da bakanlıktan düzenleme beklediklerini dile getirdi.
     Alınan kararın kapsamının genişlemesini istediklerini kaydeden Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü: “Ticaret Bakanı Mehmet Muş,  konuyla yakından ilgileniyor. Sayın Bakan bir süre önce demir üreticileriyle bir araya gelerek fiyatlar konusunda indirime gidilmesi gerektiğini söyledi. Bunun yanısıra kapasite artırımı konusunda da talepte bulundu.

     Demir ve çimento, inşaat sektörünün olmazsa olmaz hammaddesidir. İnşaat sektörü 200 farklı iş kolunu besleyen lokomotif bir sektör. Karşı karşıya kaldığımız % 150’ye varan fiyat artışı müteahhitleri iş yapamaz hale getirdi. Bu durum tüm vatandaşlarımızı da olumsuz etkiliyor. İnşaat malzemelerindeki fiyat indirimi vatandaşlarımızın da daha uygun fiyatlarla ev sahibi olmasının da önünü açacaktır. Çimento ve demirde üretim kapasite artırımı yapılması ve ihracat kotası konulması talebimizin olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz”


+ Benzer Haberler
» Rakamlar stabil bir görünüm arzediyor
» Müsilaj balıkçılık sektörünü vurdu
» “Türkiye’yi enerji teknolojilerinde merkez yapacağız”
» 5G teknolojisinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek
» Europap Tezol Kâğıt halka arz için ilk adımı attı
» PttAVM.com’dan tarım tedbirlerine karşı tam destek
» Efesli Bebelere bez ve mama desteği
» Yapı Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni