• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hatay dağ ceylanı ve nesli tehlike altında olan çizgili sırtlan kameralara takıldı

12 Haziran 2019 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

Hatay dağ ceylanı ve nesli tehlike altında olan çizgili sırtlan kameralara takıldı

   ► Hatay dağ ceylanına zarar verene 11 bin 330, çizgili sırtlana zarar verene 19 bin 830 lira ceza veriliyor.

           ANKARA TİCARET     
     Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından koruma altında bulunan ve nesli tehlike altında bulunan çizgili sırtlan (Hyaena hyaena) ile ülkemizde sadece Hatay’da görülen Dağ Ceylanı kameralara takıldı. Ülkemizde nadir görülen bu türlerden Hatay Dağ Ceylanına zarar verene 11 bin 330, Çizgili Sırtlana zarar verenlere ise 19 bin 830 lira tazminat cezası uygulanıyor.
     Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) kategorilerine göre Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde nesli gelecekte tehlikeye girebilecek türler arasında yer alan çizgili sırtlan Hatay’da görüntülendi.

SIRTLANLAR 15 YIL YAŞAYABİLİYOR
     Diğer yırtıcıların avladığı hayvanların kalıntılarıyla, hasta, sakat ve zayıf düşmüş hayvanlarla, böcekler ve yakalayabildiği küçük memelilerle, kavun, karpuz ve üzüm gibi meyveler ile bazı sebzeler ve yabani yemişlerle beslenebilen çizgili sırtlanlar, çok aç kaldığı ve yiyecek bulamadığı zamanlarda evcil hayvanlara da saldırabiliyor. Çizgili sırtlanlar yaklaşık 15 yıl yaşayabiliyor.

HATAY DAĞ CEYLANLARI ÜLKEMİZDE SADECE HATAY’DA GÖRÜLÜYOR
     Ülkemizde sadece Hatay’da bulunan Hatay Dağ Ceylanları için ise 2013 yılında kurulan Üretme Merkezi’nde umut verici gelişmeler yaşanıyor.
     Hatay dağ ceylanlarının yaşam ortamlarının iyileştirilmesi ve onları tehdit eden risklerin azaltılması ve türün neslinin devam ettirebilmesi için kurulan üretim merkezi ile türün yok olmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.
     Ülkemizde ilk ve tek olarak faaliyete geçen Hatay Dağ Ceylanı Üretme Merkezimizde 2017 yılında 12 adet dağ ceylanı rehabilite edilmişken 2018 yılında 8 yetişkin dişi, 3 yetişkin erkek ve 7 yavru dağ ceylanı ile birlikte toplam 18 adet dağ ceylanının doğal ortam koşullarında bakım ve rehabilitasyonu yapıldı.

     Bakanlık olarak sahip olunan yaban hayatını korumaya yönelik çalışmaları hız kesmeden sürdürdüklerini vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise “Çizgili sırtlanın da yaşam alanlarını ve besin kaynaklarını koruyarak, popülasyonunu artırmak maksadıyla 2005 yılında Hatay Altınözü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan ettik. Ayrıca aynı bölgede çizgili sırtlanlarda olduğu gibi  Hatay’a özgü dağ ceylanlarına yönelik koruma faaliyetlerimizde aynı titizlikle sürüyor. Çizgili sırtlanın ve Hatay Dağ Ceylanlarının yaşam alanı olan bu bölgede türü korumaya yönelik av koruma faaliyetlerini de sıkı bir şekilde uyguluyoruz” dedi.

ZARAR VERENE TAZMİNAT UYGULANIYOR
     Yaban hayatı geliştirme sahasında çizgili sırtlanın yaşayacağı doğal alanların fazla olduğunu belirten Pakdemirli “Bu türün görüntülere yansıyor olması koruma çalışmalarının başarı ile yürütüldüğünü gösteriyor. Biz de bu hususta koruma anlamında elimizden geleni yapıyoruz. Ayrıca koruma altındaki çizgili sırtlanı avlayanlara ve zarar verenlere 19 bin 830 lira, Hatay Dağ Ceylanına zarar verenlere ise 11 bin 330 lira tazminat uyguluyoruz” değerlendirmesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Buca’daki işletmelere baca uyarısı
» Bornova’da zararlı haşerelere geçit yok
» Ova ve Gediz’deki olaylara daha hızlı müdahale
» İzmir sıcaklarında Buca Belediyesi’nde mama ve su seferberliği
» AKUT, arama kurtarmanın Avrupa Birliği’ne girdi
» Kırsalın kaderini değiştiren kalkınma hamlesi
» Alt yapı ile gelen başarı
» Başkan İduğ’dan AK Parti’ye hayırlı olsun ziyareti
» Güzelbahçe’de Havai fişek artık ‘Yasak’
» Buca’nın ‘Eşya Bankası’ yüzleri güldürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.07.2020
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni