• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Havra Sokağı’nda tezgaha kış erken geldi

24 Ekim 2017 Salı 17:00
12
14
16
18

Havra Sokağı'nda tezgaha kış erken geldi

   ► Havra Sokağı esnafı kışlık gıda fiyatlarını ve satışlarını değerlendirdi.

           DUYGU GÖKSU     
     Mevsimsel değişiklikler ile birlikte sebze meyve fiyatlarında artış yaşandı. Yaşanan fiyat artışının nedeni olarak esnaf, aracıların fiyatları yüksek tutmasını gösteriyor. Kışın en çok satılan gıda ürünlerinin fiyatları incelendiğinde ortaya çıkan sonuç tarladan tüketiciye gelene kadar konulan karın her sene artıyor olduğu görülüyor.

     İzmir’in en eski pazarlarından Havra Sokağı’nın en eski esnafları bu seneki fiyatları değerlendirdi. İkiçeşmelik’i Kemeraltı’na bağlayan tarihi sokak günün her saatinde dolup taşıyor. Sokağın kalabalık olmasına rağmen insanların alım gücünün olmadığını söyleyen esnaf, “Burası insanlarda alışkanlık haline gelmiş, tüketici burada her istediği gıdayı bulurken, fiyat karşılaştırması veya sadece gezmek için gelenler de oluyor” dedi.

     1885 yılından bu yana helva üretimi ve satışı yapan firmanın yetkilileri her geçe yıl satışlarının azaldığını söyledi. Satışlarının yüzde 80’ini kış aylarında yapan helvacılar müşterilerin fiyatlarda oluşan farklara oldukça dikkat ettiğini söyledi ve şunları ekledi; “Susamın yüzde 95’ini ithal ettiğimiz için helva üretimi ve satışı ülkenin yanlış politikalarından etkileniyor. Son 20 yıldır çiftçi susam ekiminden vazgeçti, Afrika ülkelerinden ithal edilen susam için fonları düşürdüler fakat fiyatlar oldukça yüksek” dedi.
     Helva fiyatları şöyle; Sade helva 20 lira, kakaolu helva 22 lira, fıstıklı helva 32 lira’dan satılırken yaz helvasının fiyatı ise 30 lira.

Dönemin pahalısı ceviz
     Geçen yıl aynı dönemde 45 liraya satılan ceviz bu sene 55 liraya kadar yükselmiş. Bunun sebebini aracıların fiyatların üzerine fazla kar koyduklarını söyleyen kuru yemişçiler, “Fındığı tarladan 8 liraya alıyorlar, bize gelene kadar 24 liraya yükseliyor” dedi. Kendilerinin alması halinde maliyetin daha da yükseleceğini belirten kuru yemişçiler, aracının verdiği fiyatları kabul etmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Kış aylarının gözdesi ise hünnap ve keçiboynuzu oluyor. Sağlığa faydaları dolayısıyla kış aylarında en çok talep gören meyvelerin başında geliyor. Fiyatları 10 lira ile 13 lira arasında değişiyor.

Bakliyatta nohuta zam
     Kış aylarında en çok tüketilen besinlerden olan kuru baklagillerin fiyatlarında da artış gözlemleniyor. Kırmızı ve yeşil mercimek, bulgur, kuru fasulye satışlarının çok olduğu bu dönemde bir çok ürünün fiyatının geçen sene ile hemen hemen aynı kaldığını söyleyen satıcılar nohutun az bulunduğunu ve bu nedenle pahalandığını söyledi.
     Havaların soğuması ile tüketimi en çok artan ürünlerden biri de baharatlar. Kışın en çok satılan pul biber, kimyon, toz biber tüketiliyor. Bu sene en pahalı baharat ise acı biber. Yaş biberi satın alanlar, üretimin az olduğu bilgisini veriyorlar.

 


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinde yüzde 56,9’luk artış
» İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor
» Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak
» Kübik; pratik, ekonomik ve sağlıklı
» Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı
» Planlı ilaçlama gezici arıcılıkta ’varroa’ riskini azaltıyor
» Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi
» Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor
» Şehrin en parlak yıldızı: Folkart Vega
» Kurdaki oynaklık ayakkabıcıları zora soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni