• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Hayal Bahçede, gerçek zeytinyağı

07 Nisan 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Hayal Bahçede, gerçek zeytinyağı

           HABER MERKEZİ     
     Zeytinyağında Türkiye her geçen yıl üretimini artırıyor ama büyürken hedef zeytinyağının cam şişeye girmesi, markalaşması. “Hayal Bahçe’den” zeytinyağları da babasının hayalini zeytinyağı markasına dönüştüren genç bir kadın girişimci tarafından Urla’da üretilmeye başladı.

     Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından gerçekleştirilen rekolte tahmin çalışmalarına göre, Türkiye 2017-2018 sezonunda 455 bin ton sofralık zeytin, 287 bin ton düzeylerinde de zeytinyağı üretimi bekliyor. 2018 yılında zeytinyağında ihracat hedefi ise 500 milyon dolar. Dünyada zeytinyağı üreticisi ilk 5 ülkeden biri Türkiye ve İspanya’nın ardından dünya ikincisi olma amacıyla bu yolda ilerliyor.

     Türkiye’nin hedefi büyümek ama büyürken zeytinyağının cam şişeye girmesi, markalaşması. Hayal Bahçe’den natürel sızma zeytinyağı da Türkiye’nin bu hayalinin peşinde giden genç bir kadın girişimci tarafından Urla’da üretilmeye başladı. Hayal Bahçe’den markasının kurucusu Kübra Özmen: “Zeytin bahçesi bir zamanlar babamın hayaliydi, sonrasında benim.

     Babam yıllarca zeytine, zeytinyağına ve zeytin ağacına olan tutkusuyla hep zeytin bahçemizin olmasını istedi. Yolumuz 2016 yılında Urla’ya düştü ve hikayemiz başladı. Önce bahçemize kavuştuk. Yılların ilgisizliğini telafi edebilmek için özenle çalışıp onu layık olduğu hale getirdik ve sonra ona “Hayal Bahçe” adını verdik. Markamızın adının Hayal Bahçe’den olmasının sebebi is; bütün ürünlerimizi Hayal Bahçe’deki ağaçlarımızdan elde etmemiz’’ diyor.

     Hayal Bahçe’den markası ile Türkiye’nin zeytinyağındaki markalaşma sürecine katkıda bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirten Özmen, markalaşmada öğrenmenin önemine dikkat çekiyor. Asıl mesleği iç mimarlık olan Özmen, Hayal Bahçe’den markasının doğuşunda doğru adımlar atmak ve pazarlama sürecini iyi yönetebilmek için pazarlama iletişimi üzerine yüksek lisans yapmış.

Hayal bahçeden natürel sızma zeytinyağı
     Hayal Bahçe, İzmir Urla’nın Kuşçular köyünde 90 dönüm arazi üzerinde, yaklaşık 2000 zeytin ağacının bulunduğu bir zeytin bahçesi. Kübra Özmen, bahçenin ardından tasarımı kadar niteliğine de önem verdikleri atölyelerini gıda tesislerinde kullanılması uygun olan malzemeleri seçerek doğru uygulama teknikleriyle inşa ettiklerini anlatarak: “Hasat döneminde elle topladığımız zeytinlerimizi aynı gün modern tesisimizde ‘soğuk sıkım’ yöntemi ile sıkıyor ve zeytinyağımızı, sıcaklığı her mevsim doğru derecede tutulan ve güneş ışığından korunan bekleme alanımızdaki dikey krom konik tanklarımızda muhafaza ediyor, müşterilerimizden gelen siparişler için şişeliyoruz” diyor.

Yeni hayali, ürettiği zeytinyağına kalite ödülü almak
     Markasını kurarken asıl amacının kaliteli zeytinyağını tüketici ile buluşturmak olduğunu belirten Özmen, 2017 yılı hasadının verimli geçtiğini, elde ettikleri zeytinyağları için yapılan analizlerin dünyaca kabul gören değerler seviyesinde olduğunu belirterek, “Yeni hayalim ve hedefim yurt içi ve yurt dışında düzenlenecek olan natürel sızma zeytinyağı kalite yarışmalarından ödülle dönmek” diyor.

 


+ Benzer Haberler
» “Konkordatolar ekonomik hayatı derinden etkiliyor”
» Aslan, ilçe ilçe proje anlatıyor
» TNB KEP 1 doları 5 TL’ye sabitledi
» 1 milyon hane ziyaret edildi
» Zıtlaşma yok, centilmenlik var
» “Topluluğumuzun yarattığı ciro, Türkiye milli gelirinin yüzde 7’sine eşdeğerdir”
» Güzelbahçe Piri Reis, Fransız televizyonunda
» Galataport Projesi MAPIC 2018 ile ilk kez uluslararası arenada
» Güneşten payımızı alalım
» Yabancılara gayrimenkul satışı %58,5 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.11.2018
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni