• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Hayallerimiz gerçekleşti, artık hedef milyar dolar değerinde şirketler ortaya çıkarmak”

14 Kasım 2019 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“Hayallerimiz gerçekleşti, artık hedef milyar dolar değerinde şirketler ortaya çıkarmak”

           HABER MERKEZİ     
     6493 sayılı ödeme hizmetlerinin amaç, rol ve sorumluluğunu tanımlayan Kanunda yapılan değişiklikler, Türkiye’de fintech’lerin önünü açacak. Bu gelişmeyle birlikte BDDK’nın Kanun kapsamında görev ve yetkilerinin Merkez Bankası’na devredileceğini, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulacağını ve ödeme hizmetleriyle ilgili yenilikçi rollerin hayatımıza gireceğini vurgulayan Ödeme ve Elektronik Para Derneği Başkanı Burhan Eliaçık, “Hayallerimiz gerçekleşti. Artık hedef ülkemize yatırım çekmek ve milyar dolar değerinde şirketler ortaya çıkarmak. Sektörümüzün ciddi bir ivme kazanacağına ve 2023 sonunda birden fazla milyar doların üzerinde değerlemeye sahip ödeme ve elektronik para kuruluşuna kavuşacağımıza inancımız tamdır” dedi.
     Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edildi. Bu önemli gelişmeyi değerlendiren Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, Türkiye ödeme hizmetleri için artık yeni bir dönemin başladığını vurguladı. 

“Merkez Bankası çatısı altında toplanıyor”
     6493 sayılı ödeme hizmetlerinin amaç, rol ve sorumluluğunu tanımlayan Kanunda yapılan değişikliklerle birlikte ödemeler alanına ilişkin olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ait yetkilerin kanundaki bütünlüğü sağlamak üzere Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na devredildiğini ifade eden Eliaçık, “Böylece Merkez Bankası ile BDDK arasında oluşturulan ikili düzenleme ve kontrol mekanizması değiştirilerek görev ve yetkiler tek çatı altında toplanacak” diye konuştu.

“3 ay içinde yatırıma dönüşecek”
     2019 yılında yasalaşan 11. Kalkınma Planı’nda belirtilen hedeflerin önemli bir kısmının yıl sona ermeden hızla hayata geçirildiğinin altını çizen Eliaçık, “Hayallerimiz gerçekleşti. Bu gelişme, ödeme hizmetleri sektörü açısından son derece büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı” diye konuştu. Bu yasayla birlikte uluslararası düzenlemeler ve standartlarla uyumu yakalayarak yenilikçi ve düşük maliyetli ürün ve hizmetlerin yaygınlaştığı bir ödemeler ekosistemine doğru hızla yol alacağımızı ifade eden Burhan Eliaçık, şöyle konuştu: “Uluslararası benzer uygulamaların süratle hayatımıza girdiği ve bu sayede finansal erişimin tabana yayıldığı bir dönem başlayacak. Bu gelişmelerin ülkemiz ödeme hizmetlerinin mevcut bilgi birikimiyle birleşerek, çok kısa sürede, hatta gelecek 3 ay içinde yatırıma dönüşeceğine, sektörün ciddi bir ivme kazanacağına ve 2023 yılı sonunda birden fazla milyar doların üzerinde değerlemeye sahip ödeme ve elektronik para kuruluşuna kavuşacağımıza inancımız tamdır.” 

“Kuruluşlar mevcut finansal sisteme tam entegre olacak”
     Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının mesleki faaliyetlerinin kolaylaştırılması ve sistemin daha sağlıklı işlemesi amacıyla her fırsatta önemini vurguladıkları birlik talebinin de bu değişikliklerle birlikte gerçekleştiğini söyleyen Burhan Eliaçık, “Bu karar doğrultusunda, sektörümüzün uzun süredir beklediği Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’ne kavuşmuş oluyoruz. Bu önemli adım sayesinde kuruluşların mevcut finansal sisteme tam entegrasyonu sağlanabilecek” dedi. 

“PSD2’ye uyum sağlanacak ve açık bankacılık faaliyetleri geliştirilebilecek”
     Yeni düzenlemeyle bireyler ve kurumlar için hayatı kolaylaştıracak ödeme çözümlerinin de hayata geçirileceğini ifade eden Eliaçık, “Ödeme hizmeti başlatma ve hesap bilgisi sağlama faaliyetleri olarak tanımlanan yetkilerle, kullanıcıların onayıyla ödeme hesabına ilişkin bilgilerin çevrimiçi platformlarda konsolide sunulması ve başka bir ödeme hizmeti sağlayıcısındaki ödeme hesabıyla ilgili ödeme başlatılabilmesi mümkün olacak. Böylece kullanıcıların bir uygulama içinde bakiye sorgulayabilmesini ve bu bakiyeyi transfer edebilmesini mümkün kılan uygulamalar hayatımıza girecek. Bu sayede sektörün heyecanla beklediği Avrupa Birliği’nin ‘Payment Services Directive 2’ düzenlemesi ile uyum sağlanacak ve açık bankacılık uygulamaları Merkez Bankası’nın belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde geliştirilebilecek. Bu vesileyle tüm süreçte sektörümüze desteklerini esirgemeyen T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na sonsuz teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 


Ödeme ve Elektronik Para Derneği hakkında
6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca, Türkiye’de ödeme ve elektronik para hizmetleri sunan ve ödeme ve elektronik para kuruluşu statüsündeki firmaları temsil eden bir sektör derneğidir. Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED)’e ödeme veya elektronik para kuruluşu faaliyet izni başvurusunda bulunan veya alan mobil operatörler, mobil ödeme aracı şirketler, ödeme servis sağlayıcılar, uluslararası para transferi şirketleri ve fatura ödeme şirketleri üye olabilmektedir. Dernek, Türkiye’de sunulan ödeme ve elektronik para hizmetlerinin geliştirilmesini, Türkiye’yi ödeme sistemleri alanında teknoloji ve bilgi ihraç eden bir ülke haline getirmeyi ve üyeler ve sektörler arasında yakın dayanışma ve işbirliğini temin etmeyi hedeflemektedir.


 


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a 11 Haziran’dan beri ilk kez binin altına indi
» İzmir’de konut satışları yüzde 250,9 oranında arttı
» Soyer’e veda ziyareti
» TÜSİAD’dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü açıklaması
» İnşaat sektöründe ustaların adresi
» Çin 2020’nin ilk yarısına dair dış ticaret verilerini açıkladı
» Büyükşehir’den 332 araçlık otopark
» İzmir Büyükşehir Belediyesinin gelir gider raporu açıklandı
» Maden Sektörü ilk yarı dönemde 1,85 milyar dolarlık ihracat yaptı
» Aksigorta, İzmir ve Kuzey Ege bölgesinde acente sayısını %21 artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.07.2020
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni