• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Hazır yemek sektöründe 150 bin kişi işsiz kalabilir”

03 Haziran 2020 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

   ► Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu ve İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Sedat Zincirkıran koronavirüs sürecinde artan üretim ve ürün maliyetlerinin endüstriyel hazır yemek sektöründe fiyatlara yansıyacağını söyledi.

     Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün (Covid-19) ülkemizde görülmesiyle birçok sektör alınan önlemler kapsamında faaliyetlerini durdurmuştu. Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sektörlerden biri olan hazır yemek endüstrisine ilişkin değerlendirme yapan Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu ve İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Sedat Zincirkıran endüstriyel yemek sektöründe yüzde 80 oranında bir kapasite kaybı yaşadıklarını söyledi.

     11 Mayıs tarihinden bu yana yüzde 20 kapasiteyle çalışmaya başladıklarını anlatan Zincirkıran, “Normalleşme süreci itibari ile çalışan kapasitemiz yüzde 30-35 oranına yükseldi. Yakın zamanda yüzde 40’ı bulacağını düşünüyorum. Çünkü bir çok işyeri henüz devreye girmedi. Birçok insan hala uzaktan çalışıyor. Bizim de kısa çalışma döneminde olan personelimiz var. Endüstriyel hazır yemek sektöründe durum bu şekildeydi. Zaten 14 Mart tarihinden bu yana da restoran ve kafelerin tamamı kapalıydı. Onlarda 1 Haziran itibariyle çalışmaya başladılar” diye konuştu.

“Üretim maliyetlerine yansıyor”
     Koronavirüs sürecinin yanı sıra okulların kapanmasının da çalışan kapasitesindeki düşüşü etkilediğini dile getiren Zincirkıran, normalleşme sürecindeki yeni adımlar ile maliyetlerin arttığını kaydetti. Zincirkıran, “Hijyenik ortamı sağlayabilmenin yanı sıra belli yerlerde ilave porsiyonlu kaplar, tek kullanımlık tuzlar, tek kullanımlık yağlar ve sirkeler kullanıyoruz. Bunların hepsi büyük maliyet. Dolayısıyla ambalajda üretim maliyetlerine yansıyor. Plastik porsiyon olarak verilen yemek, salata gibi çeşitler aşağı yukarı yemeğin maliyetine yüzde 20 oranında yansıyor” şeklinde konuştu. 

“Hammadde fiyatları da arttı”
     Üretim modellerinin artışına bağlı olarak maliyetlerin arttığını kaydeden Zincirkıran, “Dolayısıyla maliyetler yemek fiyatlarına da yansıyor. Her yerin şartları ve müşterinin talepleri farklı olduğu için fiyatlar da farklılık gösteriyor” dedi. Hammaddedeki fiyat artışının da hazır yemek endüstrisine yansıdığını belirten Zincirkıran, “Diyelim 500 kişi çalışan bir yer bugün bana 150 kişi olarak döndük derse haliyle anlaşma yapacağımız fiyat da değişiyor. Bu şekilde yine maliyetimiz artıyor. Bu gibi durumlar nedeniyle de anlaşmamız değişmek zorunda kalabiliyor” diye konuştu. 2 aylık süre içerisinde bakliyat fiyatlarının arttığını dile getiren Zincirkıran, “Eksiklik, kıtlık olmadı ama gerek döviz artışından dolayı gerek pandemi sürecinde vatandaşların markete yönelmelerinden dolayı o ürünlerin fiyatları arttı. Çünkü insanlar kullanamayacakları ölçüde ürün alıp stok yaptı. Bu gibi sebepler de yemek fiyatlarına yansıyacak” ifadelerini kullandı.

“Türkiye süreci çok güzel yönetti”
     Önceliğin sağlık olduğunu vurgulayan Başkan Sedat Zincirkıran, “Müşterinin ve personelin sağlık durumu önceliğimiz. Türkiye bu süreci çok güzel yönetti. Şimdi normalleşme sürecine girdik. Birçok sektör bu süreçte zorlu dönemler yaşadı ve toparlanması da zaman alacak. Daha önce bu durumu kimse yaşamadı, yaşayarak öğreniyoruz. Normalleşme sürecinin başlamasıyla sektörümüz yaklaşık yüzde 40’a yakın kapasitede çalışıyor. Geçtiğimiz haftalarda yüzde 20 oranında personelimizle çalışmaya başlamıştık” dedi.

“150 bine yakın personel fazlalığı oluşabilir”
     Çalışma kapasitesinin önümüzdeki aylarda yüzde 40-50-55-60 oranında kalması halinde personel kaybının kaçınılmaz olduğunu işaret eden Zincirkıran, “Sektörde şubat sonu itibari ile yüzde yüz kapasite ile çalışan 400 bin çalışan vardı. Hesaplamalarımıza göre eğer çalışma kapasitesi yüzde 50-60 oranında kalırsa şirketlerin yaklaşık 150 bin kişiyi taşıma imkanı yok. Bu durumda şubat ayında 400 bin çalışanı olan endüstriyel yemek sanayinin 150 bine yakın personel fazlalığı oluşabilir.

     İşsizlik durumu ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumu Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye de anlattık. Durum şu anda bu şekilde. Biz de hiçbir çalışanımızı kaybetmek istemiyoruz. Devletimizin de gücü bir yere kadar ama bu durumu da taşıyacak formüllerin üretilmesi gerekiyor. Haliyle yüzde 40 kapasiteyle çalışan bir sistem nasıl para kazanır ki? Sistemler yüzde 100 kapasite ile çalıştığı zaman kazanç sağlayabilir. Önemli olan kimse işsiz kalmadan bu süreci atlatmak. Yaşadığımız her süreçte devletimiz ile irtibat halindeyiz. Konuşa konuşu adım atacağız. Şu ana kadar iki ayı yani nisan ve mayıs ayını dört dörtlük atlatarak geldik. Bundan sonrasında da personellerimizi koruyarak adım atmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Maliyetlerin artışı konut fiyatına yansıyacak
» “Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”
» “Haller ihracat merkezi olmalı”
» Öğrenciye destek, çiftçiye örnek, Türkiye’ye kıvanç
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni