• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”

20 Mayıs 2020 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

   ► Nisan ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren İZTO meclis üyesi ve KAMDER başkanı Niyazi Gültekin, konut satışlarındaki sert düşüşün beklenildiğini kaydederek, haziran ayında normalleşme adımlarının atılmasıyla konut satışlarının da yeniden artışa geçeceğini ifade etti.

     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan 2020’de konut satışları Koronavirüs (Covid-19) salgını etkisiyle yüzde 55,5 düşerek 42 bin 718 olarak gerçekleşti. 27 bin 935 konut el değiştirirken, 14 bin 848 konut ilk kez satıldı. İpotekli konut satışlarının toplam konut satışları içerisindeki payı yüzde 39,9 oldu. En büyük düşüş ise yabancılara konut satışlarında gerçekleşti. Yurtdışına ulaşım yasağının etkisiyle yabancılara konut satışı yüzde 78,8 azaldı.
     Konut satış istatistiklerini değerlendiren İzmir Ticaret Odası İnşaat Komitesi meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin Koronavirüs vakalarının artmasından itibaren sektörde konut satışlarının düşeceği yönünde bir beklentinin oluştuğunu ancak bu düşüşün uzun süreli olmayacağını ifade etti.

“Bekleyen taleplerin tamamı satışa dönecektir”
     Haziranda normalleşme adımlarının atılması ile beraber konut satışlarının yeniden artışa geçeceğini ifade eden Gültekin, “Konut satışlarındaki düşüşü normal karşılıyoruz. İnsanların enfekte olma endişesiyle dışarı çıkamadığı bu süreçte konut alımlarını da zorunlu olarak ötelemek zorunda kaldı. Bu süreçte emlak satışlarında online hizmetler, web tapu uygulaması ve bankaya uğramadan dijital ortamda kredi kullanımı gibi yeniliklerle konut satışları canlı tutulmaya çalışıldı. Emlak sektöründe online hizmetler bu kadar geliştirilmese satışlar daha fazla düşebilirdi. Hem tapu Kadastro Müdürlüğü hem de sektör oyuncuları bu süreçte başarılı bir çalışma yürüttü. Vatandaşlar online olarak evleri gezme fırsatı yakaladı. Ancak insanlar alacağı evi görmek, dokunmak istiyor. Bu yüzden bu yöntemle yüzde 100’lük bir başarı sağlamak zaten mümkün değildi. Virüs tehlikesinin geçmesi ile bekleyen taleplerin tamamı satışa dönecektir” dedi.

“Projelerdeki teslim tarihi birkaç ay uzatılmalı”
     Devam eden inşaatlarda faaliyetlerin sokağa çıkma yasağının etkisiyle yavaşladığını belirten Gültekin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ayda 8-10 gün sokağa çıkma yasağı olması dolayısıyla inşaat çalışmaları 3’te 1 oranında yavaşladı. Faaliyetlerin yavaşlaması ile beraber projelerdeki teslim sürecinde aksamalar olacak. Projelerdeki zorunlu gecikmelere karşı müteahhitlere yasal korunma sağlanmalı. Kamu projelerindeki iş bitirme süresi ile konut projelerindeki teslim tarihi birkaç ay uzatılmalı.”

“Müstakil evdeki talep artışı sektörü yeniden şekillendirecek”
     Koronavirüs sürecinde müstakil evlere talep artışının inşaat sektörünün de bu alana yönelmesine neden olacağını belirten Gültekin, “Son dönemlerde yatay mimari konusunda ciddi bir kamuoyu oluşmuştu. Yaşanan depremlerin ardından insanlar yüksek katlı binalar yerine az katlı binaları tercih etmeye başladı. Koronavirüs sürecinde vatandaşın evde daha fazla zaman geçirmesi ile bu talep bahçeli ve müstakil ev olarak değişti. Talep artışı ile beraber sektör de müstakil ve bahçeli ev inşaatına yönelecektir. 1.000 metrekare üzeri inşaatlarda müteahhitlik yeterlilik belgesi şartı getirilmesi de müteahhitlerin bir kısmının bu alana yönelmesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Yurtdışından Türkiye’ye talep artabilir
     Pandemi sürecinde Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin Avrupa’nın ilerisinde olduğunu belirten Gültekin sözlerini şu şekilde noktaladı: “Türkiye Koronavirüs ile mücadelede başarılı bir mücadele gösterdi. Özellikle son yıllarda inşa edilen dev şehir hastanelerinin ne kadar doğru bir yatırım olduğu ortaya çıktı. Türkiye hasta sayısı ve ücretsiz tedavi konusunda birçok devletin ilerisinde. Bu durum konut satışlarına da yansıyabilir. Bu süreç sona erdikten sonra yurt dışındakilerin sağlık konusunda daha iyi bir konumda olan Türkiye’yi tercih edeceklerini düşünüyorum. Ayrıca Avrupa’da hastane yetersizliği yeni hastane yatırımlarının önünü açabilir. Müteahhitlik hizmetlerinde dünya ikincisi olan Türk müteahhitler bu hastanelerin inşaatında önemli bir rol üstlenebilir.”


+ Benzer Haberler
» Stoklar tükendi 2’nci el bisiklet talebi arttı
» EGEÇEP: Dikili TDİOSB gasp projesidir
» Yumurta sektörü yeni pazarlara yoğunlaştı
» Servisçi evine ekmek götüremiyor
» Çam balı üretiminde ciddi düşüş
» “Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”
» Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni