• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hedef 1 milyar dolarlık ticaret

14 Şubat 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Hedef 1 milyar dolarlık ticaret

   ► Mahmadali Rajabiyon, Ankara ile Tacikistan arasındaki ticari ilişkileri artırmak istediklerini söyledi.

           ANKARA TİCARET     
     Tacikistan Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon, Ankara ile Tacikistan arasındaki ticari ilişkileri artırmak istediklerini belirterek, “Uzak bölgeler yerine Ankara’dan mal almak için bizim için daha uygun” dedi.
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret eden Büyükelçi Rajabiyon, iki ülke Cumhurbaşkanlarının 2017 yılında İslamabad’da gerçekleştirdikleri görüşmede, 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefini koyduklarını hatırlatarak, bu hedefe ulaşmak için ATO ile iş birliği yapmak istediklerini söyledi.

     Tacikistan’ın ticaret ortakları arasında Türkiye’nin Rusya, Çin ve Kazakistan’ın ardından dördüncü sırada geldiğini belirten Büyükelçi Rajabiyon, “Türkiye, Tacikistan için en önemli ülkelerden biri. İki ülke arasındaki ilişkiler iyi düzeyde. Ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunun için de sizin desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.
     Türk işadamlarının 2016-2017 yıllarında Tacikistan’a yaptıkları yatırımın 200 milyon dolar civarında olduğunu bildiren Büyükelçi Rajabiyon, Tacikistan’ın Türkiye’ye alüminyum ve pamuk ihraç ettiğini anlattı. Ankara’da organize sanayi bölgelerini gezdiğini kaydeden Büyükelçi Rajabiyon, Tacikistan’da da her ilde sanayi bölgesi kurmak istediklerini söyledi.

Büyükelçi’den iş forumu önerisi
     Ankara ve Duşanbe’de faaliyet gösteren iş adamlarını iş forumunda bir araya getirme önerisinde bulunan Büyükelçi Rajabiyon, ATO Başkanı Baran’ı da Tacikistan’a davet etti. Büyükelçi Rajabiyon, 1 buçuk yıldır Türkiye’de bulunduğunu ve Türkçe öğrenmeye çalıştığını da belirterek, “Türk halkını kendi kardeşimiz sayıyoruz. Ankara’da kendimi Tacikistan’da gibi hissediyorum” dedi.

Baran: “Tüccarlarımızı bir araya getirelim”
     ATO Başkanı Baran ise konuşmasında, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticaret hacminin son yıllarda yarıya düştüğüne dikkati çekerek, “Ümit ediyoruz ve arzu ediyoruz ki her iki ülke liderlerinin ortaya koyduğu 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefi kısa zamanda yakalansın. 1 milyar dolar, her iki ülkenin de gayretleriyle en kısa zamanda ulaşılabilecek bir rakam” diye konuştu. Tacikistan ile Türkiye arasındaki ticaretten Ankara’nın aldığı payın da çok düşük olduğunu vurgulayan Baran, şunları kaydetti:
     “Ankara’nın Tacikistan ile ticaretini artırmakla ilgili önümüzde bir engel yok. Her iki ülkenin liderleri de halkları da birbirini seviyor. Bunu ticarete dönüştürmemiz lazım. Ankara’nın yüzde 4-5 civarında olan payını artırmak için biz elimizden gelen her ne varsa yapmaya hazırız. Tüccarlarımızı bir araya getirebiliriz.”

 


+ Benzer Haberler
» “Pamukta fazla ithalat fiyatları geriletir”
» Pekcan: Kapıkule’de Tır kuyruklarını azaltacak 2 ilave peron devreye girdi
» “Greve mücadeleye değil çifte standarda karşıyım”
» TAEK, Akkuyu NGS ikinci ünitesi için sınırlı çalışma izni verdi
» Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri Ortadoğu sofralarını süsleyecek
» Kasım ayı maden ihracatı 399,1 milyon dolar
» Palandöken, “KDV ve ÖTV indirimi 3 ay daha uzatılmalı”
» Ressam Resul Aytemür’ün Resim Sergisi Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde açıldı
» Oyun geliştirme maratonu İzmir’e geliyor
» EGİAD’ın açılımı Ege Genç İş İnsanları olarak değiştiriliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni