• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hedef, kadın kooperatiflerini arttırmak

30 Ekim 2018 Salı 17:00
12
14
16
18

Hedef, kadın kooperatiflerini arttırmak

   ► Pekcan, bu kapsamda Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü bünyesinde bir çalışma grubu kurduklarını söyledi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Kooperatiflerin kadın girişimcilerin ürettikleri mal ve hizmetlerin pazarlanmasına aracılık ettiğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’de 172 kadın kooperatifi bulunduğunu ve amaçlarının bu sayıyı arttırmak olduğunu söyledi.
     Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü imza törenine katıldı.

     Törende konuşan Pekcan, “Farklı alanlarda faaliyet gösteren kadın kooperatiflerimizden bazıları ihracata başlamış durumda. Kadınlarımızın sadece el becerileri, gastronomi, tarım ürünleri alanında değil, teknoloji odaklı projelerde de eğitim almalarını destekliyoruz. Kooperatif kurmak isteyen kadın girişimcilerimize her anlamda desteğimiz sürüyor. Onlara hukuki danışmanlık, kooperatifçilik eğitimleri veriyoruz. Bugüne kadar bu eğitimlerden 3 bin kişi faydalandı” dedi.
Kooperatif kurmak isteyen kadın girişimcilerin il ticaret müdürlüklerine başvurabileceğini anlatan Pekcan, bu kapsamda eğitim programları düzenlenmesi amacıyla Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü bünyesinde bir çalışma grubu kurdukları bilgisini verdi.

     Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma oranın son 5 yılda yüzde 54 artış gösterdiğini ancak buna rağmen toplam iş gücüne katılım oranının hala yüzde 34,7 seviyesinde olduğunu ifaden eden Pekcan, “Hedefimiz bu oranı artırmak” dedi.
     Ülkelerin gelişmişlik oranının kadınların iş gücüne katılımıyla doğru orantılı olduğunu hatırlatan Pekcan, dünya genelinde gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 60-80 seviyesine ulaştığını söyledi.  Türkiye’de özellikle şehirleşmeyle birlikte bu oranın azalmaya başladığını anlatan Pekcan, hükümet ve bakanlık olarak kadınların sosyal ve ekonomik açıdan güçlenmelerine büyük önem verdiklerini vurguladı.

     Pekcan, kadınların iş gücüne katılmasıyla ülkelerin zenginleşmesinin paralellik gösterdiğini vurgulayarak, “Uluslararası şirketlerde ve Türkiye’deki büyük kuruluşlarda karar verici pozisyonda yer alan kadınların daha başarılı, daha verimli olduğunu görüyoruz” dedi.
     Ülkenin orta gelir seviyesinden üst gelir seviyesine çıkabilmesinin 3 ayağı olduğunu ifade eden Pekcan, bunları teknoloji, yüksek katma değerli ürünlerin ihracatını gerçekleştirmek ve kadınların iş gücünde daha fazla yer almaları olarak sıraladı. Pekcan, ayrıca Ankara’dan yola çıkan sosyal kooperatifçilik treninin 11 ilde çeşitli etkinlikler düzenlediğini anımsatarak, proje kapsamında kadınlara kodlama eğitimleri de verdiklerini sözlerine ekledi.

“BAKANLIKTAKİ EN KİLİT GÖREVLERİMİZİ KADINLARIMIZA VERDİM”
     Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise “Bakanlıktaki en kilit görevlerimizi kadınlarımıza verdim. Çünkü kadınlarımız daha iyi iş yapıyorlar. İşlerine daha sahipler ve birlikte iş yapmayı daha iyi biliyorlar” dedi.
     Türkiye’de çalışan her 3 kadından birisinin tarım sektöründe olduğunu anlatan Pakdemirli, kadınların mutlaka bir kooperatifin içinde olması gerektiğini vurguladı.

     Kadınların iş gücüne katılma oranının tarım sektöründe daha fazla olduğunu hatırlatan Bakan Pakdemirli, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Avrupa Birliğini ve Batı ülkelerini düşündüğümüz zaman yüzde 70 civarında iş gücüne katılım olması, bizim bu konuda gelişime açık olduğumuzu gösteriyor. Ekonomik büyüme anlamında da çok büyük bir potansiyeli olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin büyümesi bundan sonra kadınlarımızın sırtında.”
     Kadınlarımızın kooperatiflerde daha fazla karar verici pozisyonda olması gerektiğini belirten Pakdemirli, Bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» Fidye yazılımı sodin işlemcinize sızmış olabilir
» Boyalık Beach Otel’den örnek çevre duyarlılığı; doğa için gönüllü temizlik yaptılar
» Türk kirazı Çin Seddi’ni aştı
» CC-Link IE TSN yeni endüstriyel haberleşme teknolojisi
» “Türkiye dijital dönüşüme öncülük edecek”
» Rafineri modern DCS ile üretimi artırıyor
» Çin’e elektronik ürün satan Elektra Elektronik hedefine Amerika’yı da aldı
» İSO Haziran ayı İhracat İklimi Endeksi 51,5 oldu
» Tarım-ÜFE Haziran ayında %2,97 azaldı
» Çinliler kayısıyı keşfetti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
  Ticaret 11.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni