• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Hedefimiz Iraklı iş insanlarının İzmir’e yatırım yapması”

10 Haziran 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

“Hedefimiz Iraklı iş insanlarının İzmir’e yatırım yapması”

   ► TISİAD tarafından 22 Haziran’da İzmir’de gerçekleştirilecek olan “Türkiye-Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi” ilgili basın toplantısı yapıldı

           KÜBRA TOPAL      
     Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD), 22 Haziran’da İzmir’de gerçekleştirilecek olan “Türkiye-Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi” ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Alsancak Volley Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısına TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akkurt ve İcra Kurulu Başkanı Ferhan Ademhan’ın katıldı. Toplantıda konuşan TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, “Türkiye-Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi’nin İzmir buluşmasıyla Iraklı iş insanlarının ve yetkililerin yönünü İzmir’e dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
     Daha önce gerçekleştirdikleri çalışmalara değinen Kılıç, “Derneğimiz bugüne kadar dört tane “Türkiye-Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi” gerçekleştirdi. Bunlardan ikisini Mersin’de diğer ikisini de Kuzey Irak’ta Erbil’de gerçekleştirdik. Her dört buluşmanın da iki ülke açısından yeni yatırımların ve işbirliklerinin önünü açtığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye’nin Irak’la güçlü bağları var. Tarihsel, kültürel ve akrabalık ilişiklerimizin asırlar öncesine dayandığı Irak, uzun bir süredir ülkemizin en büyük ticaret partneri olarak öne çıkıyor. Irak halkı bugün Türkiye’de gayrimenkul alımında ilk sırada yer alıyor” diye konuştu.

“İzmir’i öne çıkarmalıyız”
     İhracatta İstanbul’un önde olduğunun altını çizen Kılıç, “Bizler, Irak’taki ekonomik potansiyelin ülkemize olumlu yansımalarının gerçekleşmesi adına çalışmalar yapıyoruz. Açıkçası, hala İstanbul; Irak’la ihracat ilişkinde birinci kent olarak öne çıkıyor. Iraklıların gözü İstanbul’da. Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olmanın yanı sıra Ege-Akdeniz kesişme noktasında önemli bir şehir olan İzmir, sanayi, tarım başta olmak üzere bölgesinde çok önemli bir kenttir. Buna karşılık İzmir’in, genel olarak Ege’nin Irak’la ihracatı beklenilenin çok altındadır. Bizler, 22 Haziran’da gerçekleştireceğimiz “Türkiye-Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi”nin İzmir buluşmasıyla Iraklı iş insanlarının ve yetkililerin yönünü İzmir’e de dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.  
     Zirve kapsamında gelecek konuklarla ilgili bilgi veren Kılıç, “Zirvede Irak’tan çok önemli konuklar İzmir’de yerini alacak. Irak Bölgesel Yönetim Bakanı Aydın Maruf, Bölgesel Yönetimin Tarım ve Su Bakanı Begert Talabani, Devlet Bakanı Hiyam Nimet Köprülü İzmir’de bulunacak. Irak Ticaret Odaları Federasyon Başkanı ile Müteahhitler Birliği Başkanları da konuklarımız içinde yer alıyor.  Irak’ta bulunan 18 ilden 14’ünün Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarından da zirveye katılım için söz almış bulunuyoruz” diye konuştu.

“İzmir’de zirve yapılması talebinin Irak iş dünyasından geldi”
     Kılıç, zirve boyunca İzmir iş dünyasının sayısız Iraklı iş insanıyla ikili görüşmeler yapma şansı bulacağını dile getiren Kılıç, “Bu bağlantılardan çok başarılı ticari sonuçlar çıkacağına şüphemiz yoktur. Bunun dışında Iraklı ulusal ve uluslararası televizyon kanalları canlı yayınlarla etkinliği tüm dünyaya duyuracak ve İzmir’i tanıtacak. Zirvede, ‘Türkiye-Irak Ekonomik ve Ticari İlişkilerde Temel Sorunlar ve Beklentiler’ üst başlığında çeşitli sunumlar gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, ‘İzmir’de Yatırım ve Ticaret Fırsatları, Genel Tanıtımı stratejik konumu yatırım ve iş fırsatları sunumu’, ‘Bağdat, Necef, Basra, Musul, Kerkük ve Süleymaniye kentlerinin sunumları’ gerçekleştirilecek. Ayrıca, ‘Irak’ta İş Yapma Deneyimleri’ başlığı da sunumlar arasında yer alıyor” açıklamasını yaptı. Kılıç, İzmir’de zirve yapılması talebinin Irak iş dünyasından geldiğini belirterek, “Zirvenin yeni durağının Ege olmasını Irak’taki paydaşlarımız istedi. İzmir’i takip eden Irak iş dünyası sayısız organize sanayi bölgesi olan kentimizle ticari anlamda daha güçlü ve kalıcı bağlar kurmak istiyor” dedi.

“Zirve Türkiye ve Irak ile olan dostane bağların güçlenmesine katkı sunacak”
     Zirvenin Türkiye ve Irak’la olan dostane bağların daha güçlenmesine katkı sunacağına inandıklarını belirten Kılıç, “Türkiye’nin en batısında yer alan, ülkemizin dünyaya açılan en önemli merkezlerinden olan İzmir’imizin de ekonomik anlamda Irak’ta daha güçlü atılımlar yapmasını sağlayacağına da inanıyoruz. Başta İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere zirve hazırlıkları kapsamında bizlerden görüşlerini ve vakitlerini esirgemeyen tüm kurum ve kişilere teşekkür ederiz. İzmir Ticaret Odası başta olmak üzere kent ekonomisinin nabzı olan kurumların da zirveye güçlü bir destek ve katılım sağlayacağına da inanıyoruz” görüşünü aktardı.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıç, çeşitli nedenlerle Irak’la olan ticari ilişkilerin yer yer gerileme gösterse de Irak’ın Türkiye için çok önemli bir pazar olduğunun altını çizerek, “Irak, 40 milyon nüfusu olan bir yer. Biz bu pazarı İran’a, Çin’e kaptırmamamız lazım. Bu nedenle yapılacak zirveyi ve ardından gelecek çalışmaları önemsiyoruz” ifadesine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 5 bine doğru gerilemeye devam ediyor
» Günlük vak’a ve iyileşmede azalma devam ediyor. Aktif vak’a yükselişte
» Çeyiz alışverişi ham maddeye takıldı
» OSB’deki ilk atık su arıtma tesisi İzmir’de
» Salgında ‘Mavi Yolculuk’la denizde ev similasyonu
» E-skuter, artık PTT dağıtım hizmetlerinde kullanılacak
» ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2021
» AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi
» Tüpraş’ta, emniyetli çalışma için robotlar iş başında
» Foça’ya İZDENİZ ile yaz seferleri başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni