• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Her 10 şikâyetten ikisi “eşdeğer ilaç”

07 Temmuz 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

Her 10 şikâyetten ikisi “eşdeğer ilaç”

           ANKARA TİCARET     
     Ankara Eczacı Odası Denetim Birimi’ne hastalar tarafından gönderilen her 10 yazılı şikayetten 2’si; “Eczacı reçetede yazılı ilacı değil, muadilini/eşdeğerini verdi.” diye geliyor. Yine günlük olarak eş değer ilaç konusunda telefon ile en az 3 hasta şikâyette bulunuyor.
     Mersin’deki saldırının muadil/eşdeğer ilacın hastaya verilmesinden dolayı gerçekleştiği basına yansımasına yönelik olarak Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu yazılı açıklama yaptı.
     Açıklamada, “Eş değer ilaç ve orijinali arasında tedavinin etkinliği konusunda hiçbir ayrımın bulunmadığı hususunda kamuoyunun aydınlatılması çok önemlidir. Eşdeğer ilaç, diğer bir deyişle jenerik ilaç, orijinal ilaçlarla aynı etkin maddeyi aynı miktarda içeren, aynı farmasötik özelliklere sahip, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı biyoeşdeğerlik çalışmalarıyla kanıtlanmış ve orijinal ilaçların koruma süreleri bittikten sonra satışa sunulan ilaçlardır. Yapılan bilimsel çalışmalarla biyoeşdeğer oldukları ispatlanmış olan ilaçların etkileri de birbirinin aynısıdır” denildi.

Hastaların sağlık okuryazarlığı seviyesi düşük!
     Sağlık okuryazarlığı ile ilgili yapılan tüm araştırmaların Türkiye’de sağlık okuryazarlığı seviyesinin düşük olduğunu göstermekte olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:
     “Bu verilere göre, Odamız Denetim Birimi’ne hastalardan gelen her 10 yazılı şikayetten 2’si eczanelerde muadil/eşdeğer ilaç verilmesi ile ilgilidir. Yine günlük olarak eşdeğer ilaç konusunda telefon ile en az 3 hasta şikayette bulunmaktadır. Haftalık olarak ortalama 20 telefon şikayeti aldığımız bu konu ile ilgili, Odamız ilgili birimince muadil/eşdeğer ilaç arasında herhangi bir fark olmadığına dair bilgi, 18 Haziran 2009 tarihli  İEGM Genelgesi referans gösterilerek, hastalarımıza sunulmakta ve halkımız eşdeğer ilaç konusunda sözlü ve yazılı olarak bilgilendirilmektedir.
     Odamız tarafından yapılan bu bilgilendirmelerin hastaların sağlık okuryazarlığını  artırdığına inanmakla birlikte, bu bilgilendirme sadece şikayette bulunan hastalara yapılabildiği için  tüm kamuoyunun bilgilendirilmesi konusunda daha fazla çabanın gösterilmesi gerekmektedir.

     Kamuoyunun muadil/eşdeğer ilaç başta olmak üzere,  eczane hizmetleri de dahil tüm sağlık hizmetleri konusunda bilinçlendirilmesinin ve sağlık okuryazarlığı seviyesinin artırılması için yetkili mercilerin, kamu spotları vb. görsellerle de halkımızı bilgilendirmesini  talep etmekteyiz. Ankara Eczacı Odası olarak;  “Reçetelere ilaç ismi yerine, etken madde isminin yazılması” nın bu problemi ortadan kaldırma konusunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz.  Toplumda var olan “İlaç önemli” algısı yerine “Etken madde” önemlidir bilgisinin yerleşmesi, başta toplum sağlığı için önemli bir adım olmakla birlikte, sağlıkta şiddetin önlenmesinde büyük bir adım olacaktır.”

 


+ Benzer Haberler
» “Zeytinyağında KDV yüzde 1’e düşürülmeli”
» Türk organik sektörü üç koldan tanıtım atağına kalktı
» “İlave istihdam teşvikleri kapsamında Şubat, Mart, Nisan aylarında işe alınacak sigorta kapsamını genişletiyoruz”
» Soyer: İzmir Hub merkezi olacak
» ESİAD’dan “Gelecek İzmir” projeleri
» İZKA Kalkınma Kurulu yeni başkanını seçti
» Beko çocuklara ‘Şampiyonlar Gibi’ beslenmeyi öğretti
» “Yatırım yapmak için fırsat sunuyoruz”
» QNB Finansbank’a Bonds & Loans’dan 4 ödül
» UPS, Whatsapp hattı ile müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni