• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Her işyerinde bir pandemi sorumlusu olmalı”

24 Mart 2020 Salı 11:00
12
14
16
18

     Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,  Türkiye’de ilk vakası görülen koronavirüsle ilgili iş yeri ve çalışma alanlarında alınacak önlemler, aşı çalışmaları, korunma yöntemleri konusunda SAĞLIK GÜNDEMİ’ne değerlendirmelerde bulundu. Her işyerinde bir pandemi sorumlusu olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsle mücadelede iş yerlerindeki sorumlu kişilerin yapması gerekenleri anlattı. Prof. Dr. Ceyhan, “İş yerlerindeki pandemi sorumlusu; temizliği kontrol edecek, ofisi havalandıracak. Yeteri kadar sıvı sabun var mı, silecek materyal var mı bunların temin edilmesini sağlayacak. Mesela; lavaboların üzerine insanlara el yıkamayı hatırlatan, neler yapılması gerektiği ile ilgili afişlerden asacak. Bunlar her yerden temin edilebilir. Ofiste bir yer belirlenecek, iş yerinde çalışanlardan birinin aniden ateşi ve öksürüğü başlarsa, o kişinin hekime gidene kadar hemen o ortamdan uzaklaştırılması ve bir sağlık kuruluşuna gitmesi lazım. Hastalığın yayılmaması ile ilgili sorumluluklar bu kişilerin görevi olmalı. Eğer gerekli planlamalar yapılmazsa, insanlar panikleyebilir. Büyük bankaları, gökdelenleri, plazaları düşünürsek bütün bu tedbirlerin oralarda da alınması lazım” diye konuştu.

DÜZENLİ TEMİZLE, HAVALANDIR
     Koronavirüsten korunmak için iş yerlerinde ortak kullanılan alanların ve eşyaların düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ceyhan, ayrıca her iş yerinde mutlaka bir pandemi sorumlusu olması gerektiğini söyledi. Ofislerin iyi havalandırılıp, hijyenin sağlanmasının korona virüsün önlenmesi açısından önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,  “İş yerlerinde deterjanla veya deterjanlı bezlerle ortak kullanılan yerlerin, kapı kollarının, ortak kullanılan bilgisayarların, masaların, sandalyelerin günde en az iki defa silinmesi, kapalı ortamların havalandırılması lazım. Bir pandemide, her iş yerinin bir pandemi sorumlusu olur. Buna şimdiden hazırlık yapılmasında yarar var” dedi.
     Yeni koronavirüsün kuluçka döneminde, hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de insandan insana bulaştığına dikkati çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Hastalığın, kuluçka süresi 2-14 gün arasında değişiyor. Ortalama 7-8 gün diyebiliriz. Bu hastalık aynı grip, menenjit, zatürree, suçiçeği, kızamık gibi damlacık yolu ile bulaşan bir enfeksiyon. SARS ve MERS’te hastalık, bulgular başladıktan sonra bulaşabiliyordu ama koronavirüs kuluçka döneminde hastalığı bulaştırmaya başlıyor. Kişinin ateşi çıkmadan günler öncesinden virüsü yaymaya başlıyor. O nedenle burada tedbir almak daha zor” bilgisini verdi.  
     Koronavirüs nedeniyle meydana gelen ölüm oranının yüzde 3.4 olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, ancak bu oranın ülkeden ülkeye ve yaşa göre çok değişkenlik gösterdiğini kaydetti. Covid 19’un SARS ve MERS’e göre daha az öldürücü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bir ara yüzde 2 gibi seyrediyordu, son hesaplamaya göre şu anda yüzde 3.4. Yüzde 85 insan zaten çok hafif geçiriyor hastalığı. Eğer kişi çok hafif geçiriyorsa ya da herhangi bir belirti vermeden geçiriyorsa, zaten yakalama şansınız yok” diye konuştu.
 
GRİP AŞISININ KORONAYA KARŞI KORUYUCULUĞU YOK
     Grip aşısının ve pnömokok aşısının koronavirüse karşı bir koruyuculuğu olmadığını belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bir kişi aynı anda pnömokoka bağlı pnömoni geçirirse ya da grip pnömonisi geçirir, üstüne bir de koronavirüs eklenirse, tabii ki hastalığı daha ağır seyredecektir. Zaten 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan gruplar, hem grip hem de pnömokok için aşılanması gereken risk grupları. O yüzden mutlaka aşılanmaları lazım” dedi.
 
12 GRUP AŞI İÇİN ÇALIŞIYOR
     Koronavirüs’e yönelik 12 grubun aşı üzerine çalışma yürüttüğünü belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Aşı bulunacak mı, aşı çalışmaları ne kadar başarılı olacak, onun bir garantisi yok. Örneğin; SARS için bir aşı geliştirildi fakat daha hayvan deneylerini bile yapmadan salgın bitti. MERS, 8 senedir olan bir hastalık, henüz daha aşı yapılamadı. Dolayısıyla bunda da aşı bulunacak mı belli değil” dedi.
     Bir aşının elde edilebilmesi için öncelikle aşının etkin molekülünün bulunması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, molekülün bulunmasının aşının bulunduğu anlamına gelmediğini, bunun bir aday olduğunu anlattı. Prof. Dr. Ceyhan “Molekül bulunduktan sonra bunlar önce hayvanlarda, sonra 4 farklı fazda insanlarda denenecek. Ancak geniş bir insan grubunda denenip, etkili ve güvenilir olduğu gösterildikten sonra ‘etkin bir aşı bulundu’ diyebiliriz. Molekül bulunsa ve etkin olduğu gösterilse bile genellikle 1 yıldan önce bütün bunlar olmuyor” diye konuştu.
     Yeni tip koronavirüse karşı ABD’nin başlattığı aşı çalışmasına da değinen Prof. Dr. Ceyhan, “ABD’nin çalıştığı aşı farklı. Daha önce SARS için geliştirdikleri ve kullanılamayan aşıyı koronavirüs’te etkili mi diye çalışıyorlar. O da şundan kaynaklanıyor; SARS ile genetik olarak yüzde 85 benzerlik gösterdiği için bunda da belki etkili olabilir diye çalışıyorlar ama SARS’ta etkili miydi onu da bilmiyoruz” dedi.

HAVALARIN ISINMASI İLE SALGIN BİTECEK DİYEMEYİZ
     Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte koronavirüsün sıcakta ölüp, salgın bitecek diye bir durumun kesin olmadığına işaret eden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Pandemilerin kuralı, mevsimsel gripten farkı, yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkar. Virüsler sıcak coğrafyalarda ve yaz aylarında da yayılmaya devam edebilir. Sıcak ile soğuğun tek farkı, soğukta virüsün dış ortamda daha uzun süre canlı kalabilmesi. Onun dışında kişiden kişiye bulaşta, sıcakla soğuk arasında bir farklılık yok. Dolayısıyla sıcak geldi, salgın bitti diye bir şey mümkün değil, çok güvenmemek lazım” dedi.

MASKEYİ DE DOĞRU KULLANIN
     Prof. Dr. Ceyhan, bu süreçte bireylerin yapması gerekenleri şöyle anlattı: “Hastalık belirtileri gösteren kişilerin kendisinin ya da ailesinin sorumluluk hissedip, evden çıkmaması, iş yerine ve okula gitmemesi gerekir. Direkt hastaneye gitmeli, hastalık olmadığı anlaşılırsa okula gitmelidir. Dışarı çıkmak zorunda kalırsa, cerrahi maske takmalı. Cerrahi maskeler kesinlikle sadece hastaların kullanımı içindir. Sağlıklı insanların takıp, hastalık bulaşmasın diye korunması için yapılmamıştır. Tam tersine yanlış kullanımları hastalığı önlemekten çok artışa neden olmaktadır. Düşünün ki, bir kişi 24 saat aynı maskeyi kullanıyor. Bir de kullanmayı bilmiyor, riski kat be kat artırıyor.”

VİRÜSÜ ÖNLEMEK İÇİN SAFSATALARA İNANMAYIN
     “Koronavirüsü önlemek için kelle paça için, tuzlu suyla gargara yapın” gibi açıklamaların bilimsel bir dayanağı olmadığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bunlar tamamen safsata. Tam tersine belki zararı olur, faydası olmaz. Tuzlu su veya kelle paça içerken virüsleri solunum yolunuzdan aşağıya indirirsiniz. Ağız ve burna tuzlu su çekilerek gargara yapılması gibi uygulamaların virüse karşı faydası yoktur. Mesela; sağlıklı insanlara buruna serum fizyolojik sıkmayı biz de öneriyoruz. Bu solunum fonksiyonları rahatlasın diye. Yoksa mikrop öldürücü bir özelliği olduğu için değil” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Turizmde durum iç açıcı değil”
» Dezenfekte üreticileri hammadde sıkıntısı yaşıyor
» “50 milyar $’ın tamamını kaybedebiliriz”
» “Tekstilde rota Türkiye’ye dönüyor”
» Kadın denizciler ön yargıları yıkıyor
» Paket servisi lokantalara ilaç olmadı
» Ekim sezonunu kaçırırsak, bir yıllık mahsulü kaybedeceğiz
» Türkiye mısırda ithalatçı konuma geldi
» “Türk kestanesini katma değerli hale getireceğiz”
» “Fırınların altyapısı ambalajlamaya uygun değil”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni