• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hidrokarbon keşfi için Karadeniz’de 40 kuyu açılacak

11 Kasım 2020 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Hidrokarbon keşfi için Karadeniz’de 40 kuyu açılacak

           SEDA GÖK      
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin denizlerde süren hidrokarbon keşfi çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “Karadeniz’in Sakarya Havzası’nda toplamda yaklaşık 40 kuyu açacak ve 2023 yılında bu gazı karaya taşıyıp doğal gaz iletim sistemimize bağlayarak vatandaşımızın kullanımına sunacağız” dedi.
     TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin sunumunu yapan Bakan Dönmez, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de de çalışmaların kararlılıkla yürütüleceğini kaydetti. Bakan Dönmez, “Diğer taraftan, sismik araştırma gemilerimiz Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis, sondaj gemilerimiz Fatih ve Yavuz ile denizlerimizde detaylı aramalar yürütüyoruz. Fatih gemimiz 5 Kasım’da Sakarya Sahası’ndaki Türkali-1 kuyusunda sondaja başlamış olup 31 Ocak’ta teslim alınan ve modernizasyonu tamamlanarak Mersin/Taşucu limanından ayrılan Kanuni sondaj gemimiz ise 2021’in ilk aylarında Karadeniz’de faaliyete başlayacaktır” dedi.

     Karadeniz’deki Tuna-1 Kuyusu’nda 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfedildiğini anımsatan Dönmez, burada sürecek çalışmalar kapsamında Sakarya havzasında yaklaşık 40 kuyu açılacağını aktardı. Dönmez, mevcut tüketim miktarına bakıldığında bu keşfin piyasa ihtiyacının önemli bir miktarını karşılamasının beklendiğine işaret ederek “Yaklaşık 49 milyar metreküp gaz ithalatını kapsayan uzun vadeli doğal gaz alım kontratlarımızın süresinin önümüzdeki 5-6 yıllık dönem içerisinde dolacağı dikkate alındığında, ülkemizin doğal gaz ithalat planlamalarının yeniden değerlendirilmesi ve olası müzakerelerin bu yeni durum gözetilerek yapılması gerekecektir” dedi.

MADENLERE 153 MİLYON TL DESTEK YOLDA
     Türkiye’de yüz binlerce çalışana sahip madencilik sektöründe istihdamı ve üretimi artırmak için başlattıkları yer altı maden işçilerine yapılan destek ödemeleri kapsamında başvuruda bulunan ve belirtilen şartları yerine getiren işletmelerde çalışan 8 bin 250 madenciye 2020 yılında 92,3 milyon lira ödeme yapıldığını söyleyen Dönmez, 153 milyon lira ödeme tutarı için ise işlemlerin devam ettiğini belirtti.
     Öte yandan yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin 2019 sonu itibariyle 133 milyar kilovatsaat olduğunu söyleyen Dönmez, bu yılın ilk 9 ayında yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik enerjisini kaynak bazında yaklaşık olarak, toplam elektrik üretimindeki hidroelektriğin payı yüzde 29, rüzgarın payı yüzde 8, güneşin payı yüzde 4, jeotermalin payı yüzde 3 ve biyokütlenin payı yüzde 2 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

GÜNEŞTE 100 MİLYON DOLARLIK İTHALAT ÖNLENECEK
     Güneş Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) kapsamında Kalyon Enerji tarafından Karapınar Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile yaklaşık 1,4 milyar dolar yatırım büyüklüğü olan Avrupa ve Orta Doğu’nun tek tam entegre güneş paneli üretim tesisinin açıldığına değinen Bakan Dönmez, “Bu tesis sayesinde 100 milyon dolarlık panel ve ekipman ithalatı önlenecek olup burada üretilecek ilk yerli güneş panelleri 1000 megavatlık Karapınar GES’te kullanılacaktır” dedi.

EPDK BAŞKANI YILMAZ: YENİLENEBİLİR ENERJİ GARANTİ SİSTEMİ DEVREYE ALINACAK
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da Plan Bütçe’de yaptığı sunumda yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücün 47 bin MW seviyesine ulaştığını söyledi. Yılmaz, “Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretimin artmasında şüphesiz YEKDEM mekanizması önemli bir rol oynamıştır. Bugün YEKDEM kapsamında toplam kurulu gücü 21 bin 877 MW olan 817 tesis bulunmakta. Ayrıca 2021 yılında tüketicilerin kullandığı elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini garanti eden Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi ve Piyasası devreye alınacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Hisarcıklıoğlu: Ekonomideki sorunları istişare ile çözeceğimize inanıyoruz
» Günlük vak’a sayısı 30 bini geçti
» Dövizin %5 artışının iç borca faturası; 13,7 milyar TL
» SMA hastalığında güncel tedaviler çalıştayı düzenlendi
» Rüzgarda çifte rekor
» Çin’de üretilen Teslalar’ın Avrupa’ya ihracatı başladı
» Devlet katkısı fon tutarı 21 milyar TL’yi aştı
» İlaç kullanım onayları artık elektronik ortamda
» Markalı ürünlere talep arttı, patent başvuru sayısı 160 bine ulaştı
» İndirim günlerinde dikkatli olan karlı çıkar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni