• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hijyen kriterlerine uyan işletmeler ödüllendirilecek

14 Mayıs 2020 Perşembe 07:00
12
14
16
18

Hijyen kriterlerine uyan işletmeler ödüllendirilecek

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Hijyen Kurulu koronavirüs önlemlerindeki gevşemenin ardından otel ve yeme içme tesislerinde geçerli olacak kriterleri belirlemek için ikinci kez toplandı.

           HABER MERKEZİ     
     Koronavirüs salgınıyla mücadelede Kriz Belediyeciliği uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin  oluşturduğu Turizm Hijyen Kurulu, ikinci toplantısını yaptı. Toplantıda, özellikle yaz aylarında turizm faaliyetlerinin sağlıklı ve güvenli şekilde yürütülebilmesi için atılacak adımlar üzerinde duruldu. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs salgınıyla hijyen kurallarının daha da önemli hale geldiğini belirtti.

     Yapılacak bu çalışmayla İzmir’in farklı bir yol haritasının olacağını, salgınla mücadelede kenti diğer illerden bir adım öne taşıyacaklarına dikkat çeken Soyer, şunları söyledi: “İzmir’i iç turizm piyasası hareketlenmeye başladığında öne çıkaracak, İzmir’i diğer kentlerden ayıracak bir adım atma telaşındayız. İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün zamanında başlattığı Selluka uygulamasını kentte yayalım. Böylece biz bu kentin hem simgesi olan Selluka ile hem diğer kentlerin bu konuda yapacakları hijyen, temizlik çalışmalarından farklı ve öne geçecek bir yol izleyelim. Derdimiz bu. Bu çalışmayı yaparken istiyoruz ki, tüm paydaşların sözlerini dinleyelim, herkesin duyacağı bir mutabakat metnine dönüştürelim.”
 
“Tüketicilerin önceliği artık hijyen”
     Pandemi sürecinde ve sonrasında İzmir’e özgü bir yol haritasının olacağını, bu yol haritasının da hijyen üzerinden şekilleneceğini ifade eden Tunç Soyer, Selluka  uygulamasının da İzmir’i diğer kentlerden ayıracak önemli bir ayrıntı olduğunun altını çizdi. Konaklama ve yeme-içme tesislerinde geçerli olacak kriterlere uyanlara Selluka belgesi verileceğini söyleyen Soyer, “Tüketicilerin önceliği artık hijyen.

     Ne kadar lezzetli yemekler yaparsanız yapın, tüketicinin önceliği her zaman hijyen olacak. O nedenle kriterlere uyan işletmelere puan verilecek. Hijyen kriterlerine uyanlara Selluka vereceğiz” diye konuştu. Toplantıda sunum yapan kurul üyesi Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, işletmelerin uyması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.
     Selluka uygulamasının hijyen kriterleri bir hafta içinde kesinleştirilip kamuoyuna açıklanacak.


Selluka uygulaması nedir?
Selluka uygulaması hijyen standardını esas alan bir ödüllendirme sistemidir.  Kriz Belediyeciliği kapsamında bu sistem şöyle hayata geçirilecek: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin talimatıyla ilçe belediyeleri tarafından ekipler kurulacak. İlçelerin nüfuslarına göre oluşturulacak ekipler, önce eğitimden geçirilecek. Daha sonra bu ekipler, işletmelerin belirlenen kriterlere uyup uymadıklarını kontrol ederek rapor hazırlayacak. Hazırlanan raporlar, Turizm Hijyen Kurulu’na sunulacak. Kurul da raporları inceledikten sonra işletmelere Selluka belgesi verilip verilmeyeceğine karar verecek.+ Benzer Haberler
» Türk ilaç sektörüne uluslararası tescil
» Merkez Bankasından firmalara 20 milyar TL kredi
» “İzmir turizminin anayasasını yazdık”
» Covid-19, kimya sektöründe rekabet düzenini değiştirecek
» “Tarım makineleri ihracatında hedefimiz yılda 2 milyar dolar”
» Gürer: “Niğde ve Aksaray’da milyonlarca liralık zarar var”
» “Enerji sektörü normalleşme dönemine hazır”
» Bakan Selçuk, “Gündüzlü Bakım Merkezlerinin sayısı 123’e ulaştı”
» Kimya ihracatı Mayıs’ta 1 milyar 180 milyon dolar oldu
» Karabağlar’da seyyar satıcılarla mücadele sürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni