• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hurma fiyatları yüz güldürdü

16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Hurma fiyatları yüz güldürdü

   ► İTB Meclis Üyesi Abdülhamit Sevim, İran’dan ithal edilen hurmaların fiyatlarında gerileme yaşandığına dikkat çekti.

           SELDA AK     
     İftar sofralarının vazgeçilmez meyvesi olan hurma, Ramazan’dan haftalar önce raflarda yerini aldı. Yoğun talebin olduğu kalitesine göre farklı fiyatlarla tüketiciye ulaşan hurma geçen yılki satış rakamlarını aratmadı. Tezgahlarda çeşit çeşit bulunan hurmalardan İran hurmasının kilosu 8 TL’den satılırken, peygamberin diktiği ağaçtan toplanılan Acve hurması 90-130 TL arası fiyatlarıyla vatandaşlara sunuluyor. Ramazan döneminde en çok tüketilen besin kaynaklarından biri olan ve dini açıdan önemli bir yeri bulunan İran, Tunus, Kudüs, Irak hurmaları tezgahları süslemeye başladı.

     İzmir Ticaret Borsası’nda (İTB) Sert Kabuklu Yemişlerin Toptan ticaretinde yer alan Meclis Üyesi Abdülhamit Sevim ise Kudüs, Medine, Irak gibi ülkelerden 8-10 çeşit gelen hurma olduğunu ve gelen hurmaların da geçen seneki fiyatlara göre daha düşük satıldığını açıkladı. İran hurmasının özellikle bu sene daha düşük fiyata satıldığını ifade eden Sevim, “Geçen sene 7 TL’den satılan İran hurması, bu yıl kilosu 5-6 TL’den satışa sunuluyor. Kudüs hurmasında ise dolarla geldiği için kur farkından dolayı fiyatlarında yükseliş var. İran’da kurları sabitledikleri için dolarda artış olsa da bu durum hurma fiyatlarına yansımadı hatta fiyatlar geriledi. 1300-1500 dolar arasında aldığımız hurmaları şuan bin dolardan alıyoruz. Bu sene satışlar normal seyrinde ilerliyor. Kudüs hurması 30-35 TL’den satışa sunulurken 5-6 TL arasında, Tunus 8-10 TL Irak hurması ise 4-5 TL arasında satılıyor. Bizden toptan alınan İran hurması 5 TL ama tezgahlarda uygun kar oranlarıyla satılması gerekir. Havalar serin olursa vatandaşlar hurmayı tercih eder dolayısıyla satışlar iyi olur. Eğer havalar sıcak giderse satışlar beklendiği gibi olmaz.

“En çok tercih edilen Kudüs hurması”
     İzmir’deki Kemeraltı Çarşısında faaliyet gösteren Nisa Kuruyemiş Firmasının Satış Sorumlusu Oktay Söğüt, hurma satışlarının oldukça iyi gittiğini son bir haftadır çok iyi satış yaptıklarını dile getirdi. Tezgahlarında yer alan hurma fiyatlarının 8 TL’den başlayıp 50 TL’ye ulaştığını kaydeden Söğüt, “Normalde piyasada 130 TL’ye varan hurmalar var. Bizim 8 TL’den sattığımız İran hurması başka tezgahlarda 12-14 TL civarında satılıyor. Geçen yıla oranla karımız yar yarıya düşse de bizim artık oturmuş bir müşterimiz var, bütün bir yıl boyunca işlerimiz hep yoğun bir şekilde sürüyor. Geçen seneki fiyatlarla satış yapıyoruz. Geliş fiyatına yakın sattığımız hurmalarımız İran, Kudüs, Tunus ve Bağdat’tan geliyor. Müşterilerimiz de hurma fiyatlarını uygun buluyor.” diye konuştu.

“Hurma fiyatları düşecek”
     Ege Hakim Kuruyemiş Firması Satış Temsilcisi Abdülkadir Ağırman ise tezgahlarında 4 çeşit hurma bulundurduklarını ve daha çok çeşit hurma getireceklerini dile getirerek bu yıl hurma fiyatlarında artış görülmediğini söyledi. En uygun hurma fiyatının 10 TL’den satışa sunduklarını söyleyen Ağırman, “Tezgahımızda şuan en pahalı sattığımız Kudüs hurması 50 TL, Medine hurması 35 TL, İran Bağdat Tunus hurması ise 10 TL. Geçen sene hurma fiyatları biraz daha yüksekti bu sene artış olmadı o yüzden hurmaya talep oldukça iyi. Müşteriler yarım kilo bir kilo civarında hurma alıyorlar. Hatta bu yıl daha çok talep var. Bu sene Türkiye’ye bol hurma geldi ve yüksek bir ihtimalle hurma fiyatlarında düşüş yaşanacak.” ifadelerini kullandı. Dört mevsim boyunca hurma sattıklarını söyleyen Ağırman, “Ramazan dolayısıyla yaklaşık bir hafta önceden epey hurma getirdik. Ramazan esnasında daha çok çeşit hurmaya tezgahlarımızda yer vereceğiz.” dedi.

Mucizevi Acve hurması
     Hurma çeşitleri arasında en pahalı fiyata sahip olan Acve hurmasının Hz. Muhammed’in kendi eliyle diktiği ağaçtan çıktığını anlatan Ağırdan, Acve hurmasının kilosunun boyutlarına göre 90-130 TL arasında satıldığını fakat bu yıl bu ürünü getiremediklerini söyledi. Ağırdan, “Peygamber efendimizin diktiği ağaçtan elde edilen bu hurmalar manevi yönü ağır bastığı için bu kadar pahalı satılıyor. Acve hurması tek seferde yeşerip büyümüş mucizevi bir hurma olarak biliniyor. Medine’den her sene tezgahlara getiriliyor. Bu yıl Acve hurmasını getiremedik. Ürün yumuşak olduğu için hemen bozulabiliyor. Ayrıca fiyatı yüksek olduğu için talep az. Halkımız zaten genelde tane olarak şifa niyetine alıyorlar.” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» TİCARET’in ilk yıllarında sosyal yaşam
» Türkiye savaşa girmese de savaş ekonomisini yaşadı
» II. Dünya Savaşı 1942’de geniş alana yayıldı
» Ege’de akuakültüre ön yargı kırıldı
» Hamileliğin 6. ayında bebek odasını alın, havalandırın
» “Ameliyatlar robotik cerrahi ile değişecek’’
» Üretim dursa bile, Türk balığı 3 yıl doyuracak
» Müze gelirlerinde yüzde 13,37’lik azalma
» Türk ekonomisi gastronomi ile beslenecek
» Allianz Türkiye’nin ilk ‘Teknik Laboratuvarı’nı kuruyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni