• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı

17 Ağustos 2019 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantısı tarihte önemli kararların alındığı Antik Smyrna Agorası’nda gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in idaresinde tarihte önemli kararların alındığı 2 bin 300 yıllık Antik Smyrna Agorası’nda gerçekleştirildi. Smyrna Arkeoloji Kazıları Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, Smyrna Agorası ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Smyrna tiyatrosunun gün ışığına çıkmasını sağlayacaklarını ifade eden Soyer, “Smyrna Agorası ve tiyatrosu kentin kimliğine ve bilinirliğine çok büyük katıda bulunacak” dedi.

Smyrna Agorası kentin ilk meydanı
     Smyrna Agorası’nın Büyük İskender’den sonra kurulan kentin meydanı olduğunu ifade eden Smyrna Arkeoloji Kazıları Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, “İzmir, Roma döneminde orta Bizans dönemine kadar olan süreçte önemli bir liman kenti. Kazı çalışmalarını bu planı zenginleştirmek adına çalışmaları sürdürüyoruz. 2007’den beri bu çalışmaları yürütüyoruz. Smyrna’da yanlış bir imaj var buradaki kalıntılar Agora olarak biliniyor ama ‘Smyna Agorası’ olarak söylenmesi gerekiyor. Büyük İskender’den sonra kurulan kentin meydanında yer alıyoruz. Mezarlıkbaşı veya Namazgah adı veriliyor. Mezarlıkbaşı olarak anılmasının sebebi ise 17. yy dan itibaren bu alanda Müslümanların gömü alanı var” diye konuştu.

“Smyrna tiyatrosunun gün ışığına çıkmasını sağlayacağız”
     Smyrna Agorası’ndaki çalışmaların Cumhuriyet’in ilk kazılarından bir tanesi olarak kabul edildiğini ifade eden Ersoy, “1932 de TBMM’de alınan kararla kent içinde bulunan mezarlık alanları belediyelere verildi. 1933 yılından itibaren İzmir müzesinin önderliğinde buradaki arkeolojik kazılar başladı. 2002 yılında eski İBB Başkanı Ahmet Piriştina zamanında yapılan projeyle başladı. İBB istimlak ve yıkımlarıyla birlikte bu alanda 4 hektarlık alan arkeolojik çalışmalara açıldı. Son 11 yılda bin 575 adet eser İzmir müzesi koleksiyonlarına vermiş durumdayız. Sadece Agorada değil Kadifekale ve Smynra tiyatrosunda kazı çalışmalarımız var. Bu alanda Helenistik dönemde kentin burada kurulduğu süreçte nasıl bir yapılaşma olduğu konusunda çalışmalar yapılıyor” açıklamalarında bulundu.
     Soyer, “Smyrna kazılarının hızlanması ve ön gördüğünüz şekilde geliştirilmesi için öneriler getirdik. Komisyonumuzda karar, gündemimizde çıkartacağız. Smyrna tiyatrosunun gün ışığına çıkmasını sağlayacağız” diye konuştu.

“Kente yakışan tarihi değerleri ortaya çıkaracağız”
     Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, özellikle bu dönem konak belediyesinin sınırları içerisinde 3 bin 51 tescilli bina var. İzmir’de altın üçgen denilen Kadifekale, Basmane, Kemeraltı üçgeninde yapılan kazı çalışmaları İzmir’in turizm alanında çok önemli katkı sağlayacak. Kazılara verdiğiniz destek için teşekkür ederim. Konak ve kent bu şekilde kalkınacak. Tarihe olan düşkünlüğünüzü biliyorum Konak’ın kalkınması açısından bu süreci hızlı şekilde geçirerek kente yakışan tarihi değerleri ortaya çıkarırken katkınızı her zaman hissediyoruz” diye belirtti.
     Soyer, “Konak İzmir’in kalbi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ile çok yakın çalışma içine olacak. Elimizden ne geliyorsa destek olacağız” dedi.

“Vaat ettiğimiz projeleri gerçekleştireceğiz”
     Seçim vaatleri arasında yer alan Kadifekale’den Agora’ya teleferik projesinin hatırlatılması üzerine konuşan Soyer, “Yüzlerce proje açıkladık, yüzlerce açıklamadığımız ancak yapacak olduğumuz proje var. Bunlarla ilgili canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Bunlar sihirli değnekle olacak çalışmalar değil. Zamana ve kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Bunların hepsi yapılacak canla başla aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Smyrna Agorası ve tiyatrosu kentin kimliğine ve bilinirliğine çok büyük katıda bulunacak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Durum ciddiyetini koruyor. Aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Eximbank’tan uluslararası işbirliği
» 115 ürüne ek gümrük vergisi getirildi
» Hazır giyim ihracatı tarihi rekor kırdı
» Deniz turizmi sektöründe almanya sevinci
» MB’den çekirdek enflasyon vurgusu
» “Otomobile olan talep artarak devam edecektir”
» İzmir Zabıta Teşkilatı 64 yaşında
» Ulusal fotoğraf yarışmasına başvurular başladı
» Reklam kurulu’ndan ünlülerin tanıttığı takviye edici gıda ürünlerine ceza


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
  Ticaret 28.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni