• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İBB ve Baro’dan kadına şiddete karşı iş birliği

21 Kasım 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

İBB ve Baro’dan kadına şiddete karşı iş birliği

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi kasım ayı olağan meclis toplantısının beşinci oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) kasım ayı olağan meclis toplantısının beşinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda Torbalı, Gaziemir, Ödemiş, Tire, Urla, Seferihisar, Kınık ve Karaburun ilçelerinin 2020 yılı bütçeleri mecliste oybirliği ile kabul edildi. Şiddet Mağduru Kadınlara Yönelik Güçlendirme ve Farkındalık Çalışmalarına yönelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Barosu arasında imzalanmak üzere hazırlanan önerge Cumhuriyet Halk Partisi ve Ak Parti Grubu arasında tartışmalara neden oldu.

İBB, İzmir Barosu ile kadına şiddete karşı ortak çalışacak
     Şiddet Mağduru Kadınlara Yönelik Güçlendirme ve Farkındalık Çalışmaları ile ilgili iş birliğinin etkili bir biçimde yürütülebilmesine yönelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Barosu arasında imzalanmak üzere hazırlanan ve önerge ekinde yer alan ‘Ortak Hizmet Protokolü, Plan ve Bütçe-Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonlarınca oybirliğiyle, Hukuk Komisyonunca AK Parti Grubu mensubu Komisyon Üyelerinin muhalefet şerhine karşılık oyçokluğu ile kabul edildi.

     İzmir Barosu ile Ortak Hizmet Protokolüne ret oyu vermelerinin gerekçelerini anlatan İBB AK Parti Grubu mensubu Burçin Kevser Tourchian, “Süre ve aynı zamanda içerik açısından muğlaklık olması, sürenin bir yıla düşürülmüş olması, fesih edilme hakkı verilmesine rağmen taraflar irade beyanında bulunmazsa bir yıl daha uzayacağı şeklinde karar bağlanmış olması esasa yönelik itirazlarımızın en önemlilerini oluşturuyordu. Hukuk komisyonu ve AKP grubu olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız. Özellikle kadına karşı fiziksel, duyusal ekonomik fark etmez ya da kimden nasıl geldiği önem arz etmeksizin şiddetin karşısında olduğumuzu beyan ediyoruz.

     Ülkemizin birliği ve bütünlüğü, ulusal ve uluslararası güvenliği söz konusunda ortak sorumluluklarımız ve hassasiyetlerimiz var. Protokolün yapıldığı İzmir Barosu en son Barış Pınarı Harekâtında hem twitter üzerinden hem de internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Burada kullanmış olduğu siyasi iktidarı daha fazla can kaybı yaşanmadan savaşa son vermeye çağırıyoruz ifadesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi, bu sebeple de baro bu cümleyi ve savaş söylemini geri çekmediği takdirde Baroyla yapılacak hiçbir protokol iş ve eyleme kabul oyumuz olmadığını bildirmek istiyoruz” diye konuştu.

     Tourchian’a cevap veren, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ve İzmir Barosu’nun birbirinden farklı kurumlar olduğunu söyleyen İBB CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Baro hukuk alanında çalışan bir meslek kuruluşudur, burası da yerel yönetimler alanında çalışan bir belediye meclisidir. Baronun kendi faaliyetleri çerçevesinde yaptığı söylemler, icraatlar baroyu ilgilendirir. Biz yerel yönetimler olarak baronun faaliyetlerinden ve söylemlerinden dolayı neden yerel hizmet yönünü açmayalım, herhangi bir protokol yapılması önüne geçecek bir konu değil.

     Birbirinden çok daha farklı alanlar. Bu yaklaşımı doğru buluyorum. Protokolde esasa yönelik sıkıntı yoktur. Geçmiş dönemlerde yapılmış ve yeniden süre uzatımı ile meclisimize gelmiş bir protokol. Bir yıl süresince yapılır taraflar fesih etmediği süreyle uzar. Bu tamamen hukuki bir konu. Belediyemizin kadınlara yönelik yaptığı hizmetlerde kadın sığınma evi, kadın danışma merkezleri vardır. Bizim kadın sığınma merkezlerinde ve kadın şube müdürlüğünde hukukçularımız bulunmaktadır. Hukukçu arkadaşlarımız ücretsiz ve gönüllü hizmet veriyor. Bu protokolün kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda önemi büyük” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» 1.016 yeni vak’a ya karşı 1.334 iyileşme
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni