• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma tedbirleri ile ilgili merak edilen konulara açıklama getirdi

03 Mayıs 2021 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma tedbirleri ile ilgili merak edilen konulara açıklama getirdi

   ► İçişleri Bakanlığı, 26 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs Pazartesi saat 05:00’de son bulacak tam kapanma tedbirleriyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

          HABER MERKEZİ      
     İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma kapsamında yurtdışına çıkacak yolcuların, yurtiçi aktarmaları ve diğer seyahatlerini yapabilmeleri için seyahat izin belgesi almaları gerekmediğini belirtti. Yolcular yurtdışı bağlantılı uçuşlarını belgeleyerek, yurtiçinde özel araç ya da toplu taşıma ile adreslerinden, gidişlerini sağlayacakları yere izin belgesi almadan gidebilecek. Tam kapanma kararı öncesinde alınan yurt içi otobüs ya da uçak biletleri ile yolculuk yapmak isteyenlerin ise izin belgesi alması gerekiyor. İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelen yolcuların, seyahatlerinde zorunlu hallerin olup olmadığına bakılarak izin belgesi alabileceklerini duyurdu. Sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti bulunan kişilerin, muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı olan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair muafiyeti bulunan kişilerin yapacakları şehirlerarası seyahatleri de izne tabi olacak.

     Tam kapanma döneminde sivil toplum kuruluşları, valilik ve kaymakamlıklara başvuru yaparak ve katılacak gönüllülerin bilgileri verilerek yardım faaliyetlerine devam edebilecek. Valilik ile kaymakamlıklar tarafından yapılacak değerlendirme ile şartları taşıdığı belirlenen vakıf ve dernek görevlilerinin, başvuru yapılan yer ve yardım faaliyetleri ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağını ifade eden İçişleri Bakanlığı, böylelikle ramazan ayı boyunca gıda kolisi ve yemek dağıtımı gibi yardım faaliyetlerinin yürütülebileceğini bildirdi. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan tarihlerde il göç idaresi müdürlüklerinden ikamet izni randevusu bulunan yabancılar, randevu tarihini gösterip İstanbul ve Ankara illerinde randevu tarihini gösteren SMS ya da mail bilgisi ile pasaport veya pasaport yerine geçen seyahat belgesiyle beraber kısıtlamaya tabi olmaksızın il göç idaresi müdürlüğündeki randevusuna katılabilecek.

     İçişleri Bakanlığı, yaklaşan Anneler Günü nedeniyle çiçekçi dükkânlarının, 8 ile 9 Mayıs Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabileceğini ve 10.00-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde de hizmet verebileceklerini duyurdu.
     Kısıtlama süresince havalimanları, otogarlar ve tren garlarında bulunan işletmelerin, kendi sektörleri için belirlenen genel kurallara tabi olduğunu ifade eden İçişleri Bakanlığı, belirli koşullara ve sürelere bağlı olarak yeme içme yeri, market gibi yerlerin, belirlenen süre ve koşullara uymak kaydıyla açık olabileceklerini ancak, diğer işyerlerinin ise kapalı olacaklarını belirtti.

     İçişleri Bakanlığı; işverenlerin, esnafın, genel sağlık, isteğe bağlı ve primini kendi ödeyen diğer sigortalı kişilerin, 2021 yılı mart ayına ait sigorta primleri ile yapılandırılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının 2.taksit ödemelerinin son tarihinin 30 Nisan 2021 olması nedeniyle, tam kapanmanın ilk günü olan 30 Nisan cuma günü prim borcunu ödemek isteyen işveren, esnaf ve diğer sigortalıların durumlarını belgelemek ve (SGK) müdürlüğü güzergahında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağını söyledi. İçişleri Bakanlığı, Kurumlar Vergisi ödemesinin de son günü olması nedeniyle 30 Nisan Cuma günü kurumlar vergisi borcu ödemelerini yapmak üzere bankalara gidecek olan vergi mükelleflerinin vergi borcuna ilişkin tahakkuk fişi veya elektronik ortamda alınmış borç durumunu gösterir bilgisini denetimlerde göstermek şartı ve şirket ile ödeme yapılacak banka güzergâhında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasında muaf tutulacağını açıkladı.

     İleri yaş grubundaki kişiler ile ağır hastalara yardımcı olan bakıcı ve refakatçilerin sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olup olmadıkları merak edilen sorular arasında. İçişleri Bakanlığı bu kişilerin, bakıma muhtaç kişinin sağlık raporunu göstererek ve muafiyet nedenine bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklarını duyurdu.

     İkameti ve işyeri farklı şehirlerde olan işçilerin gidiş ve gelişleri için, İl Hıfzıssıhha Kurullarının bu konuda alacakları kararlar doğrultusunda işçi servisleri ile yapılan yolcu taşımacılığı faaliyetleri kapsamında şehirlerarası seyahat izni almaları gerekmeyecek.

     Avukatlar ve avukat stajyerleri ise Genelge’nin ekinde yer alan “Muafiyet Yerler ve Kişiler” Listesinin 33 üncü ve 34 üncü maddeleri uyarınca yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla bulundukları şehir içinde ve zorunlu hallerde bürolarına, vekili bulundukları iş yerlerine, adliyelere, kolluk birimlerine, resmî kurumlara, noterliklere gidebilecekler.

    İçişleri Bakanlığı, turkuaz basın kartı sahibi olan basın mensuplarının yürüttükleri kamusal görevleri göz önünde bulundurduklarını bu nedenle, kurumsal kimlik kartlarını göstermek kaydıyla sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasına tabi olmayacaklarını bildirdi. Basın mensuplarından, kolluk görevlilerinin yapacakları denetimlerde ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarından biletleme aşamasında turkuaz basın kartı dışında ayrıca bir izin belgesi istenmeyecek.

    Taşımacılık, kargo, lojistik, nakliye gibi yük ve yolcu taşımacılığında görevli kişilerin sokağa çıkma yasağından muaf olduğunu söyleyen İçişleri Bakanlığı, e-başvuru sitemi üzerinden görev belgesi almış olan şoför, muavin, hostes gibi görevlilerin yük ve yolcu taşımacılığı yapılan araçlarla şehirlerarası seyahatleri için ayrıca seyahat izin belgesi almalarına gerek bulunmadığını duyurdu.

     İçişleri Bakanlığı, Sigorta acentalarının tam kapanma döneminde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olduğunu ve faaliyetlerine ara vermeleri gerektiğini açıkladı. Bu süre içerisinde, sadece bir kaza durumunda ilgili ana sigorta şirketinin görev belgesi düzenlenmesi için, hasar güzergahı ve zamanı ile sınırlı kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olunacak. Bu kapsamda hasarla ilgili olarak sokağa çıkacak olan sigorta eksperlerinin, denetimlerde ana sigorta şirketlerince düzenlenen görevlendirme belgesi ve kurumsal kimlik kartını göstermeleri gerekecek. Ana sigorta şirketleri tarafından bu kapsamda düzenlenen görevlendirme belgelerinin bir örneği ise eş zamanlı olarak valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla ilgili kolluk birimlerine gönderilecek.

     Tarımsal araçların tamir bakım atölyeleri ile oto tamircileri, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olmayacak. Ancak üretim faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından zorunlu durumların oluşması halinde bu işyerleri, kısa süreli ve ilgili arızanın giderilmesi amacıyla kaymakamlığın ve kolluğun bilgisi dahilinde geçici olarak açılabilecek, çağrı üzerine ve sadece bahse konu arızanın giderilmesine yönelik hizmet sunabilecek. İçişleri Bakanlığı, görevli kişilerin, sadece bu faaliyetlerle sınırlı olmak ve güzergâh ile zamanla uyumlu olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından geçici olarak muaf olacaklarını söyledi.
 

     3 ile 15 Mayıs tarihlerinde yatacak olan emekli maaş ve ikramiye ödemeleri için emekliler bankaya gidebilecek. Ancak İçişleri Bakanlığı, emeklilerin Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak takvim ve sürelere uyulması gerektiğini ve TC Kimlik numarası veya diğer usullere göre açıklanacak olan takvim ve süreler içerisinde kendi grubuna denk gelen sürede bankaya gidebileceklerini açıkladı.  Emekliler, maaş ödemesinin yapılacağı bankanın ikametlerine en yakın şubesine gidilebilecek. Aynı zamanda 5-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek engelli ve yaşlı aylıkları ile sosyal destek ödemeleri, PTT kartına ya da İban numarasına gönderilecek. PTT kartına ya da İban numarası bulunmayan hak sahibinin ödemeleri ise valilerin koordinasyonunda ve Vefa sosyal destek grupları bünyesinde, PTT dağıtıcıları, kolluk görevlileri ve diğer kamu personeli aracılığıyla ikametlerinde yapılacak.

     Merak edilen diğer konu ise sokak hayvanlarını besleyecek olanların sokağa çıkma yasağında nasıl davranacakları oldu. Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar; ikametleri ile besleme noktaları arasındaki güzergahla sınırlı kalmak, yapılacak besleme faaliyetini karşılayabilecek asgari kişi kapsamında kalmak, kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde hayvan besleme faaliyetine dair güncel fotoğraf ve video çekim görüntülerini sunmak veya sokak hayvanlarını beslemek için götürdükleri malzemeleri göstermek gibi kurallara uyarak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklar. Aynı zamanda kişiler, herhangi bir belge göstermeden faaliyette bulunabilecekler.

     İçişleri Bakanlığı, gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan kişilerin, seyahatlerine başlamadan önce başta ulaşım araçları olmak üzere ilgili ekipmanlarını dezenfekte ettirmeleri, kendileri ile ilgili sağlık kontrollerini yapmış olmaları ve gittikleri yerlerde mümkün olduğunca yerel halkla temas etmemeleri kaydıyla faaliyetlerine kısıtlama getirilmeyeceğini belirtti. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan kişilerin, iller arası yer değişiklikleri sırasında İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Arı Kayıt Sistemi (AKS) kayıt belgeleri ile sevk belgelerini almaları gerekecek.  İçişleri Bakanlığı, gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan kişilerin, AKS Kayıt Belgesi ile sevk belgesi almalarının yeterli olduğunu ve ayrıca seyahat izin belgesi almalarına gerek olmadığını duyurdu.

     At yarışı organizasyonlarına katılmak amacıyla at sahipleri, antrenörler, seyisler ve diğer çalışanlar, Türkiye Jokey Kulübü tarafından sadece zorunlu durumlar için düzenlenecek görevlendirme belgesini göstererek, farklı illerde düzenlenen organizasyonlara katılmak amacıyla şehirlerarası seyahat yasağından muaf tutulacak. Müsabakanın düzenlendiği zaman ve güzergâh kısıtlamasına tabi olacak olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenlenen görevlendirme belgelerinin bir örneği eş zamanlı olarak valilik ve kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk birimlerine gönderilecek.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranı %11,54’e indi
» İş dünyasından ‘ticari kredilere erteleme’ talebi
» TCMB yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi
» Sahte kozmetik ürünler tehlike saçıyor
» Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde internet kullanıyor
» 130 bin işletmeye 5 milyar TL bütçeli destek
» Otomotiv endüstrisinden Nisan’da % 313’lük ihracat artışı
» Türk gıda ürünleri ABD’ye dijitalden pazarlanacak
» Doğasıyla 4 Mevsim Büyüleyen Sinop’ta Harika Tatil Önerileri
» Konya Meram Devlet Hastanesi gıda ürünleri satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
  Ticaret 04.05.2021
  Ticaret 03.05.2021
  Ticaret 30.04.2021
  Ticaret 29.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni