• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İGC: Basına engel değil, nefes ol

10 Temmuz 2021 Cumartesi 00:00
12
14
16
18

İGC: Basına engel değil, nefes ol


   ► İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve İGC Yönetim Kurulu Üyeleri, yazılı ve internet basınının temsilcileri ile bir araya gelerek Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nin basın kuruluşlarına etkilerini görüştü. Genelgenin meydana getireceği zarar karşısında güç birliği kararı alındı.

           HABER MERKEZİ      
     İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Resmi Gazete’de yayınlanan kamu kurumlarında tasarruf yapılmasına ilişkin, Cumhurbaşkanlığı genelgesinin değiştirilmesi çağrısı yaptı. İGC, söz konusu genelgenin yerel basını bitirme tehlikesi yarattığına işaret ederek yayınladığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Tasarruf Genelgesi’ adı altında yayınlanan yaptırımlar, ne yazık ki yerel medyanın, kamu kurumları ve yerel yönetimlerle olan ilişkisini keserek, yerel basının can damarlarından birini kopartma tehlikesi taşımaktadır. Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan yerel medyanın yaşatılması, güçlendirilmesi merkezi ve yerel yönetimlerin asıl görevi olması gerekirken, bu genelgeyle nefessiz bırakılmak istenmesi asla kabul edilemez. En büyük gelir kaynağı bu tür kurumlarla abonelik ve ilan bağlantısı olan yerel medyaya uygulanmak istenen ambargo, uygulandığı takdirde ülke genelinde binlerce gazetecinin işsiz kalmasına yol açacaktır. Genelge ayrıca medya kuruluşlarının kapısına kilit vurulması anlamına gelecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin tasarruf etmesi gereken yüzbinlerce madde arasında, 1 TL’lik, 2 TL’lik yerel medya aboneliklerinden, zaten gelirleriyle ayakta zor duran, bağımsız habercilik mücadelesi veren yerel medya reklamlarından tasarruf edilmeye çalışılması demokrasinin en temel ilkeleriyle çelişmektedir. Genelge ile asıl amacın; gazetecilerin sesini kesmek, soluksuz bırakmak olduğunu üzülerek görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Dayanışma ve çözüm üretme tavrı bekliyoruz”
     Açıklamada, “İGC olarak, kamu kurumları ve yerel yönetimlerden basının nefesini kesmeye hatta yok etmeye yönelik bu genelgeyi sorgusuz kabullenmek yerine dayanışma ve çözüm üretme tavrı bekliyoruz. Yerel yönetimlerin faaliyetlerini kamuoyuna duyurmak, onların sesi olmak, gerçekleri dile getirmek, için geceyi gündüze katarak çalışan yerel medyanın ve basın emekçilerinin, böyle bir genelgenin arkasına sığınılarak gözden çıkarılması, her fırsatta ‘özgürlük, demokrasi’ diyen yerel yöneticilerin ayıbı olacaktır. Başta seçim dönemleri olmak üzere tüm hizmet süreleri boyunca çalışmalarını halka duyurmak için basına ihtiyaç duyan merkezi ve yerel yöneticiler bu iş birliğinin, dayanışmanın sürmesi için çaba sarf etmelidir. Aksi halde siyasetçiler, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri, esnaflar ve en önemlisi vatandaşlar şunu bilmelidir ki, zor günlerinde yanlarında duracak bir basın kuruluşu ve gazeteci bulamayacaklardır. Çok küçük bütçelerle, pek çok mali zorlukla başa çıkmaya çalışarak varlığını sürdürmeye çalışan yerel basının sesinin ve nefesinin kesilmesine izin vermeyin. Mücadelemizde gazetecilerle dayanışma içinde yanımızda olmanızı bekliyoruz” denildi.

Gappi: Vebali ağır olur
     Bugüne kadar tasarruf genelgelerinin kamuda aşırı harcamaların önüne geçmek amacıyla çıkarıldığına ancak son yayınlanan genelgede, yerel basını bitirecek önemler getirildiğine dikkat çeken İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Türkiye’de alınması gereken on binlerce tasarruf önlemi varken, buna yerel basına verilen abonelik ve ilan desteği ile başlanması, akıl ve vicdan dışıdır. Bu, yerel basının nefesini kesmeye çalışmaktır. Genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri çalışma alanlarında bile yere basınla ilişki kurmaktan çekinir hale getirilmek istenmektedir. Yerel basın yok edilmeye çalışılıyor. Yasama, yürütme ve yargı güçler ayrılığı temelindeki 4. güç olan basınımızın 81 ilde susturulması amacını güden genelgenin değişikliği için kamuoyunu bir nefes vermeye davet ediyorum. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz. Yerel basınımızı yok olan meslekler arasına gömmeye, yalnızlaştırmaya yönelik bu tür uygulamalara karşı basını yaşatma görevi demokrasiye inanan herkesindir. Tasarruf tedbirlerine 1 veya 2 TL’den satılan yerel gazetelerden ve zaten en minimum seviyede verilen reklamlardan başlamakla işsiz kalacak arkadaşlarımızın vebali, bu kararı alanların ve destek verenlerin olacaktır.  Tahakkümlerle yaşatılan basınımızın kalan son nefesini de kesmeyin” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 12.381’e yükseldi
» Tekstil ihracatı 2021’in ilk yarısında %126 arttı
» Ege Bölgesi’nden Güney Kore’ye yapılan ihracat ikiye katlandı
» 81 ilin kütüphaneleri Türk Telekom ile dijitalleşiyor
» Kuru meyvecilerden yılın ilk yarısında 685 milyon $ ihracat
» İzmir’in en uzun tüneli için ihale tarihi belli oldu
» Başkan Soyer: Suyumuz temiz ve güvenilir
» “Biz müziği parklarda, sokaklarda yaşatırız”
» APİKAM, Lozan Antlaşması’nı iki etkinlikle anacak
» Kasalı: İzmir, yüksek teknolojinin merkezi olmalı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.07.2021
  Ticaret 19.07.2021
  Ticaret 17.07.2021
  Ticaret 16.07.2021
  Ticaret 15.07.2021
  Ticaret 14.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni