• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İHKİB okullarının mezun ettiği 605 genç hazır giyim sektörüne taze kan oldu

06 Temmuz 2021 Salı 13:00
12
14
16
18

İHKİB okullarının mezun ettiği 605 genç hazır giyim sektörüne taze kan oldu


           HABER MERKEZİ      
     İHKİB’in hazır giyim ihracatını 33 milyar dolara çıkarma hedefini hatırlatan Mustafa Gültepe, “Hedefe ulaşabilmenin yolu katma değerli üretimimizi artırmaktan geçiyor. Katma değerli üretim için de öncelikle donanımlı, vizyoner iş gücü gerekiyor. Biz bu gerçekten hareketle 1995’ten bu yana eğitime yatırım yapıyoruz” dedi.  
     İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) Türk hazır giyim endüstrisine eğitimli işgücü kazandırmak için 26 yıldır desteklediği meslek liselerinde mezuniyet sevinci yaşandı. Altı liseden 605 mezun adına dereceye giren öğrencilere diplomaları ve ödülleri İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın da katıldığı törenle verildi.

     İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, pandemi sürecinin hemen her alanda olduğu gibi moda endüstrisinde de temel dinamikleri değiştirdiğine dikkat çekti. Dijitalleşmenin bir zorunluluk haline geldiği yeni dönemin itici güçlerini tasarım odaklı, inovatif, markalı ve sürdürülebilir üretimin oluşturacağını vurgulayan Gültepe, şöyle devam etti:  “İHKİB olarak önümüze koyduğumuz 33 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmenin yolu da katma değerli üretimi artırmaktan geçiyor. Katma değerli üretim için öncelikle donanımlı, vizyoner bir iş gücü gerekiyor. Biz bu gerçekten hareketle 1995’ten bu yana eğitime yatırım yapıyoruz. Sektöre kazandırdığımız eğitimli ve donanımlı bu gençlerimizin de itici gücüyle ülkemizi küresel moda liginde ilk üçe taşıyacağız.”

İSMAİL GÜLLE: EĞİTİME YAPILAN KATKIDA İHRACATÇININ EMEĞİ VE ALIN TERİ VAR
     TİM Başkanı İsmail Gülle de İHKİB başta olmak üzere ihracat ailesinin eğitime verdiği desteğin altını çizdi. Sektöre ve ülkeye nitelikli iş gücü kazandırmak için eğitime yapılan katkının arkasında ihracatçının emeği ve alın terinin olduğunu hatırlatan Gülle gençlere, “Sizlerden tek isteğimiz ve beklentimiz yaptığınız işi, sektörünüzü, ülkenizi sevmeniz ve Türkiye’ye hizmet etmeniz” diye seslendi.

LEVENT YAZICI: İHRACATÇI AİLESİNİN MESLEKİ EĞİTİME KATKISI İLHAM VERİYOR
     İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise konuşmasında ihracatçı ailesinin mesleki eğitime katkısının ve çalışmalarının Milli Eğitim Bakanlığı’na da ilham verdiğini söyledi. Mesleki eğitimde devlet özel sektör işbirliğinin önemine değinen Yazıcı, “Biz mesleki eğitim alan gençleri sektör için hazırlıyoruz.  Dolayısı ile bu konuda sektörlerin kararlara katılımını ve eğitim programlarının hazırlanma sürecinde rol almalarını önemsiyoruz” diye konuştu.    

İLKER KARATAŞ: ÖĞRENCİLERİ SEKTÖRÜN DUAYEN İSİMLERİ İLE BULUŞTURUYORUZ İHKİB
     Eğitim Çalışma Grubu Başkanı İlker Karataş ise, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü olarak eğitim konusunda imkânlar dahilinde üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. Karataş, “Öğrencilerin okul çağında sektörle tanışmalarına büyük önem veriyoruz. Sektöre yıllarını adayan duayen isimleri, deneyimlerini aktarmaları için öğrencilerle bir araya getiriyoruz” dedi. Konuşmaların ardından toplam 605 mezun adına pandemi nedeniyle sadece okullarında ilk üçe giren öğrencilere diplomaları ve para ödülleri verildi. İHKİB’in Protokol yaparak desteklediği okullar: İHKİB Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Giyim Üretim Bölümü, Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım Teknolojileri Alanı İDMİB’in desteklediği okul:  İDMİB Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 12.381’e yükseldi
» Tekstil ihracatı 2021’in ilk yarısında %126 arttı
» Ege Bölgesi’nden Güney Kore’ye yapılan ihracat ikiye katlandı
» 81 ilin kütüphaneleri Türk Telekom ile dijitalleşiyor
» Kuru meyvecilerden yılın ilk yarısında 685 milyon $ ihracat
» İzmir’in en uzun tüneli için ihale tarihi belli oldu
» Başkan Soyer: Suyumuz temiz ve güvenilir
» “Biz müziği parklarda, sokaklarda yaşatırız”
» APİKAM, Lozan Antlaşması’nı iki etkinlikle anacak
» Kasalı: İzmir, yüksek teknolojinin merkezi olmalı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.07.2021
  Ticaret 19.07.2021
  Ticaret 17.07.2021
  Ticaret 16.07.2021
  Ticaret 15.07.2021
  Ticaret 14.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni