• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İHKİB ve ILO’dan Suriyeli mültecilere iş fırsatı

08 Mayıs 2018 Salı 18:00
12
14
16
18

İHKİB ve ILO’dan Suriyeli mültecilere iş fırsatı

   ► İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe: ILO’yla beraber Suriyeli misafirlerimizi iş gücüne kazandırıp, gücümüze güç katacağız.

           HABER MERKEZİ     
     33 milyar dolarlık ihracat hedefinde sorumlu işletme kültürü ve etik ticaretin kritik rolünü çok iyi bildiklerini vurgulayan Mustafa Gültepe, “İHKİB ve ILO’nun birlikte gerçekleştireceği program, binlerce Suriyeli mültecinin yanı sıra Türk çalışanların da iş gücüne daha etkin katılımını sağlayacak” dedi. 
     Hazırgiyim ihracatının amiral gemisi İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için el ele verdi. İHKİB ve ILO, mültecilerin ve Türk çalışanların işgücüne katılımı için hazırlanan programda iş birliği yapacak.
     İş birliği protokolünün imza töreninde konuşan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’nin dünyanın yedinci, AB’nin üçüncü büyük tedarikçisi olduğunu hatırlattı. Yıllık 17 milyar dolarlık hazırgiyim ihracatının yüzde 75’ini İHKİB’in gerçekleştirdiğini vurgulayan Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

4 MİLYON SURİYELİNİN SORUNLARINA DUYARSIZ KALMADIK
     “Tüm alanlarda olduğu gibi kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde de sektöre yol gösteriyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde 4 milyon Suriyeli misafirimiz var. İHKİB bu insanların sorunlarına hiçbir zaman duyarsız kalmadı. Emek yoğun sektörümüze Suriyeli misafirlerimizi entegre etmeye çalıştık. Çalışma hayatında yer alabilmeleri için çeşitli programlar uyguladık.
     Şimdi de ILO’nun ülkemizde kayıtlı Suriyeli istihdamını artırmayı öngören program için bir aradayız.
     İHKİB ve ILO’nun birlikte gerçekleştireceği program Suriyeli mültecilerin yoğun olduğu illerde yürütülecek. İş birliği programımızda önceliğimiz Suriyeli istihdam eden ve etmeyi planlayan firmalarımız olacak. Bu firmaların üretim, sosyal uygunluk ve insan kaynakları yönetimi gibi operasyonlarını sahada koordine edeceğiz. Suriyeli misafirlerimizin yanı sıra Türk çalışanları da sektörümüzde işgücüne kazandırıp gücümüze güç katacağız.”
     Göreve başlar başlamaz kamuoyuna açıkladıkları Dört Dörtlük Plan’da 33 milyar dolar ihracat hedefi koyduklarını hatırlatan Gültepe, hedefe ulaşmada sorumlu işletme kültürü ve etik ticaretin kritik rolünü çok iyi bildiklerini sözlerine ekledi.

NUMAN ÖZCAN: İHKİB İLE UZUN YILLARDAN BU YANA İŞ BİRLİĞİ YAPIYORUZ
     ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan ise, İHKİB ile uzun yıllara dayanan bir iş birliklerinin olduğunu vurguladı.  Çalışma hayatının uluslararası normlara uygun hale getirilmesi için 1952’den bu yana Türkiye’de faaliyette bulunduklarını belirten Özcan, şöyle devam etti:
     “ILO, çalışma hayatındaki hakları düzenlemek, insana yaraşır iş fırsatlarını özendirmek, sosyal diyalogu geliştirmek için çaba gösteriyor.
     İnsanlara özgürlük, güvenlik ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde saygın işler bulmak için mücadele ediyoruz. 2015’ten bu yana Suriyeli mültecilerin Türk iş piyasasına entegrasyonu üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda yürüttüğümüz projelerle bir yandan olumsuz etkileri en aza indirmenin yollarını arıyor, diğer yandan mültecilerin sağlıklı bir şekilde iş gücü piyasasına girmelerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. İHKİB’in desteğini 2 ilde alarak başlattığımız bu program Suriyeli mültecilerin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 10 şehirde yürütülecek.”

SADETTİN AKYIL: PROTOKOLÜN ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUM
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl ise İHKİB ve ILO arasındaki iş birliğini çok önemsediklerini vurguladı. Akyıl, protokolün daha sonra yapılacak iş birliklerine örnek olacağına inandığını söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» Sanayicilere 16 maddelik destek ve önlem paketi
» Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu: “Asla pes etmeyeceğiz”
» “Dijital dönüşüm tüm sektörlerde gerçekleşmeli”
» “Devalüasyon oldu, halka duyurulmadı”
» “Ekonomide birçok reform yapılmalı”
» “Gerekli önlemleri almıyor, ihmal ediyoruz”
» Palandöken, “On binlerce çalışan 1 günlük tatili bekliyor”
» Arçelik Derin Dondurucularda yaz fırsatı
» Paşabahçe mağazaları kaktüs severleri bekliyor
» Dinçer; bu ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.08.2018
  Ticaret 17.08.2018
  Ticaret 16.08.2018
  Ticaret 15.08.2018
  Ticaret 14.08.2018
  Ticaret 13.08.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni