• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracat seferberliği başlıyor

12 Kasım 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

İhracat seferberliği başlıyor

   ► Şu ana kadar 40 ilde bu konuda potansiyeli olan 7 bin 277 firma tespit ettiklerini belirten Pekcan, 5 ili pilot olarak seçtiklerini söyledi

           KÜBRA TOPAL      
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 81 İlde İhracata İlk Adım Tanıtım Toplantısı programına katıldı. İhracat tabanının genişletilmesi için yeni adımlar atıldığını vurgulayan Pekcan, Türkiye’de ihracat seferberliğini başlattıklarını söyledi.
     Pekcan, “İhracat tabanımızı genişletmek için yeni bir atılım gerçekleştiriyoruz. Doğrudan sahaya ve yerele inerek, firma bazında işleyecek bir program olan 81 İlde İhracata İlk Adım Programı’mızı başlatıyoruz” dedi.  Anadolu’nun tamamına yaygınlaşan niteliği ile bu programın belki de ekonomi tarihinde uygulanmış en anlamlı ihracat seferberliği olduğunu dile getiren Pekcan, “İhracatı, tabana yaymak Bakanlığımızın her zaman önceliklerinden oldu. Bu önceliğimiz çerçevesinde projemizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İhracata ilk adım atmaya hazırlanan firmalarımız kadar bizlerde bu projeden dolayı heyecanlı ve gururluyuz” diye konuştu.

“Ekim ayı itibariyle ihracatçı sayısında yüzde 5.8 artış yaşandı”
     İhracatı tabana yayma hedefleri doğrultusunda 2018 yılından itibaren ihracatçı sayısında ciddi bir artış olduğunu vurgulayan Pekcan, “2018 yılında ilk defa ihracatçı rakamımız ithalatçı rakamını aştı. Ekim ayı itibariyle yüzde 5.8 oranında artış ile ihracatçı sayımız geçen seneye göre 43 bini aşmış bulunuyor. Ülkemizin geniş nüfusunun ve büyük üretim kapasitesini de göz önünde bulundurarak ihracatı mümkün olduğunca ülkenin tümüne yaymayı ve ihracat potansiyeli olan bütün firmalarımızı da ihracatçı yapabilmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

     Projenin firmalara özel olarak hazırlanacağını söyleyen Pekcan, “Firmaya özel danışmanlık hizmeti vereceğiz. Her bir firmanın ihtiyacını tek tek ortaya koyarak sürekli bir etkileşim içerisinde ihracatçı olmalarını sağlayacağız. Her ilimizdeki paydaşlarımızla güçlü bir işbirliği içerisinde firmalarımıza özel çalışma planları oluşturduk. Firmalarımızla tek tek görüşerek ihtiyaçlarını tespit ediyor, ihracat yapmalarının önündeki engelleri aşmalarına yardım edecek ve onlara mentörlük yapacak en doğru kişileri belirliyoruz. Belirlenen rehberler 6 ay aralıksız şekilde firmalarımızda etkileşim halinde olarak, firmalarımız ile beraber ihracatın kapılarını birlikte açacaklar” diye konuştu.

“5 ilimizi pilot olarak seçtik”
     Önümüzdeki dönemde 81 ilde tamamlanacak çalışmalarla şu an 40 ilde 7 bin 277 firma tespit ettiklerini belirten Pekcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kadar kapsamlı bir programı mümkün kılmak için aşamalı bir yapı öngördük ve pilot uygulama ile başlıyoruz. 5 ilimizi pilot olarak seçtik. Adana, Kahramanmaraş, Konya, Manisa ve Samsun’dan başlıyoruz. Ama hedefimiz 81 ile bu programı gerçekleştirmek.”


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 32.381 ile yeni bir rekor kırdı
» Enflasyonda yıllık artış %14,03
» TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu: Doğru bilgi ve şeffaflık istiyoruz
» EİB’ten Kasım ayında 1 milyar 213 milyon dolarlık ihracat
» Aşıda öncellik sağlık çalışanları ve yaşlıların
» “Engel olmazsak engel kalmaz”
» Elvan: Kasım enflasyonu beklentilerin üzerinde
» Sosyal medya şirketlerine 30’ar milyon TL’lik ceza
» Becker’den afetlerde hayat kurtaran teknoloji
» POZİTERA’nın gıda sektöründeki markalarla işbirliği artıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni