• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatçılara teminat mektubu kolaylığı

18 Temmuz 2019 Perşembe 21:00
12
14
16
18

İhracatçılara teminat mektubu kolaylığı

           ANKARA TİCARET     
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçıların gümrük iş ve işlemlerini daha hızlı yapabilmeleri için teknolojik imkanları geliştirmeye devam ettiklerini belirterek, “Daha önceden sadece kağıt ortamında düzenlenebilen gümrük idarelerince kabul edilen teminat mektupları geliştirilen sistem sayesinde artık elektronik ortamda da kabul edilecek. Böylelikle teminatlara ilişkin işlemler daha hızlı bir şekilde yürütülülecek ve teminat mektuplarının usulsüz bir şekilde kullanımının önüne geçilecek” dedi.

     Pekcan, gümrük idareleri tarafından, gümrük işlemlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında, gerek ithalat, gerekse de özellik arz eden ihracat işlemleri açısından, ödenmesi gereken vergi ve diğer amme alacaklarının garanti altına alınması için teminat mektubu alındığını hatırlattı.
     Söz konusu teminat mektuplarının daha önceden sadece kağıt ortamında alındığına işaret eden Pekcan, bu mektuplara ilişkin işlemlerin Saymanlık ve ilgili bankalar ile teyitleşme suretiyle gerçekleştirildiğini bunun da yoğun bürokratik süreçlere sebep olduğunu anlattı.

     Pekcan, bu sorunun çözümü için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kredi Kayıt Bürosu ile işbirliği yaptıklarını belirterek, “İhracatçılarımızın gümrük iş ve işlemlerini daha hızlı yapabilmeleri için teknolojik imkanlarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Daha önceden sadece kağıt ortamında düzenlenebilen gümrük idarelerince kabul edilen teminat mektupları geliştirilen sistem sayesinde artık elektronik ortamda da kabul edilecek.” diye konuştu.

     Çalışmalar çerçevesinde, 9 Temmuz itibarıyla muhtelif gümrük idarelerine hitaben düzenlenen e-teminat mektuplarının, ilgili gümrük idarelerinde işleme alınmaya başlandığını belirten Pekcan, “Ayrıca gümrük mevzuatı uyarınca gümrük idarelerince kabul edilen teminat mektuplarının elektronik ortamda gerçekleştirilecek iş ve işlemlerine ilişkin “Elektronik Teminat Mektubu Uygulama Kılavuzu” hazırlanarak ilgililerin yararlanması için Bakanlığımız Gümrükler Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasına eklendi.” ifadesini kullandı.

1 Eylül itibarıyla tüm teminatlar elektronik olacak
     Bakan Pekcan, gümrük işlemlerinde kullanılan teminat mektupları bankalar tarafından düzenlendiğinden, finans sektörü açısından da iş yapma kolaylığı ve hızlılığı sağlandığını vurgulayarak, “1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla da gümrük idarelerimize muhatap düzenlenen teminat mektuplarının tamamen elektronik teminat mektubu olarak düzenlenmesi ve bu şekilde işlemlerin yürütülmesi öngörülmektedir.” ifadesini kullandı.

     Bu ve bunun gibi geliştirdikleri projeler sayesinde bürokrasinin azalacağına dikkati çeken Pekcan, “İhracatın lokomotif gücü niteliğindeki dahilde işleme rejimi (DİR) başta olmak üzere, teminatlı gümrük işlemlerinin yoğun olduğu tüm gümrük rejimlerinde ve uygulamalarında süreçler hızlandırılarak başta ihracatçımız olmak üzere tüm sektör enerjisini ve parasını katma değerli ihracata yönlendirebilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

     Pekcan, Gümrüklerin Dijitalleştirilmesi, Tek Pencere, Konteyner ve Liman Takip Sistemi ve Liman Tek Pencere Sistemi gibi birçok örnek projeyi hayata geçirdiklerini anımsatarak, Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak ve kaçakçılıkla mücadele etmek amacıyla da gümrük kapılarında teknik altyapıyı güçlendirdiklerini dile getirdi.


+ Benzer Haberler
» Kaspersky: Enerji sektörü siber tehdit baskısı altında
» 13 cihazda 125 güvenlik açığı
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni