• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatı ‘uçuracak’ anlaşma

07 Eylül 2021 Salı 18:00
12
14
16
18

İhracatı ‘uçuracak’ anlaşma


   ► TİM ile THY arasındaki anlaşma 35 ülkede 46 destinasyonu kapsıyor

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan Hava Kargo İşbirliği Protokolünün Basın Lansmanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla gerçekleştirildi. Lansmanda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin havadan kurduğu ticari köprüler sayesinde, Anadolu’nun dört bir yanında üretilen ürünlerin, THY tarafından 46 destinasyona yüzde 10 ile 35 oranında indirimli taşınacağını dile getirdi.

“Turkish Cargo 300’den fazla destinasyona hizmet sağladı”
     Türkiye’nin 19 yılda havacılık tarihinde yeni bir sayfa açarak büyük başarılara imza attığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Buna bağlı olarak yolcu ve özellikle hava kargo taşımacılığı büyük bir hızla büyüyor.2021-2024 döneminde hava kargo pazarının, yılda yüzde 10’lara yaklaşan bir büyümeyle önemli bir noktaya geleceği öngörüldü. Turkish Cargo’nun uluslararası arenada saygın bir konuma yükseldi. Turkish Cargo bugün dünya genelinde 96’sı direkt kargo uçuş noktası olan 300’den fazla destinasyona hava kargo hizmeti sağladı” dedi.

Türkiye, ihracatla yükselecek
     TİM‘in ihracatçının lojistik maliyetlerini azaltmak için THY ile daha önce yapmış olduğu indirimli kargo taşımacılığına yönelik iş birliği anlaşmasının kapsamının genişletildiğini ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle,  “Buna göre; hava kargo indirim kampanyasında 35 ülke ile destinasyon sayısı 46’ya yükseltildi, ek ton kapasitesi sağlandı, indirim oranı arttırıldı ve ürün gamları genişletildi. Yılın ilk 8 ayında geçtiğimiz yıla göre hava kargo ile yapılan ihracatımız yüzde 28 artışla 5,3 milyar dolardan 6,8 milyar dolara ulaştı. Bugün imzalanan protokolde, ihraç ürünlerinin kapsamı yumurta, yaş meyve, sebze ve balık ile genişletildi. Liste fiyatları üzerinden ihracatçıların faydalanabileceği indirim yüzde 10-35 arası olarak güncellendi. Bu yeni protokolle de hava yoluyla ihracatın payını çok daha yukarılara taşıyacağız. Türkiye, ihracatla yükselecek. İhracat da THY’nin kanatlarında yükselecek” diye konuştu.

İhracat bir takım işi
     THY’nin 16-22 Ağustos tarihleri arasında günlük bin 333 sefer sayısı ile Avrupa’da en çok uçan network taşıyıcısı olduğunu dile getiren Gülle, “TİM ve THY arasında imzalanan yeni protokolle; genel kargo, yumurta, yaş meyve ve sebze ile balık kapsamındaki Türk ihraç ürünlerinin yurt dışındaki 35 ülkedeki 46 destinasyonda hava kargo ile taşınmasında yüzde 10 ila yüzde 35 aralığında indirim uygulanacak. Kampanya ile 6 bin 50 tonluk ek bir kapasite ayrılırken, ürün gamları da genişletildi. Ürün muhteviyatlarıyla birlikte ürün gamları sadece ton özelinde değil ton altında da sağlandığı kampanya 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecek. Pandemi döneminde sektörün küresel devlerinin batması tartışılırken THY tüm olumsuz durumlara rağmen yeni seferler açarak yoluna devam etti. Sınırların kapandığı, karayollarından ulaşımın neredeyse imkansız hale geldiği anlarda Turkish Cargo, hava lojistiğindeki sağlam altyapısıyla, Türk ürünlerini sayısız destinasyona güvenli ve hızlı bir şekilde teslim ederek ihracat ailesinin yanında oldu. Öyle ki, pandeminin etkisinin en yoğun hissedildiği 2020 Mayıs ayında, hava yolu ile ihracatın payı yüzde 10’u aştı. İhracat bir takım işi. İhracatçının aldığı her sipariş, finansmanıyla, üretimiyle, pazarlamasıyla, lojistiğiyle organizasyon gerektiren ciddi bir süreç” sözlerine yer verdi.

Hava kargo ile yapılan ihracat 6,8 milyar dolara ulaştı
     Yılın ilk 8 ayında geçtiğimiz yıla göre hava kargo ile yapılan ihracatın yüzde 28 artışla 5,3 milyar dolardan 6,8 milyar dolara ulaştığını söyelyen Gülle, “İş birliğiyle Turkish Cargo 28 destinasyona, Türk ihraç ürünlerinin havayolu kargo ile taşınmasında, yüzde 10 ila yüzde 30 indirim uygulamaya başladı. Destinasyonları, lojistikte hangi noktaların yoğun biçimde kullanıldığını ve bu noktalara ihracat miktarını analiz ederek ihracatçımızın maksimum verim alacağı şekilde belirlemiştik. TİM-THY Hava Kargo Protokolümüzün olumlu sonuçlarını, rakamlar da net bir şekilde gösteriyor. Ortaya çıkan bu rakamlar, iş birliğimizi daha da genişletmemiz için bizleri daha da cesaretlendirdi. Bugün, ihracatçılarımız için yeni bir protokolle iş birliğimizi genişletiyoruz” ifadesinde bulundu.

“Turkish Cargo, dört bir yana ihracat köprüleri kurdu”
     Turkish Cargo’nun sahip olduğu geniş hizmet ağı ile ihracat açısından stratejik önemdeki pazarlara erişme konusunda can suyu olmaya devam ettiğini aktaran Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ise, “Dünyanın en yüksek büyüme oranlarından birine sahip ekonomimizin lokomotifi olan ihracatımıza yaptığımız katkıyı bugün burada pekiştirmek Türk Hava Yolları ailesi için bir gurur vesilesi. Pandemi döneminde kargo sektörü dünya çapında daralırken Turkish Cargo büyümeye devam ederek başarısını zorlu dönemde de kanıtladı. Bu zorlu dönemde de ihracatçımız için dünyanın dört bir yanına ihracat köprüleri kurdu. Yakında açılacak SmartIst kargo tesisimiz ile bu büyüme ivmemiz hızlanacak ve hava kargo taşımacılığında yeni bir çağ başlayacak.  Turkish Cargo ve TİM iş birliğinin hem ülkemiz hem de şirketlerimiz için tetikleyici güç olmaya devam edeceğine inanıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Bornova’da hareket zamanı
» Buca’da hareket dolu hafta renkli görüntülere sahne oldu
» Bornova Belediyesi binalarını öğrencilere açıyor
» Yerleşke, STK’ların merkezi oldu
» Konak’ta futbol camiasına yakışan anma
» Minikler Buca’da moral buldu
» “Gençlerimizin başarıları bizi gururlandırıyor”
» Bucalı annelere bebek besleme eğitimi
» Gaziler Bornova’da buluştu
» Muhtarlara ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni