• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatın Egeli yıldızları ödüllerini aldı

10 Nisan 2019 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

İhracatın Egeli yıldızları ödüllerini aldı

   ► EİB tarafından, Türkiye’nin ihracatına 2018 yılında 23 milyar 110 milyon dolar döviz kazandıran 7 bin 500 üyesini temsilen sektörlerinde en fazla ihracat yapan 56 firmasını ödüllendirildi.

           DUYGU GÖKSU     
     Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, Türkiye’nin ihracatına 2018 yılında 23 milyar 110 milyon dolar döviz kazandıran 7 bin 500 üyesini temsilen sektörlerinde en fazla ihracat yapan 56 firmasını ödüllendirildi. Egeli ihracatçılar, İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde ödüllerine kavuştu.
     İzmir Kaya Thermal Oteli’nde düzenlenen, “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”ne Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanları katıldı. Ödül töreninde açılış konuşması yapan  TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatın rekorlar kıra kıra bugünlere geldiğini vurgularken, Ege Bölgesi’nden 2019 yılının Mart ayında Rusya’ya ihracatta yüzde 100’lük artışla 14,5 milyon dolar, Güney Kore’ye ise yüzde 230’luk rekor artışla 10,5 milyon dolar ve Yemen’e ihracatta yüzde 230’luk sıçramayla 14 milyon dolar ihracat yapıldığını AB ülkelerine yapılan ihracattaki gerilemenin hedef pazarlardaki başarı ile kapatıldığını dile getirdi.
     EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi de, “Ege İhracatçı Birlikleri’nin 80. Kuruluş yıl dönümü olan 2019 yılına tarihimizin en yüksek ihracat rakamı ile girmenin mutluluğunu yaşadık” diye konuştu.

“Değişmeyen  tek gerçek üretim ve ihracat”
     “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Türkiye’nin temelinde, büyümesinde ihracat geçmişte de önemliydi, Türkiye’nin büyümesinde ihracatın bundan sonra daha fazla pay alması için tüm önlemlerin önü açılacak. Bir dönem finans, bir dönem inşaat sektörü. Ama artık değişmeyen tek gerçek var. Üretim ve ihracat. Bundan sonra gün ihracatçıların günü olacak” dedi.
     En büyük medeniyetlerin beşiği,  tarihin her döneminde önemli ve cazibe merkezi olan Ege, hoşgörülü, zeki, aydın ve sıcak insanıyla da  zenginlik kaynağıdır diye konuşan Gülle, “Türkiye’yi ihracatla tanıştıran da Ege’nin  zengin insan kaynağıdır. İncir’den üzüme, zeytinden her türlü sebze ve meyveye  tüm tarım ürünlerinde,  olağanüstü bir üretime sahip olan verimli topraklarda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ege Bölgesi ihracat bölgeleri içerisinde özel”
     Ege Bölgesi’nin,  EİB yönetiminde Türkiye’nin güçlü ihracat bölgeleri içinde  özel bir yere sahip olduğunun altını çizen Gülle, “Ödül törenimizi, EİB’in 12 birliği tek çatı altında toplayarak gerçekleştirmesinin de, Ege Bölgesi’nin, ne denli özel bir yer olduğunu teyit ettiği kanaatindeyim.  Diliyorum ki,  bu son derece birleştirici ve güç veren anlayış başka bölgelerimiz için de örnek teşkil eder” diye konuştu.
     İhracatın rekorlar kıra kıra bugünlere geldiğini vurgulayan Gülle, Ege Bölgesi’nden 2019 yılının Mart ayında Rusya’ya ihracatta yüzde 100’lük artışla 14,5 milyon dolar, Güney Kore’ye ise yüzde 230’luk rekor artışla 10,5 milyon dolar ve Yemen’e ihracatta yüzde 230’luk sıçramayla 14 milyon dolar ihracat yapıldığını AB ülkelerine yapılan ihracattaki gerilemenin hedef pazarlardaki başarı ile kapatıldığını anlattı.

“Marifet iltifata tabiidir”
     Gülle sözlerini şöyle tamamladı;“Bakanlığımızın yeni belirlemiş olduğu ülkeler arasında, Yakın komşumuz Rusya  çok önemli bir hedef pazarımız durumunda. Daha pazartesi günü, Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte, Rusya Devlet başkanı Sayın Putin’e  geniş kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdik.  İki ülke arasındaki ticari konular,  Ticaret hacminin arttırılması konusundaki çalışmalarımızı, Tarife dışı engeller ve ihracatçılarımızın yaşadığı sorunları, gündeme getirdik.  Umuyorum bu ziyaretimiz sağlam bir zemin oluşturarak, Rusya ile ikili ilişkilerimizde, çok daha parlak bir ticaret dönemine girmemizi sağlayacak.  Rusya ile,  20 milyar dolar seviyelerinde olan ticaret hacmimizde, Ciddi ticaret açığımız bulunuyor.  Bu açığı azaltacak somut adımların atılması dahi, İhracat hedeflerimize  çok büyük katkılar yapma potansiyeline sahip. Dolayısı ile beni en çok memnun eden sonuçlardan birisi Siz Egeli ihracatçılarımızın,  Rusya pazarında yakalamış olduğu bu başarıdır. Marifet iltifata tabiidir.”

“2018’in ilk ve ikinci yarısı gece ve gündüz gibiydi”
     EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi de, Ege Bölgesi’nin ihracat rakamları ile ilgili bilgiler verdi. Eskinazi, “2018 yılının ilk yarısı ve ikinci yarısı adeta gündüz ve gece gibi birbirinden farklılıklar gösterdi. 2018 yılının ilk yarısı ekonomik büyüme rakamlarının rekor kırdığı, ihracatımızın daha fazla arttığı bir dönem olurken, ikinci yarısı ekonomide büyüme rakamlarının kötü sinyaller verdiği, enflasyon ve faizlerin arttığı ihracattaki artışın ise nispeten yavaşladığı bir dönem oldu. Böylesine farklılıklar gösteren 2018 yılında Ege İhracatçı Birlikleri üyesi 7 bin 500 firmamız ihracat yapmaya ve Türkiye’ye döviz kazandırmaya devam etti. 2017 yılında Ege Bölgesi’nin 21 milyar dolar olan ihracatını yüzde 13’lük artışla 23 milyar 110 milyon dolara çıkardık. Ege İhracatçı Birlikleri’nin 80. Kuruluş yıl dönümü olan 2019 yılına tarihimizin en yüksek ihracat rakamı ile girmenin mutluluğunu yaşadık” diye konuştu.

“Yoğun bir yıl geçirdik”
     Tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşırken, Çin’den, Amerika’ya, Rusya’dan Almanya’ya, Katar’dan Japonya’ya dünyanın dört bir tarafında, gıda, doğaltaş, deri, konfeksiyon, organik sektörlerinde 9 fuarın milli katılım organizasyonlarını yaptıklarını hatırlatan Eskinazi, “300 firmamızın katılımını sağladık. TURQUALITY ve URGE Projelerimizle, Sektörel Ticaret Heyetleri, Alım Heyetlerimizle yoğun bir yıl geçirdik” diye konuştu.
     Eskinazi, sözlerini şöyle tamamladı; “Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2018 yılında Sosyal Sorumluluk Projelerimiz ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliklerimiz artarak devam etti. Destek olduğumuz sosyal sorumluluk projeleri 10’u geçti. Burada yoğunlaştığımız iki alan toplumda dezavantajlı konumda olan vatandaşlarımıza yardımcı olmak ve eğitim projeleri oldu. 2019 yılının ilk çeyreğine baktığımızda ise; ihracatımız 2018 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 3’lük bir düşüşe sahne oldu. 2018 yılının ilk çeyreğinde; 3 milyar 355 milyon dolar olan ihracatımız, 2019 yılında 3 milyar 238 milyon dolara geriledi. Yılın kalan diliminde ihracatımızın toparlanarak tekrar artıya geçmesini diliyoruz”
     Konuşmaların ardından Ege İhracatçı Birlikleri üyesi ihracatçı firmalardan farklı kategorilerde 56 firmaya ödülleri verildi.

   ► Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, Türkiye’nin ihracatına 2018 yılında sektörde birinci olanlar
Graniser İç Ve Dış Ticaret A.Ş, Kocaer Haddecilik San.ve Tic. A.Ş., Sepici Grubu Deri Paz.A.Ş.,  Whırlpool Beyaz Esya San Ve Tic. AŞ., Sun Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Yonca Gıda San.işl.iç Ve Dış Tic.a.ş., Uğur Soğutma Makinaları Sanayi Ve Tic.A.Ş., Petkim Petrokimya Holding A.Ş., Özgür Tarım Ürünleri İnşaat San. Ve Tic. A. Ş., Kaltun Madencilik Sanayi Nakliye ve Akaryakıt Ticaret Anonim Şirketi, Tpı-Kompozit Kanat San. ve Tic. A.Ş., Tetra Pak Paketleme Sanayı Ve Tıcaret LTD.ŞTİ., CMS Jant Ve Makina Sanayi A.Ş., KLC Gıda Ürünleri İth.İhr. ve Tic.A.Ş., Menderes Teks.san.ve Tic.A.Ş., British American Tobacco Tütün Mamülleri San.ve Tic.A.Ş., Uçak Kardeşler Gıda Seracılık Ulus. Nak. Plas. San. ve Tic  Ltd. Şti., Nejat Atalan Dış Ticaret A.Ş.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, Türkiye’nin ihracatına 2018 yılında sektörde ikinci olanlar
Belenco Dış Ticaret A.Ş., İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş., Eskatek Deri Bilişim Teknolojileri Ve İletişim Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Schneıder Elektrık San.ve Tıc. A.Ş., Üniteks Tekstil Gıda  Motorlu Araçlar  Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Kucukbay Yag Ve Deterjan Sanayı A.Ş., Klimasan Klima San. Ve Tic. A.Ş., Akdenız Kımyasal Ürünler Pazarlama İç ve Dış Ticaret A.Ş., Tuğrul Tarım Ve Petrol Ür.tic. ve San. A.Ş., İnter Abrasiv San.ve Tic.A.Ş. , Gimas Girgin Dış Tic.Ltd.Şti., Mayr-Melnhof Graphia İzmir Karton San.ve Tıc.A.Ş., Nemak İzmir Döküm Sanayi Anonim Şirketi, Gümüşdoğa Su Ürün.üretim İhr Ve İth.A.Ş, Balta Floorcoverıng Yer Döşm. San.ve Dış Tic.A.Ş., Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi,  Euro İhracat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, Savola Gıda Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, Türkiye’nin ihracatına 2018 yılında sektörde üçüncü olanlar
RPT Yapı Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, Başak Metal Tic.ve San.A.Ş., Agamoda Deri Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Elsan Elektrık Gereclerı San. Ve Tıc. A.Ş., Roteks Tekstil İhr.san.tic.A.Ş., Abalıoğlu Yağ Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş., Polibak Plastik Film San. Ve Tic. A.Ş., Işık Tarım Ürn.San.ve Tic.A.Ş., Dimin Madencilik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, Kutlusan İç Ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Tze Global Dış Ticaret Anonim Şirketi, Jantsa Jant Sanayı Ve Tıc.A.Ş., Agromey Dış Ticaret Anonim Şirketi, İşbir Sentetik Dokuma San.A.Ş , JTI Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş., Treko Tarım Gıda Iç Ve Dış Tıc.Ltd.Şti., Marbil Yag San.ve Tıc. A.Ş.


+ Benzer Haberler
» “Basmane ve Alsancak’ta ulaşım yer altına alınacak”
» Yabancılar durmadan alıyor
» İzmir’in ilk masal evi eğitim ve istihdam sağlayacak
» Gürer: Ülke hayvancılığının içinde bulunduğu durum, meraların durumu ile ilgilidir
» Fazıl Say’a bu yıl festivalin ‘Onur Ödülü’ verildi
» Seferihisar’da Halk Market açıldı
» Uzay meraklısı ailelerden uzay turlarına büyük ilgi
» Sign Of The City Awards yeniliklerle başladı
» Aydınlatma sektörü atağa kalktı
» Sonbaharı Urla’da Jazz Festivali ile karşılıyoruz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.08.2019
  Ticaret 22.08.2019
  Ticaret 21.08.2019
  Ticaret 20.08.2019
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni