• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatta ezber bozma zamanı

22 Ekim 2021 Cuma 18:00
12
14
16
18

İhracatta ezber bozma zamanı


   ► ABD’nin, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke olduğunu belirten TABA-AmCham Genel Başkanı Süleyman Sanlı, “Hedefimiz bunu ilk etapta birinci ülke haline getirmek olmalı” ifadesinde bulundu

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA- AmCham) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen, ‘Pandemi sonrası küresel değişim: Amerika, Türkiye ve Ötesi’ konusuna ilişkin toplantısı gerçekleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 2’nci ülke olduğunu belirten TABA-AmCham Genel Başkanı Süleyman Sanlı, “Hedefimiz bunu ilk etapta 1’inci ülke haline getirmek olmalı. Amerika pazarından gerekli bereketi ülkemize almak gayesi içerisindeyiz. Özellikle ihracatımızın yüzde 50’sini Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere yaptığımız göz önüne alındığında Uzak Doğu’ya kadar ihracat ezberlerimizi biraz değiştirmemiz gerekiyor” dedi.

AMERİKA’YA İHRACAT 24 MİLYAR DOLARA ÇIKARILMALI
     ABD’deki pazar payını arttırmaya yönelik hamleleri birinci misyon olarak belirlediklerini ifade eden Şanlı, “Bunun için genel kurulumuzu tamamlayıp hızlıca çalışmalara başladık. 2020 yılı itibari ile TABA- AmCham İstanbul Merkez’de 350 üyemizin 46 bin 935 kişilik bir istihdam sağladığını görüyoruz. Türkiye ticaretine doğrudan katkımız 2020 rakamları ile toplamda 7 milyar 540 milyon dolar seviyesinde. Firmalarımızın toplam ihracatı ise 2020 yılında 3 milyar 279 milyon 654 bin dolar seviyesindedir. Amerika ile İhracatı arttırmamız öncü hedefimiz. Amerikan ekonomisine yılda 10-11 milyar dolar ihracat yapılması azımsanmayacak bir rakam. Ancak Türkiye’nin dünya gayri safi hasılasındaki payı  yüzde 1’e yakın olduğu göz önüne getirilirse, Amerika’ya 24 milyar dolar seviyesinde ihracat yapıyor olmamız lazım.  Ayrıca ticaret savaşları ile başlayan Amerika ile Çin arasındaki şüpheciliği Türk üreticilerine fırsat oluşturmalıdır” diye konuştu.

“TÜRKİYE OLMASI GEREKTİĞİ YERDE DEĞİL”
     Amerika’nın dünyanın en büyük ekonomik gücü olmaya devam ettiğini söyleyen Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi  Dr. Bahadır Kaleağası, “Ancak kendi iç sorunları var. Bu sorunlar dış politikalarına yansıyor. Çin, pandemi döneminde yükselişte, kendi iç piyasasını da büyütmeyi hedefliyor. AB birçok aktörden oluşan yapısını koruyor. Ancak onun da kendi içinde oturtamadığı bazı konular var. Türkiye olarak, dünyada nerede olduğumuza bakmalıyız. Türkiye, şu an olması gerektiği yerde değil. Küresel değer zincirindeki yerini değiştirmeli. Türkiye hala uydusunun kapsadığı alanda; Avrasya’da. Batının en doğusu, doğunun en batısında. Türkiye’nin bu ikili coğrafyası önemini koruyor. Türkiye, pandemi sonrası ABD, AB ve Çin ilişkilerinde nerede olacağını iyi belirlemeli. Türkiye’nin Avrupalı yani ağır bastığında yabancı yatırım artar. Türkiye Avrupalı yanını güçlendirmeli. Böyle olunca Avrupa ile ilişkilerimiz de güçleniyor. Washington’da Türkiye’yi böyle görmek istiyor” ifadesine yer verdi.

“E-TİCARETİN YÜZDE 80’DEN FAZLASINI TELEFONLA YAPIYORUZ”
     Kentler, kara yolları, hava yolları ve deniz yollarında  kaçınılmaz bir küreselleşme yaşandığını belirten Kaleağası, “Küreselleşmeden kaçış zor ve bunu yönetmek kolay bir iş değil. İnternet etkileşiminde ve bağlantılarında da sadece mesajların geçtiği, beğenilerin ve simgelerin geçtiği bir harita değil içinden ticaret, bilgi ve hizmetin geçtiği bir mecra. Sosyal medyada da aynı gerçekle karşı karşıyayız.  E-ticaretin nasıl geliştiğini görüyoruz. Artık e-ticaretin yüzde 80’den fazlasını bilgisayarlar değil cep telefonlarından yapıldığı bir dünyaya geçildi. Bu duruma pandemi sayesinde biraz hızlı geçtik.  Dünyayı döndüren ise bu çark ve bu çarkın içinde de Netflix, Twitter ve Whatsapp gibi sosyal medya varken, hep ABD şirketlerinden bahsetmeye devam ediyoruz” sözlerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Güveli Barajı tamamlandı
» Elektrik üretiminde en büyük pay rüzgar enerjisinin
» Çiftçinin kuraklık kaybı 20 bin TL
» İzmir’in bisikletli ulaşım projeleri ödül kazandı
» Pamukkale Belediyesi A0 tarayıcı satın alacak
» Türk Telekom ile engelsiz yaşam
» Pamukkale Belediyesi çiçek satın alacak
» 112 bin satıcı 63 milyon ürünü Türkiye ile buluşturdu
» Efes Selçuk Belediyesi ile AKUT arasında protokol
» Yaşamak için engel yok!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni