• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatta ‘patlama’ için ‘nokta hedefli’ teşvik önerisi

06 Ağustos 2018 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

İhracatta ‘patlama’ için ‘nokta hedefli’ teşvik önerisi

   ► TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe: Nokta hedefli teşviklerle KOBİ’lerin ihracattaki payı 10 puan artırılabilir.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Bilişim Derneği (TBD), KOBİ’lerin ihracattaki payının 10 puan artırılması için “nokta hedefli” bilişim teşviği verilmesini istiyor.  TİCARET Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan TBD Başkanı Rahmi Aktepe, “Bizde her türlü teşvik var ama bilişime ilişkin teşvikler istenilen seviyede değil. Oysa bu alana, sektörün talepleri doğrultusunda verilecek teşvikler, KOBİ’lerin ihracattaki payını 10 puan birden artırabilir ve Türkiye’ye ihracatta istediği sıçramayı yaptırabilir” dedi.

İyi bir başlangıç ama yeterli değil
     KOSGEB’in mevcut durumda birçok teşvik ve destek uyguladığına dikkat çeken Aktepe, “Bunlar arasında örneğin girişimcilik destek programları var. Bu programla 150 bin TL’ye kadar destek sağlanıyor. AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri kapsamında ise, teknolojiye dayalı veya öncelikli teknolojiler alanında yeni fikir ve buluşları içeren projeler 1.5 milyon TL’ye kadar destekleniyor” diye konuştu.
     KOBİGEL destek programının yanı sıra, ortak tedarik, tasarım, pazarlama, laboratuar, imalat ve hizmet sunumuna yönelik projelerin 1.5 milyon TL’ye kadar desteklendiğini ifade eden Aktepe, “Teknopazar destek programı ve KOSGEB laboratuvar destekleri gibi uygulamalardan da KOBİ’ler yararlanabiliyor. Bu destekler çok iyi bir başlangıç ancak artık yeterli değil. Çünkü önümüzde 2023 hedefleri var” dedi.

Elimizi taşın altına koyduk
     TBD olarak KOBİ’lerin dijital dönüşümlerini tamamlayıp küresel pazarda daha rekabetçi olmaları için ne yapılması gerektiğine kafa yorduğunu belirten Aktepe, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Tüm sektörlerle yoğun bir çalışma içinde ne yapılması gerektiği sorusuna yanıt aradık. Geldiğimiz noktada üstünde uzlaşılan temel teşvik talepleri var. Bunlardan biri, bilişim ve siber güvenlik ekosisteminde yer alan KOBİ’lerin yerli özgün donanım ve yazılım geliştirmeleri, rekabetçilik endekslerinin yükseltilebilmesi amacıyla KOSGEB Laboratuar Hizmetlerinin ISO15408 Ortak Kriterler’lerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi. KOBİ’lere dijital dönüşümlerini gerçekleştirebilmelerine yönelik mentor desteğinin sağlanması, istihdamı arttıracak teşvik ve desteklerin yaygınlaştırılması, teşvik sisteminin daha yalın, esnek, yatırımcı dostu, dinamik ve sektörün gelişimine etki edecek şekilde yeniden düzenlenmesi’ de diğer talepler. Biz bu konudaki talepleri detaylandıracak bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmayı da tüm taraflarla paylaşacağız.”

Niye bir Hindistan olmayalım
     Şu ana kadar verilen destek ve teşviklerin can suyu olduğunu belirten Aktepe “Ancak artık vakit, atılım vakti. Küresel bir pazarda her geçen gün zorlaşan rekabet ortamında KOBİ’lerin birkaç yılını değil, 20-25 yıllarını kurtaracak, vizyonlarını değiştirecek teşviklere ihtiyacımız var” dedi.
     Küresel pazarda gelişmiş ülkelerde KOBİ’lerin ihracata katkıları incelendiğinde ABD KOBİ’lerinin ihracattaki payının yüzde 22, Almanya’nın yüzde 35, Danimarka’nın yüzde 33, Hindistan’ın yüzde 42, Japonya’nın yüzde 38 olduğunu söyleyen Aktepe, şunları söyledi:
     “Türkiye’de KOBİ’lerin payı yüzde 15 civarında. Bu da açıkça ülkemizde KOBİ’lerin dış ticaretteki etkinliğinin sınırlı olduğunu gösteriyor. Bunun sonucunda ise KOBİ’ler genel olarak teknoloji geliştiremiyor, yeni teknolojileri izleyemiyor ve yenilikçi Ar-Ge çalışmalarında başarılı bir performans gösteremiyor. Bir diğer önemli gösterge ise ülkemizde çalışanların yüzde 61.5’i KOBİ’lerde istihdam edilmesine karşın, KOBİ’ler katma değerin ancak yüzde 26,9’unu sağlayabiliyor.

     Oysa yeni nesil teşvik ve desteklerle, KOBİ’lerin ihracattaki payını yüzde 25’lerin üzerine taşıyabiliriz. Böyle bir süreçte KOBİ’lerin oluşturacağı katma değer de minimum yüzde 35’ler seviyesine çıkar. KOBİ’lerin ihracata olan katkısında, çok kısa bir sürede Hindistan seviyesine ulaşabiliriz, hatta Hindistan’ı geçebiliriz. Bunun için bütün altyapı mevcut, bize sadece bu altyapıyı 2023 hedefleriyle buluşturacak bir üst yapı gerekiyor. Bu üst yapıyı da da ‘nokta hedefli’ teşvik ve desteklerle sağlayabiliriz.”

 


+ Benzer Haberler
» TÜSİAD’ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu
» Hazırgiyim ve tekstil sektörleri 15,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor
» Türk Eximbank’a 380,5 milyon dolarlık fon
» Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden açıkta satılan gıdalarla ilgili önemli uyarı
» Tunç Soyer: Bir arada yaşam kültürü olmadan adalet ve kalkınma mümkün değildir
» “İnsanlar tanzim noktalarında rencide edilmeyecek”
» EGİAD ve LİYAKAT Derneği’nden işbirliği
» Arkas rotayı buluta çevirdi
» Büyük ödül İzmirli mimar Kaftancı’ya
» “Gulfood İnovasyon Ödülü” Pınar Choco Labneh’e


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni