• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10’luk düşüş

25 Aralık 2020 Cuma 00:00
12
14
16
18

İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10’luk düşüş

   ► İkinci el otomotiv pazarında Aralık ayı satışlarının yaklaşık yüzde 50 oranında gerilediğini belirten sektör temsilcileri taşıt kredi vadelerinin tekrar uzatılması gerektiğini söyledi.

           SELDA AK      
     Otomotiv üretiminin salgın sebebiyle aksamasının ardından yaşanan stok sıkıntıları ve eklenen ÖTV zammı, kullanıcıların satın alma güçlerini ciddi oranda düşürdü. İkinci el pazarındaki fiyat artışının ardından, sıfır araç üretiminin başlamasıyla yılın son ayında fiyatlar gerileme gösterdi. Salgın nedeniyle hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının ikinci el otomotiv pazarında müşteri potansiyelini düşürdüğünü ve Aralık ayı satışlarının yaklaşık yüzde 50 oranında gerilediğini kaydeden sektör temsilcileri taşıt kredi vadelerinin tekrar uzatılması gerektiğini söyledi.
 
     2020 yılı ikinci el araç pazarını değerlendiren Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, bu yılın ilk 10 ayında 5 milyon 671 bin 444’i otomobil, 1 milyon 434 bin 484’ü hafif ticari olmak üzere toplamda 7 milyon 105 bin 928 aracın el değiştirdiğini kaydetti. Erkoç, “Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen ikinci el pazarında geçen seneye göre yüzde 18,9 oranında bir ar2tış yaşandı. İkinci el araç pazarının bu yılı 8.7 milyon adet ile kapatmasını bekliyoruz. Her zaman olduğu gibi ağırlık yine 7 milyona yaklaşan rakamı ile ikinci el otomobil satışlarında olacaktır’’ dedi.

“Fiyatlar gevşemeye başladı”
     Pandemi sebebiyle sıfır araç temininde yaşanan problemlerin yıl boyunca ikinci el araç fiyatlarının artmasına sebep olduğunu, ancak Kasım ayı itibariyle fiyatlarda bir düşüş yaşandığını söyleyen Erkoç, “Yılın son dönemine girdiğimiz bugünlerde fiyatlar gevşemeye başladı. Önümüzdeki dönemde de pandeminin etkisiyle üretim ve tedarikte yaşanabilecek belirsizlikler nedeniyle fiyatlarda da değişkenlik görülebilir. Şu an ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir zamandayız” dedi.

“Yüzde 3 ile 10 arasında düşüş var”
     Erkoç, yıl sonu itibariyle sıfır araçta arz talep dengesinin sağlanmasının ve bayiler tarafından yapılan yeni yıl kampanyalarının ikinci el fiyatlarının geri gelmesini sağladığını belirterek “Salgın dolayısıyla ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ikinci el araç sektöründe yıl boyunca artış yaşandı. Bu artış fiyatlarda spekülatif artışları da beraberinde getirmişti. Ancak şu an fiyatlarda yüzde 3 ile yüzde 10 oranında bir düşüş yaşanıyor” diye konuştu.

“Talepteki yükseliş fiyat artışını da getirebilir”
     Aşılanma çalışmaları ve vakaların düşmesi ile ötelenen ve bekleyen ikinci el talebinin de artacağını belirten Erkoç, “Talepte olabilecek yükseliş, geçtiğimiz yaz boyunca yaşadığımız gibi bir fiyat artışını da beraberinde getirebilir. Ayrıca 2021 yılında pandemi sürecinin devamıyla ilintili olarak otomotiv firmalarında olası bir üretim kısıtlaması olduğu takdirde de fiyatlar artış gösterebilir. Bu durumda şu an araç almak isteyenler için çok uygun bir dönem” ifadelerine yer verdi.

“Taşıt kredi vadeleri tekrar uzatılmalı”
     Salgının yanı sıra İzmir’de yaşanan depremden sonra otomotiv satışlarının yüzde 40 oranında azaldığını belirten OTOBORSA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Hiçüşenmez, pazarda hareketliliğin oldukça düştüğünü söyledi. Araba fiyatlarının yüksek olduğunu anlatan Hiçüşenmez, “Taşıt kredilerinde vadelerinin düşmesi araba alacak kişileri etkiledi. İnsanların ödeme gücü kalmadığı için araç alamıyor ya da aracını değiştiremiyor. Normalde taşıt kredi vadeleri uzun olsa rahatlıkla geri ödeme yapılabilir. Bu karar araç alışverişini olumsuz yönde etkiledi. Taşıt kredi vadeleri tekrar uzatılmalı” diye konuştu.

“Araba satmak için arıyorlar”
     İkinci el araç fiyatlarında gerileme olduğunu aktaran Hiçüşenmez, “Pazarda hareketlilik olsun diye araç fiyatları düştü. 2 ay öncesinde yoğun şekilde araba alıp satıyorduk ve satacak araç bulamıyorduk. Fakat şuan bizi arayan müşterilerimizin yarısı sadece arabasını satmak için arıyor. Dolayısıyla birçok kişi arabasını elden çıkarmaya çalışıyor. İkinci el otomotiv piyasası geçtiğimiz yıla göre bu dönemde fiyatlarını ikiye katladı” ifadelerine yer verdi.

“Sokağa çıkma yasağı işlerimizi olumsuz etkiledi”
     OTOKENT Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Kuşdemir, pandemi etkisinin yanı sıra İzmir’de meydana gelen depremin ardından ikinci el otomotiv satışlarının daha da durgunlaştığını söyledi. Yaklaşık 1 aydır hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının olduğunu belirten Kuşdemir, “Depremin ardından işlerimiz temelli bozuldu. Hafta içi memur, amir gibi mesai olan kişiler hafta sonu izinli olduğu için aileleriyle birlikte Otokente gelip gezerlerdi. İhtiyacı olan kişiler de araç satın alırdı. Fakat şimdi Cuma saat 9’da başlayan sokağa çıkma yasağı, Pazartesi sabahı saat 5’e kadar sürüyor. Dolayısıyla hafta sonu herkes evinde ve bizim de mekanlarımız kapalı. Müşterilerimiz en çok hafta sonu geliyor. Bu durum işlerimizi çok olumsuz etkiledi” dedi.

“Haksız rekabet devam ediyor”
     Salgın nedeniyle hafta içi de durgunluğun sürdüğünü ifade eden Kuşdemir, “Sokakta gördüğümüz 3-5 kişi de mekan sahibi. Aralık ayı satışların en yoğun olduğu dönemdir. Fakat Otokent’te Aralık ayı satışlarımız neredeyse yüzde 50 oranında düştü. Tabiki önceliğimiz sağlık ama eğer yasaklar devam ederse işlerimiz olumsuz yönde etkilenmeye devam edecek. Pandemi döneminde araba fiyatları oldukça yükselmişti. Bizde bu durumdan pek memnun değiliz. Yetkili olmadığı halde araba alım satımı yapanlar var. Normalde araç alım satım belgesi 1 Eylül döneminde yürürlüğe girecekti fakat yılbaşına kadar uzatıldı. Biz Otokent olarak bütün prosedürlerimizi yerine getirdik. Dışarıda alım satım yapanlar nedeniyle haksız rekabet devam ediyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Konteyner kıtlığı ihracatçı için ciddi bir sorun”
» Bakkalların veresiye defteri kabardı
» Eğitimciler önce ‘sağlık’ diyor
» Turizmciler 2021’den umutlu
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor
» “Turistleri ‘işaret dili’ ile ağırlayacağız”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni