• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda

30 Nisan 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda

   ► Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların yanı sıra bekleyen talebin, bayram sonrası ikinci el araç fiyatlarına yansıyacağı öngörülüyor

           SELDA AK      
     Sıfır araç üretiminde devam eden çip krizi ve yaşanan stok sıkıntısı nedeniyle vatandaşlar ikinci el otomotiv pazarına yönelmeye başladı. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların yanı sıra bekleyen talebin, bayram sonrası ikinci el araç fiyatlarına yansıyacağı öngörülüyor. İkinci el araç satın almanın tam zamanı olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, ikinci el taşıt kredilerinde vadelerin tekrar uzatılmasının pazarı canlandıracağını söylüyor.

“İkinci el araç pazarında hareketlenme başladı”
     Uzun zamandır ikinci el otomotiv piyasasında durgunluk yaşadıklarını vurgulayan İzmir Oto Galericileri Sanayi Sitesi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (OTOKENT) Genel Müdürü Yılmaz Karakaya, “İkinci el araç satışlarında kıpırdanma, hareketlenme başladı. Sıfır araçlarda çip krizi devam ediyor. Çoğu firmalar üretimi durdurdu. Bayram da yaklaştığı için vatandaşlar, ikinci el araçlara yönelmeye başladı. Zaten sıfır araç satışlarında stoklar eridi. Hatta sıfır araç üretimi yapan firmalar, üretimi yavaşlattı ve çip krizinden dolayı durma noktasına geldi. Dolayısıyla kampanyalarda bitince sıfır araç fiyatları da yükseldi. 230 bin TL’lik araç bugün 280-300 bin TL’ye kadar çıktı. Vatandaşlar da tekrar tekrar ikinci el araçlara yönelmeye başladı” dedi.

Bayram sonrası fiyat artışı bekleniyor
     İkinci el araç almanın tam zamanı olduğunu kaydeden Karakaya, “İkinci el araç fiyatlarına henüz zam gelmedi. Zaten uzun zaman önce zammı görmüştük. Fakat dövizin seyrine göre bayram sonrası fiyat artışı yaşanabilir. İkinci el araç satışında 2-3 ay boyunca süren durgunluk yaşıyoruz. İnsanlar piyasasını döndürmek için araçlarını elden çıkarmaya çalışıyor. Dolayısıyla şuan herhangi bir fiyat artışı yok” diye konuştu.

“Faizlerin yükselmesi durgunluk yarattı”
     Faizlerin yükselmesiyle birlikte ikinci el araç satışlarının düştüğünü kaydeden Karakaya, “Vatandaşlar 100 bin TL’lik araç için 70 bin TL  kredi çekip üzerine 30 bin TL ekleyerek aracını alıyordu. Fakat şimdi 70 bin TL kredi çeken, neredeyse 120-130 bin TL geri ödüyor. Tabi bu şekilde faizin yükselmesi durgunluk yarattı. Bu nedenle bir durgunluk yaşıyoruz. Piyasa yavaş yavaş alışacak. Faizlerin de eylül ayına kadar çekme eğilimi konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

“50-60 bin TL’lik araçlar tercih ediliyor”
     Araç satışlarındaki son durumu değerlendiren OTOBORSA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Hiçüşenmez, “İkinci el piyasasında satışlarda bir durgunluk var. İzmir depreminden sonra piyasa baya durgunlaştı. Sektör olarak Nisan ayında da hiçbir hareketlilik yaşamadık. Ticaretimizin yüzde 50’si rakamsal olarak 50-60 bin TL’ye değerindeki arabalardan oluşuyor. Şuan talep bu durumda. Kredi için başvurularda geç dönüş oluyor. Vatandaşlar da yüksek miktarda kredi çekip riske girmek istemediği için düşük fiyatlı ikinci el araçları talep ediyor. Pandemi sürecinde birçok insan faaliyet gösteremedi, gelir elde edemedi. Bankalar da faaliyet istiyor, gelir istiyor. Teminat gösteremedikleri için kredi alamayanlar var. Bu durum nedeniyle birçok satış iptali yaşadık” şeklinde konuştu.  

“Yeni gelecek araçların fiyatı artacak”
     Sıfır araç üretiminin yavaşlamasıyla genelde ikinci el otomotiv satışlarının hareketlendiğini kaydeden Hiçüşenmez, “Fakat buna rağmen ikinci el piyasası hareketsiz. Yılbaşı öncesi sıfır araçlarda indirim yapıldı. Hatta sıfır araç kalmadı ve ikinci el araçlara talep oldu, fiyatlar arttı. Yeni gelecek araçların fiyatları da değişecek, artacak. Zam beklentisinden dolayı ikinci ele talep vardı ama henüz bu talep yok” ifadelerine yer verdi.

“İkinci el taşıt kredi vadeleri 48-60 aya uzatılmalı”
     İkinci el araçlarda uzun zamandır fiyat artışı yaşanmadığını belirten Hiçüşenmez, “Yılbaşı öncesi araç fiyatlarında bildiğiniz gibi suni bir artış oldu. Ama piyasada satış olmadığı için fiyatlar geriledi. İhtiyacı olanlar fiyat düşürmeye gidiyor. Esnaf kendi gününü, ticaretini döndürmeye çalışıyor. Bu süreçte kendini döndüremediği için yüksek fiyat artışı olmayacaktır” dedi. İkinci el araçlarda taksitlendirmenin 36 ay olduğunu hatırlatan Hiçüşenmez, “Eskiden bankalar 48 ay, 60 ay taksitlendirme yaparak müşterilere yardımcı oluyordu. Vatandaşın 60 ay ödeme yapması gözünde büyümüyor. Ama taksitlendirmeyi 36 aya çektiğiniz, miktar artıyor ve ödeme güçlüğü yaşanıyor. Dolayısıyla ticaretin hareketlenmesi için ikinci el taşıt kredilerinin 48-60 ay vade süresinin uzatılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Öğretmenler aşı için turist bekliyor
» Avrupa’da donmuş gıda ihracatında payımız küçüldü
» Kısıtlamada bazı döviz bürolarından haksız rekabet
» Demir fiyatlarındaki artış yüzde 100’ü aştı
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2021
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni