• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İklim Kanunu bu yıl Meclis’e gelecek”

01 Ocak 2021 Cuma 17:00
12
14
16
18

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum EMD yönetimi ile bir araya geldi
“İklim Kanunu bu yıl Meclis’e gelecek”

   ► Bakan Kurum İklim Kanunu, Kanal İstanbul çalışmalarını anlattı. Kurum, 2021’in ilk yarısında temel atılır diye düşünüyorum.

           SEDA GÖK      
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. EMD Başkanı Türker, alan uzmanlığı gazeteciliğinin önemine dikkat çekerek, “Alan uzmanlığı konusunda ilk kurulan derneklerden biriyiz. 33 yıldır faaliyet gösteriyoruz, 650 üyemiz var. Sanayinin yoğun olduğu her yerde temsilciliklerimiz bulunuyor.” dedi. EMD’nin yürüttüğü çalışmaları çok kıymetli bulduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Ülkemiz ve dünya ekonomisi hakkında yaptığınız analizleri, hazırladığınız raporları yakından takip ediyor ve faydalanıyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz dijital ekonomik çağda güvenilir, doğru, etkin çalışmalar ve haberler yapmak son derece önemli. Küresel ticarette yaşanan rekabetçi ortamda sizler, ülkemizin ticari ve ekonomik hayatı için önemli bir vazife üstleniyorsunuz. Ekonomi muhabirlerinin çalışmalarından hepimiz istifade ediyoruz, faydalanıyoruz” dedi.

İKLİM KANUNU MECLİS’E GELİYOR
     İklim Kanunu’nun bu yıl Meclis’e geleceğini belirten Bakan Kurum, “Bugün artık yeşil bir ekonomiye gidiyoruz.  Sınırlı kaynakları daha etkin ve verimli kullanmayı amaç edinen bir yaklaşıma geçiliyor. Yeşil ekonomiyle artık AB, ihracatını yapacağı ürünlere bu şartları getirecek. Biz de ülkemizdeki altyapıyı buna hazırlamak durumundayız. Meclisimiz tarafından çıkarılacak bir iklim kanunuyla iklim değişikliğiyle mücadelede çok daha kararlı adımların atılacağı bir yıl olacağına inanıyorum. Bu düzenlemeler de iklim değişikliğine uyum ve risklerle mücadele konusunda çok önemli bir kilometre taşı olacak” diye konuştu.

102 BİN 500 BİNAYI DENETLEDİK
     Bakan Kurum, geçen yıl kentsel dönüşümde yatırım bedeli 39 milyar lira olan 110 bin konutun dönüşümünü başlattıklarını belirterek, “30 milyar lira bedelli 85 bin konutun inşaat çalışmaları da fiilen devam ediyor. Elazığ, Malatya, İzmir başta olmak üzere şehirlerimizi depreme hazırlıklı hale getirmek zorundayız. Bu siyaset üstü bakışla yapılması gereken bir iş. Acilen dönüştürülmesi gereken yapı stokunu elden geçirmek için çalışıyoruz. Her şehirde taleplerin önüne geçmiş durumdayız” dedi. Bakan Kurum, yapı denetim kapsamında sadece son 2 yılda 102 bin 500 binayı denetlediklerini, bin 800 hektar alanı koruma altına aldıklarını söyledi. Bakan Kurum, 297 bin 891 hektar büyüklüğünde 350 doğal SİT alanı, bunlardan 175’ini kesin korunacak hassas alan ilan ettiklerini ifade etti.

SIFIR ATIK PROJESİYLE 11 MİLYARLIK TASARRUF
     Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi ile 11 milyon ton değerlendirilebilir atığın toplanarak geri dönüşüme kazandırıldığını, böylece 11 milyar lira tasarruf sağlandığını kaydetti. Kurum, “Plastik poşet kullanımını yüzde 80 oranında azalttık. 1 milyar 500 milyon TL tasarruf sağladık. Çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla 30 bin çevre denetimi yaptık. Çevreyi kirleten 4 bin 47 tesise 202 milyon lira idari para cezası uyguladık” diye konuştu

DÖNÜŞÜMÜN MERKEZİ İSTANBUL’DUR
     Kentsel dönüşümün merkezinin İstanbul olduğunu anımsatan Bakan Kurum, şöyle konuştu:
     “Türkiye genelinde, sahada yatırım değeri 81 milyar TL olan 272 bin 261 sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutumuzun inşası devam ediyor. 2021 yılında da, toplam bedeli 25 milyar lira olan 80 bin konutluk kentsel dönüşüm ve sosyal konut projemize başlayacağız. İstanbul’da yaklaşık 1.2 milyon bina ve 5.9 milyon konut bulunuyor. Bu konutlardan 1.5 milyonu riskli yapı. Bunlardan da 300 bininin acilen dönüşmesi gerekiyor. İstanbul’da 10 milyon m2 büyüklüğünde 64 riskli alanda çalışıyoruz. Şu anda 370 bin bağımsız birimden oluşan 72 bin binayı da riskli yapı statüsünde yeniliyoruz.”

İSTANBUL KANALI PROJESİ
     Bakan Kurum, İstanbul Boğazı’nı koruyacak; millet bahçeleriyle, ekolojik koridorlarıyla Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesi olacak Kanal İstanbul Projesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Kurum, şöyle devam etti: “Ulaştırma Bakanlığımızla beraber, Cumhuriyet tarihimizin en büyük dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Yüzde 52’sini yeşil alanlara ve sosyal donatılara ayırdığımız Kanal İstanbul Projemizin ÇED sürecini; üniversitelerimizin, vatandaşlarımızın görüşlerini alarak tamamladık. Üç etapta çevre düzeni planlarımızı onayladık. Planlarımızı tamamladık inşallah ocak ayı itibariyle planlarımızı askıya çıkaracağız. 2021yılı Kanal İstanbul’un başladığı ve hızlı bir şekilde yapılacağı bir yıl olacaktır. İlk yarısında temelleri atılır diye düşünüyorum. Son noktaya gelindi. Ülkemize, İstanbul’umuza yakışacak bir proje olması açısından gerek çevrenin korunması gerek doğal kaynakların zarar görmemesi gerek İstanbul Boğazındaki tehlikenin ortadan kaldırılması adına çalışmalarımızı detaylı yapıyoruz.”

KONUT SATIŞINDA REKOR KIRILDI
     Geçen yıl Temmuz ayının Cumhuriyet tarihinin en fazla konut satışının gerçekleştiği ay olduğunu anımsatan Bakan Kurum, “Türkiye genelinde; Haziran ayında 190 bin, Temmuz’da 230 bin, Ağustos’ta 170 bin konut satıldı. 2020 yılı Eylül ayı sonunda konut kredisi hacmi 277 milyar lira olarak gerçekleşti. Değeri 24 milyar lira olan 48. 985 konut yabancılar tarafından satın alındı” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Toplam vak’a 2 milyon 400 bini geçti
» Özel okullara KDV desteği sürecek
» Zeytinyağı ihracatı sezona başarılı giriş yaptı
» “Pandemi sonrasına hazırlanın, fırsatlara odaklanın”
» Uydu üzerindeki operasyonlar sorunsuz devam ediyor
» Pandemi sağlıklı gıdaya yönelişi arttırdı
» “Turizm Bakanlığı’nın turizm hedefi rakamları tartışılır”
» Dünyanın artık uzun vadeli riskleri fark etmesi gerekiyor
» Selçuk: 2020’de 869 bin işe yerleştirmeye aracılık ettik
» Rekabet Kurulu’ndan 17 firmaya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni