• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İktidar kaynakları betona gömdü”

08 Haziran 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

“İktidar kaynakları betona gömdü”

   ► Selin Sayek Böke ekonomide bir çöküşün yaşandığını, Türkiye ekonomisinde değişmesi gerekenin çok açık ne olduğunu ifade etti.

           SELDA AK     
     Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen ‘Ekonomi Kurmayları ile Toplantı Serisi’ toplantısı 24 Haziran seçimi öncesi CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile birlikte ESİAD üyeleri katılımıyla gerçekleştirildi.
     ESİAD dernek merkezinde yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, iş dünyası olarak seçim sonrası temennilerinin Türkiye ekonomisine yönelik güven ve istikrarın tekrar tesis edileceğin adımların atılması olduğunu dile getirdi.

“551 milyar dolar inşaata harcandı”
     ESİAD dernek merkezinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ekonomide bir çöküşün yaşandığını, Türkiye ekonomisinde değişmesi gerekenin çok açık ne olduğunu ifade ederek, bugüne kadar uygulanan inşaat ekonomisine dayalı, kur, faiz ve enflasyon eksenindeki ekonomik politikalarının tamamen değişmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’nin en büyük sorunun dış borç olduğunu ancak ekonomi yönetiminin bu sorun hiç yokmuş gibi yanıltıcı açıklamalar yaptığının belirten Böke, “Türkiye borçludur.

     Bugün Türkiye’nin dışarıya borcu 453 milyar dolar. Yani milli gelirin yarısından fazlası. Şimşek ve iktidara hatırlatalım. Bugün Türkiye sizler sayesinde borçlu. Türkiye son 16 yılını rantçı sermayeye kamu kaynağı aktararak ve bunları betona gömerek geçirmiştir. Betona gömülme süreci içerisinde kaybettiğimiz şey çocuklarımız, gençlerimiz, sanayicilerimiz, toprağımız, tarımımız oldu. Sadece son 7 yıl içinde Türkiye’nin inşaata harcadığı para 551 milyar dolar. Oysa ki bu parayla nice fabrika kurulur nice ürün üretilirdi. Bambaşka bir düzen kurulabilirdi. Değişmesi gerekenin ne olduğu çok açık. Rahatsızlık havaalanlarından, köprülerden değil rahatsızlığın verimli kullanılamayan kaynaklara olduğu açıktır”

“OHAL iktidara geldiğimizde kaldırılacak”
     Türkiye’nin 24 Haziran’da vereceği kararın sadece cumhurbaşkanı seçmek ve sadece parlamentoda kimin görev yapacağına karar vermek olmadığını ve nasıl bir Türkiye geleceğinde yaşanılacağına dair tercihini ortaya koyacağını söyleyen Böke, “Londra’da birkaç yatırımcıya söz veren değil, 81 milyona eşit hizmet veren bir anlayış gereklidir. Yeni bir siyasete ihtiyaç olduğu açık. Çaresi var mı? Var. Tek yapmamız gereken yeni iradeyi iktidara taşımak. OHAL’i iktidara geldiğimizin ilk haftasında kaldırmanın sözünü veriyoruz. Nasıl kolay geldiyse kaldırmak da kolay olacak. Demokrasi mi yoksa bugün içine sıkıştığımız keyfi tek adam rejimi mi? Türkiye’nin yeterli kaynağı var. Tek ihtiyacı olan şey bu kaynakları kendi iktidarı için değil Türkiye iktidarı için kullanacak iktidarı getirmek.” diye konuştu.

     Yeniden bu ülkeyi bağımsız, güçlü kılacak, kendi ayaklarının üzerinde duran bir aydınlığa taşıyacak yeni bir siyasete ihtiyacı olduğu açık olduğunu dile getiren Böke, “Tek yapmamız gereken o yeni siyasi iradeyi iktidara taşımak. Hem meclis içerisinde hem de Cumhurbaşkanlığında.” dedi.
     İzmir Milletvekili Murat Bakan ise iş dünyası ve yatırımcılar için yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün çok önemli olduğuna işaret ederek, öncelikle yargı bağımsızlığının ve güvenin oluşturulması gerektiğini söyledi.
     Türkiye’nin dış politikada komşu ülkeleriyle barış içerisinde devam etmesi gerektiğini söyleyen Balkan, “ Dış politikada tutum değiştirilerek yüzü batıya dönük politika benimsenmesi gerekir. İhracatı ve sanayiciyi en çok tehlikeye sokan şey dış politikadaki davranışlardır.” dedi.

“Teknoloji odaklı, akıllı sürdürülebilir büyüme sağlanmalı”
     Birçok küresel meselenin, Ortadoğu’daki gerginliklerin, iç piyasalardaki ekonomik göstergelerin, endişe yarattığını dile getiren ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, “Ülkemiz gibi tüketime dayalı büyüyen, ithalata bağlı ihracat gerçekleştiren, tasarruf oranı düşük ekonomilerin kapsayıcı büyümeyi ve istikrarı sağlamasının yolu öncelikli olarak, cari açığı azaltarak kilit sektörlere doğrudan yerli ve yabancı yatırımları çekebilmekten geçmekte. Bunun için ilgili bütün bürokratik engellerin azaltılması ve yatırım ikliminin temini, en önemli gerekliliktir. Yüksek ve kalıcı hale geldiği görüntüsü veren enflasyon, hem iş dünyanın önünü görme kabiliyetini azaltmakta hem de para ve maliye politikalarının etkinliğine gölge düşürmekte. Beklentimiz, siyasetin ekonomi üzerindeki ağırlığını azaltarak, uluslar arası ilişkilerde sağlıklı bir ortam yaratarak, Türkiye’nin üretim ve teknoloji odaklı, daha akıllı sürdürülebilir bir büyüme sağlaması için gerekli zeminin yaratılmasıdır.” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni