• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İleriki Yaşlarda Varis Hastalığına Dikkate Edin!

01 Mayıs 2021 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

           HABER MERKEZİ      
     50 yaş üzeri 2 kişiden 1’inde görülen varisli damarlar, cildin yüzeyinin hemen altındaki damarlar hasar gördüğünde, şiştiğinde ve çok fazla kanla dolduğunda ortaya çıkar.
     Vakaların yaklaşık %50’sinde, durum ailelerde devam eder ve muhtemelen damarların duvarlarındaki veya damarların içindeki kanın yedeklenmesini engelleyen kapaklardaki kalıtsal bir zayıflıkla ilişkilidir. Varis sebepleri nelerdir sorusu yazının devamında cevaplanmaktadır.

Varisin Belirtileri
     Bacaklarda donuk bir ağrı bazı insanlarda varisli damarlar herhangi bir belirtiye neden olmaz. Yavaş kan akışı, etkilenen damarın içinde bir pıhtı oluşmasına neden olabilir. Varisli damarlar çeşitli semptomlarla ortaya çıkabilir ve genel olarak çok spesifik değildir. Bununla birlikte, hepsinin ortak 3 özelliği vardır.
     Gün boyunca ve yılın sıcak ay dönemlerinde daha da kötüleşirler. Pozisyona ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak değişir. Saatlerce ayakta dururken veya sabit bir pozisyonda otururken daha da kötüleşir. Geleneksel analjezikler veya anti-enflamatuar ilaçlar ile iyileşmezler.

Varis Nedenleri ve Teşhisi
     Varisli damarlar uygunsuz venöz fonksiyondan kaynaklanır ve damarlarda kan birikmesine neden olur. Genel olarak, varisli damarlara kapak malformasyonları, gebelik ve kan pıhtısı nedeniyle damar şişmesi olan tromboflebit neden olabilir. Hareketsiz ayaklarınız üzerinde uzun süre durmak da varisli damarlara yol açabilir. Doğumdan itibaren var olan veya bilinen bir nedeni olmayan kapak defektlerine bağlı varislere primer varisli damarlar denirken, başka bir durum nedeniyle gelişenlere sekonder varisli damarlar denir. Valflerin neden zayıfladığı veya hasar gördüğü her zaman bilinmemektedir, ancak daha yüksek yanlış dolaşım olasılığına neden olabilecek bazı risk faktörleri vardır. Uzmandoktor variköz damarları basit bir fizik muayene ile varis teşhisi yapabilir. Çoğu durumda, özel testlere gerek yoktur.

Varis Tedavisi
     Varis vakalarının çoğunda, bacakların görünümünü ve hissini iyileştirmek için invaziv olmayan tedavi yapılabilir. Tipik tedaviler, uyku hortumu giyerken ve destek hortumu takarken bacaklarınızı yüksekte tutmayı içerir. Varisli damarlardan ciddi bacak rahatsızlığı yaşıyorsanız, skleropati, radyofrekans tedavisi ve lazer tedavisi gibi cerrahi olmayan işlemler yapılabilir. Şiddetli vakalarda, varisli damarları tamamen çıkarmak için damar sıyırma ameliyatı kullanılabilir. Çoğu durumda, tıbbi bakım veya kendi kendine tedavi uygulamadığınız sürece varisli damarlar zamanla kötüleşir.

Varisli damarlar için çoğu tedavi, durumu iyileştirmek için tasarlanmış yaşam tarzı değişikliklerine odaklanır, örneğin:
     - Egzersiz, dolaşımın iyileştirilmesine ve kilonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur ve varisli damarlardan kaynaklanan rahatsızlığı gidermek ve bunları önlemek için düzenli olarak önerilen bir araçtır.
     - Bacaklarınızda kan birikmesini önlemek için bacaklarınız yüksekte uyumak
     - Dolaşıma yardımcı olan varis çorabı


Varise Ne İyi Gelir?

Varisli damarlar kendi kendine tedavi ile düzelebilir. Varisli damarlar yaşarsanız, aşağıdakiler gibi bazı uygulamalar yararlı olabilir:

  • Aşırı duruştan kaçınma
  • Dengeli, düşük tuzlu bir beslenme programı
  • Bacaklarınız yüksekte yumak
  • Sıkı giysiler vücudun dolaşımına zarar verebilir ve zaten hasara maruz kalan vanalar durumunda, bu giysiler damarların zayıf duvarlarının ve etkisiz vanaların gelişme şansını artırabilir.
  • Kilo alımı genellikle zayıf dolaşım ile bağlantılıdır ve varisli damarların önlenmesi için en yaygın önerilerden biri kilo alımını önlemektir.

Hamilelikte Varis:
     Gebelik, varisli damarların bir başka yaygın nedenidir. Ayrıca, kesintisiz ayakta durmayı gerektiren meslekler (garsonlar ve garsonlar, hemşireler, küçük çocuklu anneler) bacak damarlarını ve valflerini saatlerce yerçekimine karşı çalışmaya zorlayarak basınçla ilgili damar ve kapak hasarı riskini artırabilir. Jartiyer ayrıca, sıkı elastikleri bacaklarda kan akışını yavaşlatırsa, varisli damar riskini artırabilir.

     Varis hastalığı bir damar bozukluğu olması sebebi ile belirtileri gözlemleyen kişinin hastanenin kalp ve damar cerrahisi bölümüne gitmesi gerekmektedir. Hastalar tedavi öncesi varise iyi gelen uygulamaları ve yaşam tarzı değişikliklerini hayatına entegre etmesi önemlidir. Belirtiler görüldüğünde acil bir durum söz konusu olmasa da tedavinin seyri için çok vakit kaybetmemek gerekir.

Advertorial


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranı %11,54’e indi
» İş dünyasından ‘ticari kredilere erteleme’ talebi
» TCMB yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi
» Sahte kozmetik ürünler tehlike saçıyor
» Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde internet kullanıyor
» 130 bin işletmeye 5 milyar TL bütçeli destek
» Otomotiv endüstrisinden Nisan’da % 313’lük ihracat artışı
» Türk gıda ürünleri ABD’ye dijitalden pazarlanacak
» Doğasıyla 4 Mevsim Büyüleyen Sinop’ta Harika Tatil Önerileri
» Konya Meram Devlet Hastanesi gıda ürünleri satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
  Ticaret 04.05.2021
  Ticaret 03.05.2021
  Ticaret 30.04.2021
  Ticaret 29.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni