• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İlter: “Cumhuriyetimiz kutsal bir mirastır”

31 Ekim 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

İlter: “Cumhuriyetimiz kutsal bir mirastır”

           SELDA AK     
     Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), Cumhuriyetin 95. yılı nedeniyle resepsiyon düzenledi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde düzenlediği görkemli bir gece ile kutladı. Yazar ve işadamı Hanri Benazus’un koleksiyonundan derlenen Atatürk Resimleri Sergisi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası’nın şef Ümit İşgörür ve solist Cansu Kırca konseri, iş dünyasından yoğun ilgi gördü.

     EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter gecede yaptığı açılış konuşmasında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği aydınlık geleceğin, ancak Cumhuriyet ilkelerinin ışığında inşa edilebileceği söyledi. İlter, “EGİAD üyesi genç iş insanları olarak bugün bize düşen, bu büyük mücadele sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyetini ilelebet korumaktır. Bu görev Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin birinci cümlesinde anlamını bulmaktadır. Bağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruma ve savunma görevi onun bize bıraktığı kutsal bir miras ve emirdir” şeklinde konuştu.

     Kurtuluş Savaşı’nın müthiş bir milli mücadele olduğunu ve kadın erkek omuz omuza dayanışmasıyla başarıldığını anımsatan Başkan İlter, konuşmasında İktisat Kongresi’nin önemine değindi. EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, savaş alanında kazanılan mücadelenin ekonomi alanında sürdürüldüğünü ve bunun ilk meşalesinin İzmir İktisat Kongresi olduğunun altını çizerek, “Atatürk İktisat Kongresinden önce aynı yerde önce kadınları toplayarak onlara eşi Latife Hanım’ı tanıştırmış ve uzun bir konuşma yapmıştır.

     Bu konuşmanın ve birkaç gün sonra toplanacak İktisat Kongresi’nin önemli bir amacı vardır. Kadını ve erkeği ile omuz omuza kazanılan kurtuluş savaşından sonra zaman geçirmeden ekonomik kalkınma savaşını başlatmak ve cehalete ve yoksulluğa karşı başlatılan bu savaşın da ancak kadınların desteği ile kazanılabileceğini halka anlatmaktır” diye konuştu.

     Başkan İlter, Atatürk’ün savaşlar ve mücadelelerle geçmiş 57 yıllık kısacık ömrü boyunca askerlik kadar önem verdiği konulardan birinin ekonomi diğerinin ise eğitim olduğunu söyledi. İlter, “Atatürk’ün  ‘İktisadiyat demek her şey demektir’ ve ‘Siyasi ve askeri zaferler iktisadi zaferlerle taçlandırılmadıkça bir değer taşımaz’ sözleriyle vurguladığı gerçek, tam bağımsızlığın ancak güçlü bir ekonomiye sahip olmakla sağlanabileceğidir. Bugün bu sözlerin önemini daha iyi anlıyoruz” dedi.

“EGİAD, 28 yıldır ilham veriyor”
     İlter, sivil toplumların önemine değinerek, STK’ların toplumsal gelişmenin ve demokratikleşmenin önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi. Sivil toplum örgütlerinin gücünü üyelerinden ve onların entelektüel birikimlerinin oluşturduğu sinerjiden aldığını kaydeden İlter, “EGİAD bu sinerjiyi 28 yıldır en güçlü şekilde yaşatan ve çevresine yayan, çevresine örnek, ilham veren bir bir sivil toplum kuruluşudur” diye konuştu.

“EGİAD’ın, büyük başarılara imza atacağına inanıyorum”
     Geçtiğimiz günlerde EGİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine tekrar aday olmayacağını açıklayan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, konuşmasını birlikte görev yaptığı arkadaşlarına teşekkür ederek tamamladı. İlter, “EGİAD üyeleri olan kadın ve erkek genç iş insanları, değerli arkadaşlarım, kısa süre sonra sona erecek olan yönetim dönemimde benim gurur ve onur kaynağım oldular. Bu kısacık sürede güzel çalışmalara hep birlikte imza attık. Bilinirliğimizi, görünürlüğümüzü, etki gücümüzü, kalitemizi arttırmaya çalıştık. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Gücünü üyelerinden alan bir sivil toplum kuruluşu olan EGİAD’ın, her zaman vurguladığımız bayrak yarışı anlayışıyla daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Türk Eczacıları Birliği hakkında soruşturma açıldı
» “Servis ücretler belirlenmeden anlaşma yapmamalı”
» ASELSAN’dan tarihi sipariş rekoru
» Trafik kazalarında son on yılda 52 bin 95 kişi yaşamını yitirdi
» Ege Perla Bilim Şenliği yoğun ilgiyle devam ediyor
» Haziranda dış borç stoku 122,9 milyar dolar
» Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’ndan Ticaret’e ödül
» İhracatı ikiye katlayacak URGE Projesi start alıyor
» İzmir’de konut satışları azaldı
» ‘Endüstriyel pazar yeri’ neeksik.com açıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.08.2019
  Ticaret 21.08.2019
  Ticaret 20.08.2019
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni