• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İMMİB’in sürdürülebilirlik projesi ‘Coralis’e AB’den destek

07 Temmuz 2020 Salı 12:00
12
14
16
18

İMMİB’in sürdürülebilirlik projesi ‘Coralis’e AB’den destek

           ANKARA TİCARET     
     İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Tahsin Öztiryaki, birliğin endüstriyel atıkların değerlendirilerek kaynakların etkin kullanımı ile ekonomide sürdürülebilirliği amaçlayan projesi ‘Coralis’in, Avrupa Birliği’nden destek aldığını söyledi.
     İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), endüstriyel atıkların değerlendirilerek kaynakların etkin kullanımı ile ekonomide sürdürülebilirliği amaçlayan projesi ‘Coralis’ ile Avrupa Birliği’nden destek aldı. İMMİB Koordinatör Başkanı Tahsin Öztiryaki, dünyanın en büyük sivil araştırma fonu olan ‘Ufuk 2020’ programı kapsamında yapılan başvurulardan 11 Türk kuruluşun yer aldığı 8 projenin Avrupa Birliği tarafından 4,4 milyon euro tutarında destek aldığını ve ‘Coralis’ projesinin de bu başarılı kuruluşların arasında yer aldığını söyledi.

     Öztiryaki, konu hakkında şunları söyledi: “Önümüzdeki dört yıl süresince Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu tarafından sağlanacak destekle endüstriyel simbiyoz çözümlerinin yayılması ve bu alandaki engellerin aşılması üzerine çalışmalar yürütülecek. Bu çalışmalar İspanya’da bulunan bir araştırma şirketinin koordinasyonunda projede yer alan 7 farklı ülkeden 29 kuruluş iş birliğinde hayata geçirilecek. İMMİB olarak Türkiye’nin ihracatını artıran projelerle beraber dünyanın kaynaklarını koruyarak, global ekonomiye katkı sağlayan büyük projelere imza atıyoruz. AB’nin bu projemize destek vermesi bizi mutlu etti.”

İHRACAT YAPMAK İSTEYEN GİRİŞİMCİLERE ÜCRETSİZ EĞİTİM
     İMMİB 2007 yılından beri birlik üyesi firma çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği sınıf eğitimlerini Covid-19 salgını nedeniyle insan faktörünün önemine odaklanarak online olarak düzenlemeye başladı ve eğitimlerini Nisan ayında tüm Türkiye’ye ücretsiz olarak açtı. İMMİB Akademi bu süreçte hızlıca aksiyon alarak kurumsal eğitim platformunu online eğitimlere hazır hale getirdi. Dış ticaret, finans, satış, pazarlama, hukuk, kişisel gelişim gibi farklı alanlarda düzenlenen 22 online eğitime, yaklaşık 900 firmadan 5 bin kişi katılım gösterdi ve toplamda 69 saat eğitim verildi. 2019 yılında tüm yıl boyunca gerçekleştirilen sınıf eğitimlerinde katılım yaklaşık 3 bin iken, bu sayı pandemi sürecinde gerçekleştirilen online eğitimler ile yüzde 855 oranında artış göstererek iki buçuk ayda 5 bine ulaştı. Yoğun ilgi gören ücretsiz eğitimlere katılım için birlik üyesi olma şartı yok. 

İHRACAT İÇİN DİJİTAL DÖNÜŞÜM ŞART
     Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının Türkiye’nin dijital dönüşümünü hızlandırdığına vurgu yapan Tahsin Öztiryaki, Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren birliği İMMİB’in, ihracatta dijital dönüşümün öncülüğünü yaptığını ifade etti. Öztiryaki, “Bu salgın bize gösterdi ki, ihracatta dijital dönüşüm artık şart oldu. Yeni dünya düzenine göre şekil alan ihracatı artırmaya yönelik faaliyetlerimiz ve girişimlerimizle ihracatta dijital dönüşümün öncülüğünü yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

     İMMİB’in dijital dönüşüm kapsamında sanal ticaret ve alım heyetleri ile sanal fuarlara ağırlık verdiğinin altını çizen Tahsin Öztiryaki şöyle devan etti: “Bu süreçte vakit kaybetmeden sanal ticaret heyetlerini hayata geçirip ihracatçılarımız ve yabancı satın almacılar arasında ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesini sağladık. Salgının sebep olduğu olumsuz koşullara hızla uyum sağlayarak geliştirilen ve Bakanlığımız tarafında da desteklenen bu faaliyetler üye firmalarımızdan da yoğun ilgi görüyor. Temmuz ayı ve sonrasında da sanal heyetler ve sanal fuarlar devam edecek. 2019 yılında İMMİB’in iştigal sahasında yer alan mal sektörlerinin ihracat toplamı 62 milyar dolar olarak gerçekleşti ve Türkiye’nin toplam mal sektörleri ihracatının yüzde 35’ini oluşturdu.

     Türkiye’nin tüm hizmet sektörleri ihracatı da İMMİB çatısı altında yer alıyor. 2019 yıl sonu itibariyle ülkemiz hizmet ihracatı 64,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dolayısıyla birliğin temsil ettiği tüm sektörler, ülkemizin kümülatif mal ve hizmet ihracatının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Bu başarımızı; 79 ülkeden 933 firmayı ülkemizde misafir ederek 31 alım heyeti ve 34 ülkeye 38 sektörel ticaret heyeti gibi heyetler organize ederek, 11 farklı ülkede olmak üzere, 946 firmamız ile 29 milli katılım fuar organizasyonu ve çeşitli fuarlarda 20 info stand ile katılım sağlayarak elde ettik.”


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu üyeleri bir araya geldi
» Eğilim değişmedi; yeni vak’a iyileşenden fazla
» Kötüleşme devam ediyor
» Limondaki ihracat kısıtlaması kaldırıldı
» 7 aylık kimya ihracatı 10 milyar doları aştı
» Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi
» Ticaret Heyetleri Kolombiya ve Meksika ile devam edecek
» Armatür sektöründen mesleki eğitime tam destek
» YAYBİR yayıncılık sektörünü uyardı; Rakamlar pozitif ama iyimser olamıyoruz
» VakıfBank’tan alışverişe QR kodlu dokunuş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni