• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İMSAD, Ağustosta en yüksek ikinci aylık ihracatı gerçekleştirdi

08 Ekim 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

İMSAD, Ağustosta en yüksek ikinci aylık ihracatı gerçekleştirdi


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Ağustos 2021 sonuçlarına göre, temmuz ayında uzun tatiller nedeniyle zayıflayan inşaat malzemeleri dış ticareti ağustos ayında hızlı bir geri dönüş yaptı. İnşaat malzemeleri sanayisinin ihracatta 5,90 milyon ton ve 2,87 milyar dolar seviyesine ulaştığı ağustos ayında, değer ve miktar olarak endeksin ölçülmeye başladığı 2013 Ağustos ayından bu yana en yüksek ikinci aylık ihracatı gerçekleşti.
     Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ne göre inşaat malzemeleri sanayi ihracatı ağustos ayında rekorlarına kaldığı yerden devam etti. Haziran ayında 2,89 milyar dolar seviyesine çıkarak rekor kıran inşaat malzemeleri ihracatı, temmuz ayında uzun tatiller nedeniyle yaşanan zayıflamadan sonra ağustos ayında yüksek bir performans gösterdi. İnşaat malzemeleri ihracatı 2021 yılı ağustos ayında 2,87 milyar dolara yükseldi. Ağustos ayında ihracat değer olarak endeksin ölçülmeye başladığı 2013 Ağustos ayından bu yana en yüksek ikinci aylık ihracatı oldu. Ağustos ayında 5,90 milyon ton seviyesinde gerçekleşen ihracat, miktar olarak da en yüksek ikinci aylık ihracat oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı küresel tedarik zincirlerindeki değişimden olumlu etkilendi. Ayrıca pazarlardaki iyileşme ve canlanma ağustos ayında da devam etti. Dış pazarlarda talebin yıl sonuna kadar artarak sürmesi bekleniyor.   
     İnşaat malzemeleri sanayisinin ortalama yıllık ihracat birim fiyatı, ağustos ayında geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 44,1 arttı. 2020 yılı ağustos ayında ortalama ihracat fiyatı 0,34 dolar/kg seviyesindeydi. 2021 yılı ağustos ayında ise ihracat birim fiyatı 0,49 dolar/kg seviyesine çıktı.  

TÜRKİYE’YE YÖNELİK İNŞAAT MALZEMELERİ TALEBİ ARTIYOR
     Küresel tedarik zincirlerindeki değişim Türkiye’ye yönelik inşaat malzemeleri talebini artırıyor. Türkiye özellikle Avrupa kaynaklı ilave bir talep görüyor. Yine başta Avrupa olmak üzere pazarlardaki faaliyetler de oldukça canlı gerçekleşiyor. Küresel emtia fiyatları artışı da birçok inşaat malzemesinin ihracat birim fiyatını yükseltiyor. Bu eğilimlerin yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.    

AĞUSTOS AYINDA İTHALAT BİRİM FİYATI 3,11 DOLAR/KG İLE EN YÜKSEK SEVİYESİNE ÇIKTI  
     2021 yılı ağustos ayında inşaat malzemeleri ithalatı 739 milyon dolar oldu. İthalat önceki temmuz ayına göre önemli ölçüde arttı. 2021 yılı ağustos ayında inşaat malzemeleri ithalatı 237 bin 956 ton oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ithalat birim fiyatı ise 2021 yılı ağustos ayında 3,11 dolar/kg seviyesine çıktı. Bu seviye endeksin ölçülmeye başladığı 2013 Ağustos ayından bu yana en yüksek aylık ortalama ithalat birim fiyatı oldu.

İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI ALT SEKTÖRLER İTİBARIYLA YÜKSEK GERÇEKLEŞTİ
     2021 yılı ağustos ayında inşaat malzemeleri ihracat performansı, alt sektörler itibarıyla oldukça kuvvetli gerçekleşti. Alt sektörlerde ihracatta birbirlerine benzer eğilimler yaşanarak miktar, değer ve birim fiyat olarak artış gerçekleşti. Ağustos ayında hem talep artışı hem de küresel fiyat artışları alt sektörlerin ihracatlarına olumlu yansıdı.
     2021 yılı ağustos ayında 8 alt ürün grubunun 7’sinde ortalama ihracat birim fiyatları 2020 yılı ağustos ayına göre yükseldi. Bu yükselişte küresel emtia ve nihai ürün fiyatlarındaki artış da etkili oldu. Ağustos ayında demir çelik ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42,4 yükseldi. Mineral ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 arttı. Elektrik malzemeleri ve teçhizatları ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 23,8, ağaç ve ahşap ürünleri ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 21,7, kimyasal bazlı ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 18,8 yükseldi.
     2021 yılının ağustos ayında 8 alt ürün grubunun tamamında ihracat miktar olarak geçen yılın ağustos ayının üzerinde gerçekleşti. Miktar olarak çok önemli artışlar yaşandı. 2021 yılı ağustos ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 65,2 ile demir çelik ürünlerinde gerçekleşti. Metal bazlı ürünlerde ihracat miktar olarak yüzde 57,1, yalıtım malzemelerinde yüzde 62,5 yükseldi.  
     2021 yılının ağustos ayında 8 alt ürün grubunun tamamında ihracat değer olarak yükseldi. Yüksek artışlarda baz etkisi ile fiyat artışları etkili oldu. Ağustos ayında değer olarak en yüksek ihracat artışı yüzde 135,6 ile demir çelik ürünlerinde gerçekleşti. Ağustos ayında değer olarak ihracat artışı metal bazlı ürünlerde yüzde 83, ağaç ve ahşap ürünlerinde yüzde 61,2 ve yalıtım malzemelerinde yüzde 54,4 oldu.       

TÜRKİYE SANAYİ İHRACATI AĞUSTOS AYINDA HIZLI BİR TOPARLANMA GÖSTERDİ   
     Temmuz ayında çalışma gün sayısındaki gerilemenin yarattığı düşüşün ardından ağustos ayında sanayi malı ihracatı 14,47 milyar dolara yükseldi. 2021 yılı ağustos ayında sanayi ürünleri ihracatı değer olarak bir önceki temmuz ayına göre yüzde 14,2 arttı. Ağustos ayında küresel pazarlarda talep artışı devam etti, Türkiye ilave talep artışı ile karşılaştı. Türkiye toplam sanayi ürünleri ihracatı miktar olarak ise 2021 yılının ağustos ayında bir önceki temmuz ayına göre yüzde 13,1 yükseldi. Ağustos ayında sanayi ihracatı miktar olarak da ivme kazandı. Ağustos ayında ihracat birim fiyatları sınırlı ölçüde yükseldi. Sanayi malı ihracatında ortalama birim fiyatları 2021 yılı temmuz ayında 1,46 dolar/kg iken, 2021 yılı ağustos ayında 1,47 dolar/kg oldu. Ağustos ayında ortalama ihracat birim fiyatı yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İhracat birim fiyatlarının artışında küresel ölçekte emtia ve nihai ürün fiyatlarındaki artış da etkili oldu.
     Sanayi mallarına yönelik pazarlardan yüksek talep devam ediyor. Küresel tedarik zincirlerindeki değişim ile Türk sanayi ürünlerine yönelik kalıcı bir talep artışı yaşanıyor. Sanayi ihracatının yıl sonuna kadar yüksek kalmaya devam edeceği öngörülüyor.         


Türkiye İMSAD Hakkında
Kuruluşundan bu yana geçen 37 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 86 sanayici firma, 52 sektör derneği ve 3 üniversite üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır.


 


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı azaldı ama aktif vak’a sayısı artıyor
» OSB’ler ‘4562’ye çözüm bekliyor
» Dünya Gıda Günü: Tek yol gıdamıza sahip çıkmak
» İZTO’dan üyelerine fuar teşviği
» TSKB’den İzmir Demir Çelik’e 75 milyon dolar kredi
» SGK’ya kayıtlı çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 geriledi
» Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği değişti
» İzmir Körfez Festivali açılış kokteyli yapıldı
» Nohut, sülfürik asit ve saf amonyak ihracatında kayıt uygulaması
» Denizciler pandemide rotasını simülatörle çizdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2021
  Ticaret 15.10.2021
  Ticaret 14.10.2021
  Ticaret 13.10.2021
  Ticaret 12.10.2021
  Ticaret 11.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni