• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayici meslek liselerine itibar istiyor

13 Ocak 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Sanayici meslek liselerine itibar istiyor

           HABER MERKEZİ     
     Meslek yüksekokulu mezunlarının kısa dönem askerliği gündeme gelirken sanayiciler ara elaman açığının giderek artığına dikkat çekerek çözüm önerileri sundu. Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci, “Meslek liseleri, memlemek meselesidir. Bu liselere yönelik  kazanamayanların okulu algısı ortadan kaldırılmalı” dedi.

     Sanayide ara eleman ihtiyacını meslek lisesi mezunları ile karşılanmasını sağlamak bir çok sanayici kısa dönem askerlik önerisini gündeme getirdi. Geçtiğimiz hafta da  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün “Meslek Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik” taleplerinin gündemlerinde olduğunu açıkladı. Ancak Milli Savunma Bakanlığı bu konuya noktayı koyarak gündemlerinde böyle bir çalışma olmadığını açıkladı. Ara elaman sıkıntısının sanayinin en büyük sorunu haline geldiğine dikkat çeken Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci, “Bu iş memleket meselesi. Sadece kısa dönem askerlik ile çözülemez. Yapılması gerekenlerin başında bu okullara itibar kazandırmak  gelmeli. Çünkü meslek liseleri için kazanamayanların okulu algısı var. Önce bu algı ortadan kaldırılmalı” dedi.

     Meslek lisesi mezunlarına yönelik kısa dönem askerlik imkanı sağlanamaması durumunda bile yapılacak düzenlemelerle gençlerin eğitim ve istihdama katılabileceğini söyleyen Tenekeci, “Bu çocuklara asker ocağında mesleklerini yapabilecekleri, eğitimlerine devam edebilecekleri bir ortam yaratılmalı. Örneğin askerlik ocağındaki meslek liseli ya da yüksekokulu mezunu gençler için kurslar açılabilir.
     Bu kurslarda yine o askeri birliğin yakınlarındaki sanayi tesislerin, organize bölgelerin, Oda’ların bünyesindeki usta ya da eğiticilerin, eğitim vermesi sağlanabilir. Askerlik sürecinde günde 2 saat kurs gören biri, terhis olduğunda hem vatani görevini yapmış olur hem de ona katma değer kazandırmış oluruz” dedi.

AİLELER DESTEKLENSİN
     Avrupa’da meslek lisesi ve yüksekokulu öğrencilerinin ailelerine çeşitli desteklemeler olduğuna dikkat çeken Tenekeci, “Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Biz de de aynı destekler olabilir. Çocuğunu meslek lisesine gönderen bir aileye ulaşım desteği verilse, bu bile en güzel teşvik olur.
     Bir meslek lisesinin veli toplantısına gidin, bu teşvike neden ihtiyaç olduğunu görürsünüz. Çünkü veli toplantısına giden veli olmuyor. Önce velilerin teşvik edilmesi gerekiyor. Çıtayı yükseltmemiz, meslek liselerine, meslek yüksekokullarına itibar kazandırmamız gerekiyor. Başarılı öğrencilere burs verilebilir. Başarılı sanayicilerimiz ve işadamlarımız da bu konuya dahil olmalı. Onlar da okullarda kendi başarı hikayelerini hatta iş hayatındaki hataları paylaşmalı. Öğrenciler karşılarında belirli noktalara gelmiş insanları görmesi, onları rol model olarak hafızalarına yazması gerekiyor” dedi.

İŞBİRLİĞİ ŞART
     Bir çok meslek yüksekokulunda donanım eksikliği olduğuna da dikkat çeken Çağlar Tenekeci, sanayi sitelerindeki esnafın güçbirliği yaparak okullara destek vermesi gerektiğini de söyledi. Tenekeci, “Öğrencinin tahtadan görerek yapması başka, dokunarak yapması başkadır. Biz Özolgun Otomotiv olarak Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi ile protokol imzalıyoruz. Burada öğrencilere staj imkanı sağlayacağız. Ancak bu gibi işbirliklerin sayısının artması gerekiyor” diye konuştu

TÜRK FİLMLERİ MESLEK LİSELİYİ ANLATSIN
     Türk film ve dizilerin günümüzde belirleyeci ve etkinliğinin artık tartışılmayacak yapıya kavuştuğunu söyleyen Tenekeci, “Evdeki anne, baba ya da çocukların herkesin beğeniyle izlediği filmler var. Bu filmlerde başarıya ulaşan insanların hikayeleri de anlatılıyor. İşte bu başarıya ulaşan insanların meslek lisesi olduğu vurgusu yapılması dahi, bizim için büyük önem arzediyor. Türkiye, meslek yüksekokullarına gereken önemi vermezse, sanayimiz büyüme trendini sürdüremez. Bunu ne hükümet tek başına yapabilir ne bizim gibi sanayiciler. Meslek lisesi heyecanını hep birlikte yaşamalıyız. Bugün bize yapılan başvuruların çoğu üniversite mezunlarından geliyor. Ama sanayimizin asıl ihtiyacı meslek yüksekokullu gençler” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi
» Hedef; IPARD Programı’nın yaygın kullanılması
» Kocaoğlu: Sorumluluktan kaçmayacağım
» Türkiye’de 2018’de 1 milyon 375 bin 398 konut el değiştirdi
» “İzmir’i teknik tekstil merkezi yapmak istiyoruz”
» Aslan’dan ilk proje ’Kümelenme’
» Turkcell’den 1 yılda 58 milyon TL’lik enerji tasarrufu
» GEA, Türkiye’deki 20’nci yılını kutladı
» EBSOV kadınları gençler için sahne aldı
» Türkiye 2018’de, ev dekorasyonu alışverişini %63 artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni