• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sermaye piyasaları ve ortaklıklara odaklanın”

13 Ocak 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

“Sermaye piyasaları ve ortaklıklara odaklanın”

   ► Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KGF kaynaklı finansmanın 2018’de de süreceğini ancak ihracat ve imalat sanayine ağırlık verileceğinin altınız çizdi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iş dünyasına dünya ekonomisindeki gelişmelere paralel olarak 2018 yılında sermaye piyasalarına ve ortaklıklara odaklanmaları önerisinde bulundu.
     2017 yılındaki finansman genişlemesi nedeniyle bankaların büyümeyi finanse etme kapasitesinin azaldığına vurgu yapan Şimşek, reel sektörün sermaye piyasalarına ve ortaklıklara daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.  Şimşek, “Çünkü baz etkisi, yüksek kredi mevduat oranları ve artan dış kaynak maliyetleri 2018 yılındaki büyümeyi sınırlandıracak faktörler olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

     MÜSİAD’ın Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısında konuşan Şimşek, Kredi Garanti Fonu(KGF) kaynaklı finansmanın 2018’de de süreceğini ancak ihracat ve imalat sanayine ağırlık verileceğini bildirdi. Şimşek, “KGF, bundan sonra daha seçici davranacak. İhracat ve imalat sanayiye ağırlıklı verilecek” dedi.
     Türkiye’nin bu yıl yatırımlar, tüketim, dış talep odaklı büyüyeceğini belirten Şimşek,  “2017 kadar güçlü olmasa da 2018’de de iyi bir büyüme gerçekleşecek. Bu dönemde AB’nin büyümesinden de faydalanacağız. Ayrıca turizm sektöründeki toparlanmada burada etkili olacak” dedi.

Reform yapmak gelecek nesillere borcumuzdur
     Türkiye’nin güçlü bir reform programı olduğunu ancak terör örgütlerinin saldırısı, FETÖ’nün darbe girişimi ve jeopolitik riskler nedeniyle reformlara yeterince yapılamadığını belirten Şimşek, “Şoklara karşı dayanıklılığı arttırmak için yapısal reformları yapmak, gelecek nesillere borcumuzdur. Reformlar şart. Türkiye ne zaman reform yaptı ise sınıf atladı. Şimdi reform zamanı” dedi.

     Şimşek, reform alanlarını başta eğitim olmak üzere beşeri sermayenin niteliğinin artırılması, yatırım ortamı rekabetçiliğin güçlendirilmesi, girişimciliğin geliştirilmesi, iş gücü esnekliğinin arttırılması, yargı, kamu maliyesi, kamu yönetimi ve sermaye piyasalarının geliştirilmesini reform alanları olarak sıraladı.
Türkiye’nin temel sorunlarını işsizlik, cari açık ve enflasyon olarak belirten Şimşek, bunlardan enflasyonun hem yatırımları önleme, hem de istikrarlı büyümeyi engelleme bakımından önem taşıdığını; 2018’de para politikasının ve reformların etkisiyle enflasyonda ciddi bir gerileme beklediklerini bildirdi.

MÜSİAD 2018 için daha iyimser
     MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan da açılış konuşmasında 2018 yılından iyimser olduklarını söyledi. vurguladı. Üyelerine yönelik hazırladıkları anket sonuçları hakkında da bilgi veren Kaan, MÜSİAD üyelerinin yüzde 31’inin 2017’de yatırımlarını arttırdığını, yüzde 32’sinin azaldığını belirtti.
     Kaan, ayrıca hükümetten beklentilerini sıralarken de metrekare büyüklüğü 500 ile 2 bin arası olan küçük sanayi siteleriyle OSB’ler arasında konumlanacak Toplu Sanayi İşletme Bölgeleri (TOSİ) kurulması, Tarımsal Yatırım Fonu oluşturulması, kamu-özel ortaklığı mevzuatının basitleştirilerek yenilenmesi olarak sıraladı.

 


+ Benzer Haberler
» Eximbank, Euribor+%5 faiz ile 500 milyon dolarlık tahvil sattı
» En güzel 10 mesaj finalde yarışacak
» 14. Agroexpo 7-10 Şubat’a hazır
» Çiftçiler ve gıda işleyicileri için 748 bin Euro’luk AB hijyen standartları projesi
» Turkcell ‘Dijital Türkiye’ için çalışacak
» Çocuklar sağlıklı yaşama teşvik edildi
» İstanbul Havalimanının tercihi “Kale Kilit”
» Brooklyn ile mekanlar rustik ve estetik
» Mutfakta Culina Chef var
» TİM, “İhracatta sıfır atık seferberliği” başlatıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.01.2019
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni