• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Hasan Tahsin ölümsüz bir kimliktir”

15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

“Hasan Tahsin ölümsüz bir kimliktir”

   ► İlk kurşunu atarak milli mücadelenin sembolü haline gelen şehit Gazeteci Hasan Tahsin İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından anıldı.

           SELDA AK / KÜBRA TOPAL     
     100 yıl önce Yunan işgaline karşı ilk kurşunu atarak milli mücadelenin sembolü haline gelen şehit Gazeteci Hasan Tahsin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından Konak’ta bulunan Hasan Tahsin Anıtı önünde anıldı. İGC Başkanı Misket Dikmen’in konuşma yaptığı etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir milletvekillerinden Atila Sertel, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ve çok sayıda gazeteci katıldı.
     100 yıl önce bu meydanda bir işgale, direnişle karşılık verilerek Milli Mücadele’nin ilk ateşinin yakıldığını hatırlatan İGC Başkanı Misket Dikmen, “Tam 100 yıl önce bugün, saat 11.00 civarında alevlendi o aydınlığı müjdeleyen ateş. Hasan Tahsin’di o alevi yakarak kurtuluş savaşı ateşini tüm yurtta tutuşturan. O ateş ki 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayarak 3 yıl 3 ay 20 gün boyunca memleketin dört bir yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir ulu kurtuluş yangınına dönüştü. O ilk kurşun ile yakılan ateş yine bu meydanda kucaklanacak kurtuluşa giden yolu açtı. Geldikleri gibi gittiler. O ilk kurşun ve o ilk kurşunu atan yurtsever gazeteci Hasan Tahsin Milli Mücadelenin en önemli simgelerinden biri oldu” diye konuştu.

“Gazeteci elbette taraftır”
     Gazetecinin fikirleri, yazdıkları, söyledikleriyle toplumun öncü güçlerinden olduğunu vurgulayan Dikmen, “Gazeteci, elbette taraftır. Vatanı, ulusu, yaşadığı ülkenin değerlerini korumak, hukukun üstünlüğünü savunmak, özgür, demokratik bir ortam için mücadele etmek adına taraftır ve mücadelesini yalnızca kâğıtla, kalemle, sözle değil, yeri geldiğinde, gerektiğinde eylemle de gerçekleştirir. Tıpkı bundan 100 yıl önce Osman Nevres’in yani Hasan Tahsin’in yaptığı gibi. O günü artık hepimiz biliyoruz, beynimize, yüreğimize işledi yaşananlar. Bugün, bir kentin hem en karanlık, hem de en aydınlık gününü müjdeleyen tarihin 100. yılı” dedi.

“Hasan Tahsin kahramandı”
     15 Mayıs 1919 tarihinde işgalci, emperyalist güçlere karşı ilk kurşunu atarak kurtuluş mücadelesinin ateşleyicilerinden biri olan Hasan Tahsin’in bir gazeteci olduğunu ve Tahsin’in sözlerinin eylemi doğurduğunu, eylemin de bir ulusun bağımsızlık mücadelesini doğurduğunu anlatan Başkan Dikmen, “Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı, baskının, zulmün her yerde hissedildiği, kimilerinin hıyanet, dalalet içinde vatanı peşkeş çektiği bir dönemde, yaptığı konuşmalar, hazırladığı bildirilerle halkı aydınlatan, direnişi örgütleyen bir vatanseverdi Hasan Tahsin. Gerçek aydının yalnızca sözle değil, eylemle de halkın yanında olması gerektiğine inanan bir kahramandı. O’nun 100 yıl önce başlattığı mücadele, demokrasi, özgürlük, insan hakları, hukukun üstünlüğü adına günümüzde de sürüyor. Ve ne yazık ki, o gün vatanın bağımsızlığı için mücadele eden Hasan Tahsin nasıl ki emperyalist güçler tarafından katledildiyse, günümüzde de mesleğinin gereklerini yerine getirmek isteyen, doğruları yazıp söylemekten vazgeçmeyen nice yurtsever gazeteci buna tahammül edemeyenler tarafından hedef gösteriliyor, dövülüyor, katlediliyor hapse atılıyor, özgürlükleri ellerinden alınıyor. Biliyoruz ki, öncü olmak, gazetecilik yapmak her dönemde zor. Mesleğinin gereklerini yerine getirmek için emek veren, toplumun bilgi edinme, haber alma, düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan gazeteciler ne yazık ki sadece doğruları söylediği, haksızlığa, zulme karşı çıktığı için her dönemde tıpkı Hasan Tahsin gibi bazen yaşamıyla, bazen de özgürlükleri kısıtlanarak bedel ödedi” ifadelerini kullandı.

“Ölümsüz bir kimlik oldu”
     Cezaevlerinde olan gazeteci, basın mensubu arkadaşlarımızın, keyfi uygulamalarla, somut delil ve gerekçelere dayandırılmadan cezalandırıldığını dile getiren Dikmen, “Bu durum hukuk devletinin gereklerinin yerine getirilmediğinin kanıtıdır. Bu durumun olağanlaştırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Yazıp söylediklerinden dolayı gazetecilerin cezalandırılması ne hukuk devletinin ilkeleriyle bağdaşır ne de adalete, vicdana sığar. Geçmişte olduğu gibi bugün de gerçek gazeteciler, tüm baskılara, cezalandırmalara, engellemelere  rağmen ne doğruyu yazıp çizmekten vazgeçtiler, ne de söylemekten. Tıpkı Hasan Tahsin gibi. Hasan Tahsin, yazdıkları, söyledikleri yanında eylemiyle de ölümsüz bir kimlik oldu. Onun silahından çıkan kurşun, etkisini dalga dalga yayarak tüm yurda ulaştırdı. İzmir, 100 yıl önce bugün atılan adımın her daim gururlu, başı dik taşıyıcısı oldu. Direniş aydınlığı getirdi, İzmirli de o aydınlığın ışığını dünden bugüne taşımaya devam etti. Demokratik, laik, Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip çıkan, hukukun üstünlüğüne inanan İzmir, elbette Hasan Tahsin’i ve onun yapıp eylediklerini unutmayacaktır” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından gazeteciler, siyasiler ve vatandaşlar Konak’tan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Program, Cumhuriyet Meydanı’ndaki zeybek gösterisi ile son buldu.


+ Benzer Haberler
» Yeni vaka sayısı 900’ün altında
» Günlük vaka sayısı tekrar binin altına düştü
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni